11 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Tayini Mümkün!

11 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Tayini Mümkün!
Yayınlanma Tarihi: 16.11.2018 12:02 | Değiştirme Tarihi: 16.11.2018 12:02

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, 11 haftalık gebeliklerde cinsiyet tayini hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bebek bekleyen aileler için gebelik, heyecanlı bir serüvendir. Aileler bebeklerinin cinsiyetini öğrenebilmek için sabırla 14-16. haftayı beklerler. Artık 11. haftalık gebelikte cinsiyet belirleme mümkün olabiliyor. 

 

Erken Dönemde Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

 

Hamilelik dönemi boyunca heyecanlı bekleyiş söz konusudur. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğinizin yüz özellikleri yavaşça olgunlaşıyor. 11. haftada genitaller de şekilleniyor. Bu dönemde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz mümkün. 11. haftada cinsiyet tayini için kromozom analizi dışındaki en iyi yöntem ultrasondur. Bu yöntem ile birlikte yüzde 80 ila 90 olasılıkla doğruluk payı elde edilebilir.

 

Erkek bebeklerde pipinin görülmesi, kız bebeklerde ise üç tire işareti cinsiyeti ile ilgili oldukça önemli donelerdir.  Fakat bu değerlendirmeler sübjektiftir; yani değerlendirme yapan kişinin deneyimlerine bağlıdır. Deneyimsiz hekim göbek kordonunu pipi sanabilir. Bu durum da erken dönemde erkek sanılan bebeklerin sonradan neden kız olarak doğduğunun nedenlerinden biridir. Deneyimli hekimler, göbek kordonu ile pipinin ayırımı için ultrasonda başka modaliteler kullanarak ayırımı yapabilir.

 

Genital Tüberkülün Açı Ölçülmesi

 

Bu yöntem ile bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bebeğin bacak arasındaki cinsel organının kıza ya da erkeğe ait olup olmadığı görülür. Her cihazda bu ölçüm yapılamaz ve bunun için bebeğin pozisyonu çok önemlidir. Ayrıca işlemi yapan uzmanında deneyimi çok önemlidir. Uzun süredir gebelik ultrasonu yapan doktorlar cinsiyet tayinini büyük bir olasılıkla doğru tespit ederler.

 

Uterus Görüntülenmesi

 

Kız bebeklerde mesane arkasında uterusa (rahim) ait bir görünüm mevcuttur. Bu durum da bebeğin cinsiyeti hakkında doğru bilgiyi verebilir. Ancak erken dönemde uterus görüntülenmesiyle ilerleyen haftalardaki uterus görüntülenmesi arasında fark mevcuttur. İlerleyen haftalarda uterus görüntülenmesi çok daha iyi olabilir. Bebeğin her pozisyonunda görünmeyebilir. Bu yüzden çok güvenilir bir kriter olarak görülmez. Gebelik ultrasonu ile ilgilenen, bu konuda deneyimli uzman bir radyolog, bu ayrıntıyı da inceler.

 

Ölçüm Yöntemi

 

Bebeğin yan görüntüsü alınır. Genital tüberkül denilen çıkıntı ve perineden geçen düz bir çizgi çizilir. 90 derecelik açılı ve 45 derecelik açılı iki doğru çizilmektedir. Çıkıntı 0-45 derece açı arasında ise kız, 45-90 derece arasında ise erkek bebektir. Her cihazda yapılamayan bu ölçüm için bebeğin doğru pozisyonu alması çok önemlidir.