Müzik Terapisi Beyni Onarıyor!

Müzik Terapisi Beyni Onarıyor!
Yayınlanma Tarihi: 24.01.2019 16:57 | Değiştirme Tarihi: 24.01.2019 16:57

Müzik terapisi, bireylerin psikolojik, sosyolojik, fiziki ve zihinsel gereksinimlerini karşılamak için müzik aktivitelerinden yararlanmaktır. Güçlü bir iletişim aracı olan müziğin kendine özgü yapısı ile insanların duygu ve düşüncelerine seslenerek onlarda pozitif etki oluşturmaktadır.

MÜZİK TERAPİSİNİN İŞLEVLERİ

·Müzik, insanlarınkendilerini kolay ve özgür şekilde ifade etmelerini sağlar. Müziğin kendine özgü evrensel dili, tüm insanları tek noktada birleştiren ortak dil özelliğine sahiptir. Müzik dinlemek insanların ritim ve estetik duygularını harekete geçirir. Müzik dinleyen insan toplumla uyumlu hale gelir. Kendini daha iyi ifade edebilen müzik dinleyicileri, etkili bir iletişim yoluna kavuşur.

·Müzik, beyin kabuğu ve merkezi sinir sisteminde yer alan konuşma, öğrenme, düşünme ve beden kontrolü ile ilgili merkezleri uyarmaktadır. Depresyon geçiren gençler üzerinde rahatlatıcı etkisi olan müzik, hormonsal dengeyi de düzenleyici etkiye sahiptir. Müziğin türüne göre stres hormonlarında azalma ya da artma meydana gelir.

·Müzik terapisi, bireylerin psikolojik ve fiziki ihtiyaçlarını karşılamada ve sosyolojik ihtiyaçlarını karşılamada müzik aktiviteleri kullanaraketkili sonuçlar ortaya koyar.

MÜZİK TERAPİSİNİN ETKİLERİ

·Yapılan araştırmalarla klasik Batı müziğinin ve klasik Türk müziğinin iyileştirici etkisi olduğu ortaya konulmuştur.

·Müzikal terapide ritm, harmoni ve melodi gibi unsurlar tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Hastanın endokrin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki oluşturarak bireyin anlamlı tepkiler vermesini sağlar.

·Müzik terapisi bireyin iletişim kanallarını açmaktadır.

·Müzik terapisi sadece psikolojik yönü de zekayı da olumlu yönde etkilemektedir.

·Müzik terapisi zihin ve beden arasında uyum sağlar.

·Dinlenen müziğin türüne göre beynin farklı bölümleri aktif hale getirilebilir.

·Müzik terapisinin, solunum ritmi, kan basıncı, nabız sayısı, ve solunum kalitesi gibi unsurlar üzerinde de olumlu etkisi vardır. Beynin hasarlı bölgelerini de onarıcı etkisi vardır.

·Müzik dinlemek bir nevi beynin şarj edilmesi gibidir. Beyin hücreleri gelen enerjiyle yenilenmektedir.

Tomorrowland biletleri Türkiye'ye özel satışta!

Dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden Tomorrowland, bu sene 19-21 ve 26-28 Temmuz tarihlerinde 15’inci kez gerçekleşecek. Her yıl 400 binden fazla müzikseveri ağırlayan festivalin biletleri Türkiye’ye özel fiyat ve sınırlı kontenjan ile satışa sunuldu.

Yeşilçam Müzikleri ile Cahit Berkay 6 Mart akşamı Yeşilçam Film Günleri’nde

Film müzikleriyle yıllarca Yeşilçam film izleyicilerinin gönlünde taht kuran usta müzisyen Cahit Berkay, 6 Mart Çarşamba akşamı Beyoğlu Atlas Sineması’nda düzenlenen “Yeşilçam Film Günleri” gala konserinde unutulmaz film müziklerini yeniden yorumlayacak.

Keith Flint kimdir? Keith Flint neden öldü?

Keith Flint kimdir, neden öldü? Sorusunun yanıtı birçok vatandaşın araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. The Prodigy adlı grubun ünlü vokalisti Keith Flint bu sabah evinde ölü bulundu ve müzik dünyası adeta sarsıldı. Peki, Keith Flint kimdir? Keith Flint neden öldü?

Ünlü solistten acı haber! Keith Flint hayatını kaybetti...

Prodigy grubunun 49 yaşındaki solisti Keith Flint hayatını kaybetti.