Abuzer Akbıyık, Halk Bilimi Ödülü'ne layık görüldü!

Abuzer Akbıyık, Halk Bilimi Ödülü'ne layık görüldü!
Yayınlanma Tarihi: 23.04.2017 13:10 | Değiştirme Tarihi: 23.04.2017 15:17

HAMOY, 22 Nisan 2017 akşamı Ankara’da düzenlediği tören ile Folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık ve THM Sanatçısı-Araştırmacı Salih Turhan’a Halk Bilimi Ödülü verdi.

Ankara’da faaliyetini sürdürmekte olan Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği, halk bilimine hizmet etmiş 12 duayene törenle “Halk Bilimi Ödülleri” vereceğini açıklamıştı.

 

22 Nisan 2017 günü Ankara’da düzenlenen ödül töreninde; Şanlıurfa başta olmak üzere çeşitli yöre folkloru üzerine araştırma ve derlemeler yapan, kitap ve makaleler yazan Abuzer Akbıyık’a ve pek çok yöre halk müziği üzerine araştırma ve kitapları olan Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul THM Sanatçısı Salih Turhan’a Halk Bilimi ödülü takdim edildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

HAMOY Başkanı'ndan açıklama

HAMOY’un kuruluşunun 44. yılı etkinlikleri arasında düşünülen ve geleneksel hale gelen ve bu yıl 5'incisi düzenlenen Halk Bilimi Ödülleri için bir değerlendirme yapan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz; “Ödüle layık bulduğumuz ustalarımız, Anadolu insanının kimlik ve karakterini belirleyen değerlere çok büyük emek verdiler. Onların halk bilimine sağladıkları destek ve katkılar asla unutulmayacaktır” dedi. Ödüllerin her yıl farklı halk bilimcilere dağıtılacağını da söyleyen Gündüz, “Kadirbilirlik Anadolu insanının mayasında vardır” ifadelerini kullandı.

 

Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde 22 Nisan 2017 günü düzenlenen ödül töreninde; Bayram Bilge Tokel, Abuzer Akbıyık, Ayvaz Başaran, Mustafa Ali Kasap, Nejat Tosun, Salih Turhan, Mehmet Uysal, Okan Murat Öztürk, Serbülent Yasun, TRT Anadolu’nun Sıcak Yüzleri programı, İsmail Görer ve Aşık Kul Nuri ödüllerini aldılar.

Haber ile ilgili metin girin!.

Ödül töreninin ardından HAMOY Türk Halk Müziği Korosu da 50 dakikalık bir konser sundu.

 

Abuzer Akbıyık kimdir?

 

1958 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta tahsilini Şanlıurfa'da yaptı. 1978 yılında Afyon Maliye Muhasebe Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1981 yılından itibaren 25 yıl  Şanlıurfa'da Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalıştı. 2006-2010 arası Ankara’da özel bir şirkette Mali İşler Genel Müdürü olarak çalıştı. Şimdi kendi firması olan Ankara AB Yatırım Danışmanlık şirketinde yatırım danışmanlığı yapmaktadır. Sema Hanımla evli olup Fatih, Seda, Ayşe ve Ahmet isimlerinde dört çocuk babasıdır.


1970 yılından beri Şanlıurfa folkloru üzerine araştırma çalışmaları yapmaktadır. Şanlıurfa ile ilgili 3 bin civarında ses, görüntü kaydı, kitap ve dergi arşivi vardır. Bu güne kadar yayınlanmış 20 kitabı vardır.


Urfalı ünlü üç musiki ustası Mukim Tahir Kel Hamza (Şenses) ve Bekçi Bakır(Yurtsever) ile Gazelhan, Kaynak Kişi müzik ustası Mahmut Güzelgöz, Ses Sanatçısı, Bestekar ve Kaynak Kişi Urfalı Cemil Cankat ve Ahmet Cankat ’ın hayatı ile ilgili Türkçe ve İngilizce  kitap ve plak ve bantlardaki ses  kayıtlarından oluşan CD’ler hazırlamıştır. Bu kitap ve CD’ler Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır.


TRT tarafından hazırlanan türkü, gazel ve hoyratların yer aldığı 4 CD’lik “ Şanlıurfa” projesinin  danışmanlığını yapmıştır.


Folklorumuzun kaynak kişileri, ses ve saz sanatçıları ve şairlerle radyo ve televizyonda programlar yapmıştır. Müzik ve şiir albümleri hazırlamıştır. 
Şiir yazmaktadır Şiirleri 1976 yılında Eskişehir Hakimiyet Gazetesi başta olmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitapta yayınlanmıştır. Bazı şiirleri bestelenmiştir. 

