Adile Sultan Kasrı nerede? MasterChef’in çekildiği Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi nerede, konumu nedir?

MasterChef Türkiye’nin bu akşam ekrana gelecek yeni bölümü, Adile Sultan Kasrı’nda çekildi. Unutulmaz film serisi olan Hababam Sınıfı’nın çekildiği bu tarihi konak, ziyaretçilerine müze ve restoran olarak hizmet vermektedir. Peki, MasterChef’in çekildiği Adile Sultan Kasrı nerede, nasıl gidilir, konumu nedir?

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 18:45
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 18:45
Adile Sultan Kasrı nerede? MasterChef’in çekildiği Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi nerede, konumu nedir?

Adile Sultan Kasrı nerede merak ediliyor. Bu akşam ekrana gelecek MasterChef Türkiye yeni bölümü Adile Sultan Kasrı’nda çekildi. İzlemekten bıkmadığımız Hababam Sınıfı, burada çekildi. Ve Hababam sınıfının olduğu sınıf, şu an müze olarak kullanılıyor. Validebağ Korusu içinde yer alan tarihi yer Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi nerede, konumu nedir? İşte Adile Sultan Kasrı’na dair merak edilenler…

ADİLE SULTAN KASRI NEREDE?

Adile Sultan Kasrı İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu içerisinde yer alır. Günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapan bu yapı Öğretmenevi olarak kullanılmaktadır. İstanbul gezi listenizde mutlaka olması gereken bir yerdir.

İstanbul Adile Sultan Kasrı

1853 yıllında Abdülaziz’in emri ile mimar Sarkis balyan tarafında inşa edilmiştir. Abdülaziz küçük kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye etmek için inşa edilmiştir. Adile sultan birkaç yıl burada kaldıktan sonra 1868 yıllında saraydan ayrıldı.

Dikdörtgen planlı yapının girişine çift kollu görkemli merdivenlerden ulaşılır. Kasrın birinci ve ikinci katlarında büyük orta sofa-salon bulunmaktadır. Giriş, gerek birinci katta, gerekse ikinci katta sahanlığa açılmaktadır. Bu mekânlar, sofadan üç basamak ve korkuluklarla ayrılmıştır. Başoda, büyük odalar ve servis-bekleme mekânlarıyla bağlantılıdır.

1916 yıllında Milli Eğitim’e devredildi.  Beli bir süre Kandilli kız meslek lisesi olarak kullanıldı.

Hababam sınıfın ilk film çekimi burada yapılmıştır. Hatta günümüzde burada bulunan bir sınıf Hababam sınıfı müzesi yapılmıştır. Balmumunda heykeller görebilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

Adile Sultan Kasrı Nerede?

Adile Sultan Sarayı İstanbul’un Kandilli Mahallesinde yer almaktadır.

Adile Sultan Kasrı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Buradan geçen hatlar; Çavuşbaşı-Üsküdar ile Şen evler-Üsküdar’dır. Validebağ Korusunda bulunan Öğretmenevi, Üsküdar’a 4 km. uzaklıktadır. Süre olarak ise Kadıköy, Altunizade ve Üsküdar Metrobüs duraklarına ise 10 dakika uzaklıktadır.

Adile Sultan Kasrı Ziyaret Saat ve Günleri

Adile Sultan Sarayı şuan restoran olarak da hizmet verdiğinden gün içerisinde geç saatlere kadar açıktır.