Adet ağrısı nasıl geçer?

Kadınlarda ergenlik döneminde başlayıp, menopoz dönemine kadar devam eden regl (adet), ağrılara neden olup günlük yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Adet ağrısı kimi kadında hafif geçerken, kimi kadında şiddetli bir hal alabiliyor. Bundan kurtulmanın da bazı yolları var. Evde yapacağınız bir masaj, ılık duş ya da su içmek gibi. İşte sizler için tüm bu yöntemleri araştırdık. Adet ağrısı nedir, neden olur, adet ağrısı nasıl geçer? Sorularınızın yanıtları için haberimize bakabilirsiniz. 

Yayınlanma Tarihi: 28.07.2021 11:57
Değiştirme Tarihi: 28.07.2021 11:58
Adet ağrısı nasıl geçer?

Kadınlarda her ay belirli periyotlarda meydana gelen adet (regl) döneminin sebep olduğu ağrılar, kadınların günlük yaşamlarını oldukça olumsuz etkileyebiliyor. Adet ağrısının şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte kimi kadınlar bu ağrıyı hafif bir seyirle atlatırken, kimi kadınlar da çokça zorlanabiliyor. Her iki durumda da bu ağrıdan muzdarip olan kadınlar için adet ağrısını geçirecek bazı yöntemler vermek istedik. Adet nedir, neden olur veya neden biter, adet ağrısı nasıl geçer, evde neler yapılmalı? Merak ettiğiniz soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Konuyla ilgili aydınlanmak istiyorsanız haberimize bir göz atın.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ADET NEDİR, NEDEN OLUR?

Kadınlarda ergenlikten, menopoz dönemine kadar devam eden ve her ay belirli periyotlarla meydana gelen adet (regl), vajinal bir kanamadır. Adetin olma nedenini ise bilimsel olarak şu sözlerle açıklayabiliriz; kadın üreme hücresi yumurta, yumurtalık rezervinde olgunlaşır ve rahmin iç dokusu kalınlaşmaya başlar. Eğer döllenme olmazsa kalınlaşan bu doku dökülür ve bir miktar kanla birlikte vücuttan dışarı atılır. İşte adet olma nedenimiz bu bilimsel açıklamadır.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

PEKİ ADET SANCISI NEDEN OLUR?

Adetin bilimsel olarak açıklamasını verdikten sonra gelelim adet döneminde neden ağrı çekildiğine. Adet ağrısının nedeni, rahim içi duvarının kasılmasıdır. Muhtemel bir hamilelik için kendini hazırlayan rahim, yumurtlama dönemiyle kalınlaşır demiştik. Eğer hamilelik oluşmazsa, incelmeye başlar ve rahim içi duvarının dökülebilmesi için hormon salgılar. İşte bu hormon, rahmin kasılmasını tetikler ve kanamadan birkaç gün önce salınmaya başlar. Yani söz konusu bu hormon vücut tarafında ne kadar çok salgılanırsa, adet sancısı da o kadar şiddetli olur.

 

ADET AĞRISI NASIL GEÇER?

Kimi kadın için dayanılmaz boyutlara çıkan adet ağrısını hafifletmek için yapılabilecek yöntemler var. Nedir bu yöntemler derseniz açıklayalım.

Duş alın: Ilık bir suyla duş almanız adet sancılarınızı hafifletmenin en etkin yollarından bir tanesi.

Uykunuz düzenli olsun: Uyku düzeninizi koruyarak, adet sancılarınızı hafiftletmeniz mümkün.

Beslenmeye dikkat edin: Adet dönemlerinizde hafif beslenmeyi tercih edin. Az yağlı besinler tüketin. Koyu yeşil yapraklı sebzelerle beslenmeye özen gösterin.

Bol su için: Adet döneminde bol su içmek, ağrıların daha şiddetli hissedilmesine neden olan ödemi dışarı attırır. Öte yandan kafein içeren ürünlerden de uzak durun.

Karnınıza sıcak su torbası koyun: Ağrıların azalmasında etkili olan yöntemlerden bir tanesidir.

Masaj yaptırın: Adet olmadan birkaç gün önce karın bölgesine masaj yaptırın. Kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Egzersiz yapın: Hafif tempoda bir yürüyüş ya da evde yapılacak basit egzersizler, adet sancınızı hafifletecektir.

İlaç kullanın: Doktorun önerdiği dozda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ADET AĞRISINA İYİ GELEN BİTKİSEL YÖNTEMLER

Yukarıda adet ağrınızı hafifletecek yöntemleri sıraladık. Tabii tüm bunlar yanında bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz. Adet ağrısına iyi gelen bitkisel yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Papatya, rezene, melisa gibi bitki çayları
  • Zencefil
  • Muz
  • Yeşil sebzeler
  • Maydanoz
  • Fesleğen
  • Şeker kamışı
  • Kuruyemiş.  

 

PAPATYA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Adet ağrısına iyi gelen bir papatya çayı tarifi verelim şimdi de… Bunun için öncelikle 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı bir kaseye koyun ve üzerine yarım litre su ekleyin. Çayı iyice demleyin ve yaklaşık 6 dakika daha kaynatın. Sonrasında süzerek bardağa boşaltabilirsiniz. Şifa olsun…

 

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER? 

 

İlgili Sayfalar: Sağlık