Yayınlanma Tarihi: 19.08.2020 | Değiştirme Tarihi: 19.08.2020

MasterChef Türkiye 2020 19 Ağustos 2020 | Bireysel dokunulmazlığı kazandıracak yemek belli oldu!

MasterChef Türkiye 2020'nin yeni bölümünde bu akşam haftanın ikinci dokunulmazlık oyununu kaybeden mavi takım yarışmacıları, daha sonra bireysel dokunulmazlık oyunu için mutfağa geldi. Yarışmacılar bu akşam bireysel dokunulmazlık oyununda Somer Şef'in imza yemeği olan kabak çiçeği dolması için mücadele edecekler.KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI MALZEMELERİ NELERDİR?

30 adet kabak çiçeği

2 adet orta boy kuru soğan

1 çay bardağı zeytinyağı

1 adet orta boy domates

1,5 su bardağı pirinç

1/2 su bardağı sıcak su

1/4 demet dereotu

1 tatlı kaşığı kuru nane

1 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı tane karabiber

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASININ PÜF NOKTASI NEDİR?

Kabak çiçeklerini yırtılmaması için hazırladığınız iç harçla çok fazla doldurmayın.Kabak çiçeklerinin körpe olanlarını mümkünse dalından koparıp erken saatlerde kapanmadan toplayın.Hazırladığınız zeytinyağlı dolma içini çok fazla pişirmeyin.

KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI NASIL YAPILIR?

Kuru soğanları küçük küpler halinde doğrayın ve ortadan ikiye kesip uç kısımlarını aldığınız domatesleri rendenin ince kısmıyla rendeleyin ardından dereotu yapraklarını incecik kıyın, sonrasında kabak çiçeklerinin uç kısımlarında bulunan yeşil kısımları tek tek çıkartın.

Çiçeklerin içinde bulunan sarı kısımları dikkatli bir şekilde alın, bu işlemin yapraklara zarar vermemeye dikkat edin. Zeytinyağının yarısını geniş bir tencerede ısıttıktan sonra kuru soğanları dirilikleri gidene kadar kavurun. Pirinçleri yıkayıp fazla sularını süzdükten sonra tencereye alın ve şeffaf bir görünüm kazanana kadar soğanlarla birlikte kavurmaya devam edin.

Rendelenmiş domatesi katıp karıştırın, taze çekilmiş tane karabiber, tuz, kuru nane ve sıcak su ilavesiyle kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Yemeğin çekmesi ve soğuması için kısa süre dinlendirip kıyılmış dereotuyla harmanlayın. Hazırladığınız dolma harcından azar azar alıp çiçeklerin iç kısımlarını doldurun. Çiçekleri, üst kısımlarından içe doğru katlayıp katlama yeri altta kalacak şekilde tencereye yerleştirin.

Kalan zeytinyağını üzerlerine gezdirip dolmaların yarısına gelecek kadar ılık su ekleyin ve ağırlık yapması için; bir kapak kapatıp kısık ateşte, kapağı kapalı tencerede, kontrollü bir şekilde pişirmeye başlayın.

Arzuya göre limon dilimleri eşliğinde ılık ya da soğuk olarak sevdiklerinizle paylaşın.