Nevzat Türkyılmaz ilk techno müzik albümünü çıkaracak

Türkiye’deki ilk techno müzik single’ının sahibi olan ve Antalya, Bodrum, Kuşadası ve Marmaris gibi bölgelerde gerçekleştirdiği etkinlikler ile tanınan Nevzat Türkyılmaz, Türkiye’nin ilk techno müzik albümünü piyasaya sürmek için hazırlandığını açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2022 21:55
Değiştirme Tarihi: 30.07.2022 21:55
Nevzat Türkyılmaz ilk techno müzik albümünü çıkaracak

Techno müziğin tüm dünyadaki pazar payının önemli bir artış gösterdiğini ifade eden Türkyılmaz, “Türkiye’deki müzik endüstrisi büyük bir değişim içinde. Bu değişimin en önemli parçalarından birini de techno müzik oluşturuyor” dedi.

International Music Summit tarafından 2020 yılında müzik endüstrisine dair yayımlanan rapor, hangi müzik türlerinin revaçta olduğuna ve hangi müzik türlerinin güç kaybettiğine dair değerli bilgiler sundu. Söz konusu raporda dans müziği ve elektronik müziğin ABD’deki payının yüzde 3.6’ya yükseldiği paylaşıldı. Tüm dünyada 7.3 milyar dolarlık bir pazar haline gelen müzik endüstrisi, düzenlenen festivallerinin sayısının artması ile birlikte DJ gelirlerini de heyecan verici seviyelere getirdi. Techno müziğin 2018 yılından bu yana en çok satan türlerden biri olduğunu dile getiren ve Türkiye’de ilk Techno müzik single’ını çıkaran Nevzat Türkyılmaz, “Tüm dünyada Techno müziğe olan ilgi inanılmaz bir şekilde artış gösterdi. Türkiye’de ilk Techno müzik single’ını çıkartmış olmak bir yana, bu türe olan ilginin ülkemizde de artış göstermesi beni daha çok mutlu ediyor” dedi.
“TECHNO MÜZİĞİN TÜRKİYE’DEKİ GELİŞİMİ İÇİN BÜYÜK BİR ADIM ATIYORUZ”
Elektronik ve techno müzik festivallerinin sayısının artık çok daha fazla olduğunu ve techno müzik odaklı etkinlik alanlarının eskiye oranla artış gösterdiğini dile getiren Türkyılmaz, “Dünyaca ünlü techno müzik sanatçıları artık Türkiye’de daha fazla dinleniyor. Fakat bu alanda henüz ne bir single ne de bir albüm görmedik. Türkiye’nin ilk techno single’ını çıkarmış olmak elbette büyük bir adımdı. Fakat bu yaz çıkaracağım techno albüm hem Türkiye’nin ilk techno albümü olma özelliğini taşıyacak hem de bu müzik türünün Türkiye’deki gelişimi için çok daha büyük bir adım olacak” dedi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yurt dışında da eğitimine devam eden Türkyılmaz, yurt dışında katıldığı etkinliklerle ilgili şu açıklamaları yaptı: “İngiltere ve İrlanda başta olmak üzere pek çok ülkede ulusal etkinliklerde DJ olarak performans sergiledim. Pek çok ülkede bu tarz etkinliklere katılım inanılmaz seviyelerde. Türkiye’de de bu tarz etkinliklerin sayısının artması müzik endüstrisinin gelişimine ciddi bir katkı sağlayacaktır. Yaz sezonunda çıkarmayı hedeflediğimiz techno müzik albümü ile bu gelişime katkı sağlamayı planlıyoruz.”

“PANDEMİ SONRASI MÜZİK ENDÜSTRİSİ İÇİN HER ŞEYİN ÇOK DAHA GÜZEL OLACAĞINI DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Pandemi döneminin müzik endüstrisine ve sanatçılara ciddi bir darbe vurduğunu dile getiren Türkyılmaz, “Pandeminin yarattığı kriz ortamı biraz olsun normale döndü. Pandemi dönemi boyunca pek çok mekanın kapatılması ve etkinliklerin iptal edilmesi her ne kadar pek çok sanatçı için kayıplara neden olsa da, aslında yeni projelerin hayata geçirilmesi için gerekli üretim ortamını yarattı. Artık pandemi döneminin o yoğun ve yıpratıcı dönemini geride bıraktık. Artık hem müzik endüstrisi hem de sanatçılar için her şeyin çok daha güzel olacağını düşünebiliriz” dedi.

İlgili Sayfalar: Müzik