Masterchef Türkiye Hamza Mercimek

Hamza Mercimek

MasterChef Türkiye’nin yeni sezonunda ana kadroda yarışmaya hak kazanan adaylar belli oldu. Yetenekleri ve sergiledikleri tabaklarla gerek MasterChef şeflerinin gerekse ekran başındaki izleyicilerin dikkatini çeken yarışmacılar, yarışma boyunca kıyasıya mücadele edecek ve şampiyonluğu elde etmek için yoğun çaba sarf edecek. Yarışmanın ana kadrosuna girmeye hak kazanan yarışmacılardan biri de, Hamza Mercimek oldu. Hazırladığı tabakların yanı sıra iddialı ve kendinden emin tavırlarıyla da dikkatleri üzerine çeken Hamza Mercimek’in hayatın da merak edilir oldu. Peki Hamza Mercimek kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi? Mercimek’e dair merak edilenler haberimizde yer alıyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

MasterChef Türkiye Hamza Mercimek kaç yaşında, nereli? 
 

Haber ile ilgili metin girin!.

MasterChef’in ilk turunda yaptığı damla sakızlı levrek buğulama yemeği ile Somer, Danilo ve Mehmet Şef’in üçünden de ‘evet’ almayı başaran Mercimek, İstanbul’da doğdu. 12 Kasım 1996 yılında dünyaya gözlerini açan Mercimek’in eğitim ve kariyer hayatı ise hayallerinin peşinden koşan insanlar gibi azim ve başarı hikayeleriyle dolu. MasterChef Türkiye Hamza Mercimek’in o çok merak edilen hayatı şöyle… 
 

MasterChef Türkiye Hamza Mercimek eğitimi 

Haber ile ilgili metin girin!.

Levrek buğulamasıyla üst tura çıkmaya hak kazandıktan sonra üçlü düellolarda yine müthiş bir tabak ortaya koyan Mercimek, karnıyarık ve pirinç pilavı ile yine bir üst tura çıkmayı başardı. Sonraki bölümde deniz mahsullü niyokki isteyen şefler, en iyi tabağı hazırlayanlar arasına Hamza Mercimek’i de layık gördü. Yeni dünyanın başrolde olduğu yaratıcılık yemeğine sıra geldiğinde ise Mercimek, rakiplerini geride bırakarak ana kadroya girmeye hak kazanan yarışmacı oldu. 

İlk ve orta öğrenimini İstanbul Ümraniye’de tamamladıktan sonra liseye başlayan Mercimek, mutfağa olan aşkından dolayı okuduğu liseyi yarıda bıraktı ve kendini Sultanahmet’teki bir otelin mutfağında buldu. İşte Mercimek’in kariyer hayatı böylelikle başlamış oldu. 

MasterChef Türkiye Hamza Mercimek kariyeri 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sultanahmet’teki otelde mutfağı tanıma şansı elde eden genç isim, bununla da yetinmedi ve yeni tatlar keşfetmek üzere yine Sultanahmet’teki başka bir restoranın mutfağında görev aldı. Bir süre buradaki macerasına devam eden Mercimek, sonrasında Feriye Lokantası’nın müdürü olan akrabası sayesinde bu mutfağa geçiş yaptı. Feriye Lokantası mutfağının kendisi için ilk profesyonel mutfak olduğunu söyleyen Hamza Mercimek, aşçılık tecrübesinin çoğunu burada edindiğini belirtti. Burada çeşitli bölümlerde çalışarak kendini geliştirme imkanı bulan Mercimek’I en çok etkileyen yemekler ise protokol yemekleri oldu. Protokol yemekleri sayesinde gerçek hırsını ve yeteneğini keşfeden Mercimek, daha da yenisini bulmak için buraya da veda ederek Erzurum 9. Kolordu Ordu Komutanlığı’nda paşanın ve ordu evinin aşçılığını üstlendi. Burada geçen süre içinde mutfak çavuşluğuna kadar yükselmeyi başaran Mercimek, vatani görevini tamamladıktan sonra da birçok otel ve restoran mutfağında çalışmaya devam etti. 

ŞEFLİK MACERASI BAŞLIYOR… 

Elde ettiği bunca tecrübe ve başarı hırsından sonra şeflik yolunun açıldığını düşünen Mercimek, Ataşehir’deki bir mutfakta şef olmayı başardı. Burada çalıştığı süre boyunca farklı yerlerden daha iyi teklifler alan Mercimek, Karaköy tarafına geçerek mesleğini devam ettirdi. Yine bu süre zarfında çeşitli yarışmalara katılan Mercimek, başarıları sayesinde birçok gazete ve dergide de yer aldı. Gelin bundan sonrasını Mercimek’in ağzından dinleyelim; “Azmim ve hırsım gün geçtikçe artıyordu. Osmanlı ve Anadolu mutfağına yönelmiştim. Dünyadaki en iyi kültürün Türk kültürü olduğunu görerek, kendi mutfağımızla ilgili çalışmalar başlattım. Tabii beni kendi kültürümüze yönelmeye teşvik eden Musa Dağdeviren Şef’in payı büyüktü. Çok çalıştım, okudum, araştırmalar yaptım ve merakımın ardı arkası kesilmedi. O kadar heyecanlı ve meraklıydım ki, artık dünyaya Türk yemeklerini ve Osmanlı kültürünü duyurmam gerektiğinin kararını verdim. Bu amaç uğruna çok çalışmam gerektiğinin farkındaydım ve MasterChef Türkiye yarışmasına başvurarak başarılı olacağıma inanıyordum. Buradan elde ettiği sevgi ve imkanların, kendi kültürümüzü dünyaya tanıtmama yardımcı olacağına inanıyorum.”

MasterChef Türkiye Hamza Mercimek Instagram hesabı
 

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Hamza Mercimek, Instagram’da ‘hamzamercimekk’ hesabıyla paylaşımlar yapıyor. Yaklaşık 21 bin takipçisi olan Hamza Mercimek’in paylaşımlarında yemeğe olan tutkusunu da görmek mümkün. 

Haber ile ilgili metin girin!.