 

Araştırma yazıları, makaleleri ve şiirleri çeşitli dergi ve gazetede yayınlanmıştır. Derlediği uzun havalar TRT Repertuarına alınmıştır. Araştırdığı  türkü  hikayeleri belgesel filim olarak çekilmiştir. Folklorla ilgili konferans vermiş, birçok bilimsel toplantı ve televizyon programlarına konuşmacı olarak katılmıştır.


Şanlıurfa kültür, sanat, folklor ve turizm konularında kapsamlı bilgilerin bulunduğu abuzerakbiyik.com.tr adlı bir internet sitesi vardır.


Halk Bilimi ile ilgili çalışmalarından dolayı kendisine , Folklor Araştırmaları Kurumu tarafından “Türk Folkloruna Hizmet” ödülü, ŞURKAV  tarafından “Kültür Sanat” ödülü ve Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı tarafından Halk Bilimi Teşvik Ödülü verilmiştir.  2009 yılında Azerbaycan Uluslararası VEKTÖR İlimler Akademisince Fahri Doktor unvanı verilmiştir. 1.Kars Türkiye Türkülerimiz Bayramı’nda Derleme dalında Türkiye birinciliği ödülü verilmiştir.

 

Ayrıca Ankara’da faaliyetini sürdürmekte olan Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği (HAMOY) Abuzer Akbıyık'a Halk Bilimi Ödülü'nü layık görmüştür. 2017 yılının 22 Nisan gününde ödül törenle kendisine takdim edilmiştir.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

HAMOY hakkında

 

Kısa adı HAMOY olan Halk Müziği ve Oyunları Araştırma ve Eğitim Gençlik Derneği 6 Mart 1973 yılında kurulmuştur. Dernek başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet THM Korosu sanatçısı ve araştırmacı Abdullah Gündüz yapmaktadır.


HAMOY; yeryüzünün en zengin değerlerini içinde bulunduran ulusal kültürümüzün; halk müziği, halkoyunları, halk tiyatrosu ve diğer halkbilim ürünlerini genç kuşaklara aktarmak, bu kültürlerin devamını sağlamak ve sevdirmek için bu alanda eğitim çalışmaları yapmaktadır.

 

Her yıl çeşitli yaş gruplarından yaklaşık 120 kişiye sosyokültürel bir ortam sağlayan, onların boş zamanlarını ulusal bir amaca yönelik olarak değerlendiren, onları her türlü kötü alışkanlıklardan alıkoyan dernek, devletin eğitim kurumlarından yararlanamayan yüzlerce vatandaşına da gönüllü eğitim hizmeti sunmaktadır.

 

Özellikle gençlerimizin sosyal ve kültürel anlamda gelişmelerine yardımcı olacak, serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri çeşitli faaliyet alanları yaratma çabasında tam 44 yıldır emek sarf eden HAMOY, bu amacını geliştirebilmek için bu güne değin; Folklorik çalışmalar yapmış, çeşitli bölge ve yörelerde türkü ve halk oyunları derlemek için alan araştırmalarında bulunmuştur. Derlenen bu ürünleri üyelerine belirli bir disiplin içerisinde öğreterek geniş kitlelere sergileme imkanını yaratmış, kültürümüzün paylaşılmasını sağlamıştır.

 

Yurt içinde ve dışında gerek düzenlediği etkinliklerle gerekse düzenlenmiş etkinliklerde Türk kültürünün tanıtılmasına ve yaygınlaştırılmasına ciddi katkılarda bulunmuştur.

 

Halk müziği ve halk dansları dallarında gerek çocuklarımızı gerekse gençlerimize yönelik kurslar ve özendirici yarışmalar organize etmiştir. Yetişkinler, Gençler ve Çocuklar halk müziği topluluğu ile her yıl onlarca konser vermiş, tüm Anadolu ve yurt dışındaki Türk mirası türkülerimizle Türk’ü kucaklayan repertuarlar sunmuştur. Türkiye genelinde yapılan amatör korolar yarışmalarında koro, solo ve çalgı dalında birçok kez birincilik elde etmiştir.

 

Halk bilimi alanında hizmet üreten sanat, edebiyat, kültür ve bilim adamlarına, kurum ve kuruluşlara her yıl 12 adet olmak üzere törenle “Halk Bilimi Ödülleri” vermektedir

Haber ile ilgili metin girin!.