Masterchef Türkiye SEDAT TUNCER

SEDAT TUNCER

Masterchef Türkiye SEDAT TUNCER Kimdir?

21 Aralık 1987 yılında hayata gözlerini açan Sedat Tuncer, İstanbul doğumludur. Aslen Kastamonu’nun Ağlı ilçesinin Alınca köyünden olan Sedat Tuncer, Etiler  Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden 2006 yılında mezun olmuştur.

Lise eğitimine devam ederken Aska Sun Queen beach Otel ve Divan Kalamış Brasserie’de staja başlamış; ardından Leonarda Da Vinci programına katılarak 550 öğrenci arasında ilk 13 girmeyi başarmış ve Fransanın Larochelle bölgesindeki LYcee de Hotel’de eğitim alarak 4 ay Paris Disneyland California Grill’de mutfak bölümünde çalışarak stajını tamamlamıştır.

Sedat Tuncer, liseden mezun olmasının akabinde, Kuleli Askeri Lisesi’nin mutfağında aşçı olarak işe başlamış, sonrasında üniversite eğitimi almaya başlayacağı için işi bırakmak zorunda kalmıştır.

İTÜ Yiyecek ve İçecek işletmeciliği bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra, Sushico’da, Le Pain Qutidien ve Hyatt Regency otellerinde aşçı olarak çalışmıştır.

Bu dönemde hayatında yeni bir başlangıç yapan Sedat Tuncer, J1 ile Amerika yolculuğuna başlamış; orada Michigan Mackinac Island’da, ardından dünyanın en iyi tarihi oteli olan The Grand Hotel’in mutfak bölümünde çalışmalarına devam etmiştir.

Sedat Tuncer, ardından, Utah Park City bölgesindeki The Canyons Oteli’nin Farm organik Restoranın mutfak bölümünde çalışmaya başlamış ve bu arada yine aynı bölgedeki The Yarrow Otel’de  ikinci işi olan bellboy görevimi sürdürmüştür.

2012’de Türk Hava Yolları Do&Co Catering firmasında Flyingchef ( Uçan Aşçı ) olarak çalışmaya başlayan ve aynı zamanda şirkette eğitmen olarak yer alan Sedat Tuncer, aynı zamanda takım liderliği de yapmaktadır.

Çevresindekilerin Masterchef’ katılması konusundaki ısrarları üzerine başvuru yapma konusunda cesaretlenen ve hayalini kurduğu yarışmaya kabul alan Sedat Tuncer, hayali gerçekleştiği için çok mutlu olduğunu ifade etmişti.

Borbulan soslu levrek yaptığı ilk turda Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve ve Somer Sivrioğlu’ndan aldığı üç evetle ilk turu geçen Sedat Tuncer, MasterChef 2020’nin ilk 16 yarışmacısı arasına kalmıştı ancak yarışmada kalan haftalarda tutunamayınca MasterChef yarışmasına 2020 sezonunda ilk veda eden isim olmuştu.

Sedat Tuncer, gezdiği yerleri ve yaptığı yemekler ile birlikte hayatının bütün kesitlerini 41 bine yakın takipçisi bulunan Instagram hesabından paylaşmayı da sürdürüyor.