32 yıldır düzenlenen ödül töreninde 'Dünyanın En İyi Peyniri' belli oldu

32 yıldır düzenlenen ödül töreninde 'Dünyanın En İyi Peyniri' belli oldu
Yayınlanma Tarihi: 04.11.2019 14:29 | Değiştirme Tarihi: 04.11.2019 14:29

Dünyanın en iyi peyniri hangisi? Dünya Peynir Ödülleri'nde bu soru yanıtını buldu. ABD'nin Oregon eyaletinin organik mavi peyniri, dünyanın en iyi peyniri seçildi. 

Dünyanın en iyi peynirinin ABD’nin Oregon eyaletinin organik mavi peyniri olduğu açıklandı.

Bu yılki Dünya Peynir Ödülleri’nde “Rogue River Blue” en iyi peynir seçildi; prestijli unvanı böylelikle ilk kez bir Amerikan ürünü kazanmış oldu.

Ödüle layık görülen peynir organik inek sütünden yapılıyor ve Oregon’un güneyindeki Rogue Vadisi’nde Rogue Creamery tarafından üretiliyor. 

Söz konusu peynir epey titiz bir olgunlaşma sürecinden geçiyor: Armut likörüne batırılmış organik Syrah üzüm yapraklarına sarılarak 9-11 ay mağarada olgunlaşmaya bırakılıyor. 

Yarışmanın hakemi Brona Cabral, “farklı duygu, denge, tat ve baharat belirtilerini” övdüğü Rogue River Blue peynirini “lezzet partisi” diye tanımladı.

Dünya Peynir Ödülleri 32 yıldır düzenleniyor; bu yılki yarışmaya 42 farklı ülkeden 3 bin 804’ten fazla kayıt yapıldı.

Öne çıkan son 16 peynir İtalya, İsviçre, Fransa ve Birleşik Krallık’a ait.

Yarışmada 24 ay olgunlaştırılan İtalyan parmesan peyniri ikinci seçilirken, İspanya’nın koyun sütü peyniriyse üçüncü oldu.

Dünya Peynir Ödülleri’nin organizatörleri olan Guild of Fine Food’un yönetim müdürü John Farrand, bu yılın adayları arasında seçim yapmanın zor olduğunu  söyledi.

Farrand, “Rogue Creamery birkaç yıldır Amerikalı esnafın peynir devriminin en ön saflarında yer aldı. Dolayısıyla Dünya Şampiyonu Peynir kupamızın ilk Amerikalı kazananı olması, çok yerinde” diye ekledi.

Rogue Creamery’nin sahibi David Gremmels de ödülden “onur duyduğunu” belirtti. 

Gremmels “Bu onuru Rogue Creamery’de kendilerini işine adamış ekibimle paylaşıyorum” dedi.

Kaynak: Independent Türkçe