İstanbul'daki Konserim Harika Olacak

İstanbul'daki Konserim Harika Olacak
Yayınlanma Tarihi: 16.10.2011 14:52 | Değiştirme Tarihi: 16.10.2011 14:49

Dünyada Hatrı Sayılır Bir hayran Kitlesine Sahip Olan ZAZ'dan Açıklamalar

Akbank Caz Festivali vesilesiyle 22 Ekim'de İstanbul, 23 Ekim'de ise İzmir'de sahneye çıkacak olan ve kendisini ZAZ olarak tanıtan İsabelle Geffroy, Jülide Karahan'a konuştu.Kendisiyle aynı adı taşıyan albümüyle önce Fransa'da, sonra da tüm dünyada hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan ZAZ, kendisiyle ilgili bilinmeyenlerini anlattı.  Onların farklılığı, kültürlerin karışımı ve çeşitlilik... Beni en çok etkileyen faktörler bunlar. Değişik türlerde müzik dinleyen insanlar tarafından sevilip kabul gördünüz. Bu nasıl oldu? Ben yıllar evvel bu tarz müzikte karar kıldım. Yorumladığım parçalar insanlar tarafından kabul gördü.Ben, söylediğim şarkıların sürekli farklı evrenlerden ve farklı ambiyanslardan ilham alması için uğraşıyorum.Bu çeşitliliğe rağmen, müziğimin birçok insan tarafından ortak bir şekilde sevilmesi ve kabul görmesi harika bir şey.   Haber ile ilgili metin girin!.TESADÜFLER Ünlü olmadan önce söylediğiniz Latin rock grubu Don Diego ile Mısır'dan Rusya'ya uzanan bir yolculuk yapmışsınız.Bu yolculuk müziğinizi nasıl etkiledi? Karşılaşmalar ve tesadüfler... Karşılaştığım tüm insanlar benim yaratıcı sürecime farklı açılar, farklı renkler kattı. Ya Ella Fitzgerald, Enrico Macias, Bobby McFerrin ve Richard Bona dinlediğinde neler hissediyorsunuz? Dediğim gibi... O kadar çok sanatçı var ve hepsi, o kadar farklı evrenler ve düzlemlerden geliyor ki!

Gerçekten mutlu ve neşeli misiniz? Yoksa biraz dertli mi? Şarkı sözleriniz çok neşeli görünse de daha adaletli bir dünya özlemi, toplumsal meseleler ve genç bir insanın varoluşsal sorunlarına değiniyor. Tüm bunları bir arada düşününce de epey dertliler aslında...  Ben, mutlu ve pozitif biri olmaya çalışıyorum ama hiçbir şey daha zor ve üzücü konuları işlememe engel olamıyor. Herkes gibi benim de diğerlerine göre daha hassas bazı dönemlerim oldu. Zaten insanların karakterleri bu şekilde oluşuyor. Ben mutluluğun sadece bir duygu olduğunu düşünüyorum. Ama tabii insanın kendisiyle tutarlı olması da çok önemli ve gerekli. HER ŞEY ÇOK HIZLI 2009'daki 'Generation Reservoir' isimli yarışmada birincilik kazanmasaydınız ve sosyal medyada olmasaydınız, sizi tanımamız ne kadar sürerdi?  Düzenlenen şarkı yarışmaları ve sanal âlem sayesinde, bilgiler çok daha hızlı yayılıyor. Ama bu, aynı zamanda çok tehlikeli de... Müzik dünyasındaki keşifler daha kolay ve hızlı ama bir o kadar da karışık... Benim açımdan bakarsak, tanınmam sürerdi ama ne kadar zaman alacağını bilemem. SOKAKTA ÜNLENDİM İstanbul'daki konseriniz kapalı bir salonda gerçekleşecek. Siz sokakları ya da açık mekanları daha çok tercih ediyor musunuz? Yoksa fark etmez mi?  Çok para kazanmasam da sokakta çok şarkı söyledim. Ama yine de mutluydum. Bir mekanı canlı kılan sadece insanlardır; insanları seviyorum. O yüzden güzel ve sıcak bir salonun da harika olacağını düşünüyorum.   

Haber ile ilgili metin girin!.

ZAZ'IN BİYOGRAFİSİ Gerçek adı Isabelle Geffroy olan ZAZ, 1980 yılında Fransa'da doğdu. Beş yaşından itibaren müzik teorisi, keman ve koro şarkıcılığı dersleri alan sanatçı, Fifty Fingers isimli blues grubuyla sahne hayatına ilk adımı attıktan sonra uzun süre sokak şarkıcılığı yaptı. Paris sokaklarında verdiği konserler sayesinde keşfedilen ZAZ, 2009 yılında 'Generation Reservoir' isimli bir yarışmada birincilik kazanınca, geçtiğimiz yıl ilk albümü 'ZAZ'ı yayınladı ve bir anda zirveye yükseldi.FARKLI MÜZİK TÜRLERİ ÇOK İLGİMİ ÇEKİYOR ZAZ, Isabel'in okunuşundan geliyor ve Zorro'yu çağrıştırıyor. Öyle mi? Sever miydiniz onu? Kendinize ZAZ demenizin bir nedeni de şu mu: A'dan Z'ye müziğin tüm sesleri ya da tam tersi Z'den A'ya... Evet, bu isim aslında bir karakter ve doğru, alfabenin ilk ve son harflerinin bileşiminden oluşuyor.  meraklı biriyim.Müziğin tüm türleri ve sesleriyle alakadar mısınız gerçekten?  Evet, mizaç olarak meraklı bir insanım, o yüzden birçok şeye ilgim var. Müziğin tüm türleri de buna dahil.  Peki yeni albümünüzde swing, pop, caz ve şansonlar mı olacak? Daha fazlası mı? Yeni albüm nasıl bir aşamada? Ne zaman raflarda olacak?  Bu aralar, tüm duygularımı işe yansıtıyor ve yeni albüm için çok çalışıyorum. Yeni çıkaracağım albümün 2012 yılının son aylarında hazır olmasını umuyorum. Şu anda sadece; içerik olarak zengin, güzel ve çeşitlilik barındıran bir çalışma olmasını diliyorum.EDITH pIAF'A BENZEMEK İYİBir Edith Piaf şarkısı olan 'Dans Ma Rue'yu çok farklı bir şekilde yorumlamanıza rağmen müzik eleştirmenleri tarafından Piaf'ın tahtına aday gösteriliyorsunuz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?  Bu karşılaştırmayı reddetmiyorum çünkü beni epey mutlu ediyor. Ama şu anki zaman çok daha farklı, hayat standartları çok daha farklı... Piaf ne kadar zamansız bir müzik yapsa da bir çağın içine demirlemiş biri.                                                                                                                                                                                                       KAYNAK:SABAH