Masterchef Türkiye BERK İLTER

BERK İLTER

Masterchef Türkiye BERK İLTER Kimdir?

Berk İlter kimdir, kaç yaşındadır sorusunun yanıtı, TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef Türkiye 2020 izleyicileri tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. MasterChef’e katıldığı günden bu yana hem eleme hem de ana kadro etaplarında bulunan Berk İlter, çıkardığı başarılı tabaklarla ve hırsıyla izleyicilerin dikkatini çeken isimler arasında yer aldı. Peki, Berk İlter kimdir? MasterChef 2020 yarışmacısı Berk İlter kaç yaşında ve nereli

 

 

BERK İLTER KİMDİR?

 

TV8 ekranlarında yayınlanmaya başladığı günden itibaren izleyicilerine heyecan dolu anlar yaşatan yemek yarışması programı MasterChef Türkiye 2020 yarışmacıları arasında yer alan Berk İlter’in hayatı hakkında bilgiler merak ediliyor. Yarışmaya katıldığı ilk günden itibaren sempatik tavırları, iş ciddiyeti ve yeteneğiyle dikkat çeken Berk İlter, birçok kişinin dikkatini çeken isimler arasında yer alıyor. Berk İlter kimdir? MasterChef 2020 yarışmacısı Berk İlter kaç yaşında ve nereli?

 


20 yaşındaki Berk İlter, yarışmaya İstanbul’dan katılmaktadır. 13 yaşında bu mesleğe karar verdiğini ifade eden Berk, Etiler Turizm Otelcilik ve Anadolu Meslek Lisesi’ni seçerek eğitimine bu yolda bir yön vermiş; dört yıllık lise eğitimi süresince iki farklı yerde staj yaparak tecrübe edinmiştir. 15 yaşına geldiğinde Rennassaince Bosphorus Hotel’de, 16 yaşında Fransa’nın Lyon bölgesinde Michelin yıldızlı bir restoranda çalışan Berk İlter, liseyi bitirdikten sonra üniversiteye okumak için İsviçre’ye gitmeye karar vermiştir.


“BHMS” adlı okuldan henüz ikinci sınıftayken kabul gören Berk, İsviçre’de de iki staj yapmıştır. Oradaki ilk stajını Waldhaus Flims Hotel’de tamamlayan Berk İlter, son stajını ise dünyanın en pahalı otellerinden biri olan President Wilson’da, yine Michelin yıldızlı bir restoranda yapmıştır.

6 ay önce mezun olan ve İstanbul’a geri dönen Berk İlter, MasterChef 2020’nin ana kadrosunda yer almaya hak kazanarak yeni bir başlangıç yapmıştır.
 
 

ANA KADROYA OLDUKÇA BAŞARILI BİR TABAKLA SEÇİLMİŞTİ

 

MasterChef 2020'nin en iddialı yarışmacılarından biri olan Berk İlter, ilk turda Çin yemeği ve pilav yapmıştı. Çin yemeği yaptığı için özellikle Somer Şefi etkileyeceğini düşünen Berk İlter, günün sonunda üç jüriden de evet oyu alarak bir üst tura çıkmayı başardı. Berk İlter üçlü düelloda Baran ve Ermancan ile eşleşti. Şefler üçlü düelloda yarışmacılardan dana pikata, enginar püresi ve kapari sos istedi. Günün sonunda en iyi tabağı hazırlayarak rakiplerini geride bırakan isim Berk İlter oldu. Final turunda ise yarışmacılardan lazanya yapmaları istendi. Lazanyayı en iyi yapan isimler Gülşah, Eray, Berk, Celal, Kayhan ve Uğur oldu. Final turunun ikinci adımında ise yarışmacılardan ana malzemesi un ve şeker olan bir tatlı yapmaları istendi. İkinci adımda en iyi tabağı hazırlayarak ana kadroya girmeyi başaran isim Berk İlter oldu.

MasterChef Türkiye 2020’den elenen Berk İlter, hayatı hakkında merak edilen sorulara şu şekilde yanıt verdi;

 

“MasterChef”e bu kadar erken veda etmeyi bekliyor muydun?
- Kesinlikle hayır. İlk gün de dediğim gibi şampiyonluk hedefiyle çıkmıştım yola ama yol biraz kısa sürdü. Yine de buraya kadar geldiğim için çok mutluyum. “Her işte bir hayır vardır” mottosuyla hayatıma devam ediyorum.

 

◊ Bu işin eğitimini almış, yurtdışında Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış biri olarak, böyle bir hüsrana uğramanın sebebi ne sence?
- Bu her şeyden önce bir yarışma. Haliyle şans da büyük bir etken. Ben bilgi birikimimin yarışmada devam eden arkadaşlarımdan yetersiz olduğunu düşünmüyorum. 100 bin kişi arasından ilk 16’ya kaldım ve alnımın akıyla çıktım.
 
 

◊ Seni eleyen yarışmacı aslında bir at eğitmeni, mutfak konusunda da sana göre hayli acemi. Büyük finalde “nasılsa onu geçerim” gibi bir düşünceye kapılıp rahat davranmış olabilir misin?
- Kendime güvenim var mıydı? Evet, vardı. Ama arkadaşlarımı güçsüz görmüyordum. Ben o gün inanılmaz el lezzeti olan biriyle son 2’ye kaldım ve giden ben oldum.

 

PARA TALEP ETMEDİM YATACAK YER YETERDİ 

 

◊ Erken elenmek özgüvenine darbe vurdu mu?
- Çok büyük bir risk aldım. Eğer ki elemelerden geçemeyip 16’ya kalmasaydım, hayatımı olumsuz yönde etkileyebilirdi. 20 yaşında bir aşçı olarak girdiğim yolda ilk elemelerde elenseydim özgüvenime darbe vururdu. Ama ilk 16’ya kaldıktan sonra gösterdiğim performans ve karakter beni “MasterChef”in şampiyonu olmuşçasına mutlu etti.

 

◊ Şef olmaya 13 yaşında karar vermişsin. O yaşlarda çocuklar öğretmen, asker falan olmak ister, seni böyle farklı bir alana yönlendiren neydi?
- Seviyordum. İnsan her zaman sevdiği işi yapmalı ve keyif almalı.

 

◊ Ailede başka şef var mıydı?
- Ailem de beni her zaman destekledi. Aşçı olmamalarına rağmen benim çok iyi eğitim almamı sağladılar.

 

◊ Daha 16 yaşındayken Fransa’da Michelin yıldızlı bir restoranda staj yapmışsın. O süreç nasıl gelişti?
- İstanbul’da okuduğum lisenin tarihinde yurtdışında staj yapan ilk kişi oldum ve her aşçının hayali olan Michelin yıldızlı bir restoranda çalıştım. Nasıl kabul edildiğime gelecek olursak, restorana mail atıp isteğimi belirttim. Kabul edilmesini de o kadar istiyordum ki hiç para talep etmedim, sadece yatacak yer ve yemek istedim. Restoranda günde 12 saatten fazla olmak üzere yaklaşık 5 ay çalıştım. Staj sonrası ailem bu meslekten vazgeçeceğimi düşünüyordu.

 

◊ Nerede yanıldılar?
- Ben “Daha zoru olamaz herhalde” dedim ve bugünlere geldim.