Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yunanistan'ın gizli koylarını keşfetmenin tam zamanı: Milos Adası

Yunanistan'ın gizli koylarını keşfetmenin tam zamanı: Milos Adası

Ay’a yelkenliyle gidip üzerinde yürümek ister misiniz? Ya da denizin ortasındaki mağarada rock konseri dinlemek? Veya Keçi Adası’ndaki keçilerin denizden su içtiğini görmek? “Kim istemez ki” diyorsunuz değil mi? Düşünün, suyun içinde kendinizi akvaryumda hissedeceğinizden hiç bahsetmeyeceğim zaten. Tüm bunların olduğu, adını da üzerindeki değirmenlerden alan Milos Adası’nı anlatacağım şimdi.... İşte Milos'ta gezilecek yerler

26.06.2016 10:47

Yunanistan’ın en batısında Milos ve tamamen volkanik. Pek çok Yunan adasında gördüğünüz, göreceğiniz o tatlı beyaz evler alıp, hayallere götürmüyor değil. Ve balkona, bahçeye kurulmuş sofraları aklınıza getirmiyor da değil. Taze taze bol deniz mahsullü sofralar, temiz havada ve sessizlikte... Fonda sesi güzel ayarlanmış Yunan müzikleri var sadece ve dalga sesleri... Uzaktan gelen kahkahalar ve fısır fısır insan sesleri.

Milos Adası’nda çok güzel koylar, kıyılar var ama bence asıl güzel olan, çok fazla gizli koya sahip olması. Yani “Gel beni keşfet” diyor açıkçası. Sessiz ve dalga seslerine sadece bir tane ağacın şahit olduğu koylar bunlar. Hazır yeri gelmişken de söylemeden edemeyeceğim, güneşi gizli koyda batırın giderseniz. Bir de dilerseniz kafanıza göre bir müzik... Ne olursa olsun buraya giderseniz eğer transa geçmeniz garanti. Adaya ayak bastığım andan ayrıldığım ana kadar güleryüzlü insanların enerjisi sanki akrabalarımı ziyaret etmeye gitmişim gibi hissettirdi aslında.

Her gün Pire Limanı’ndan, diğer adalardan feribot seferleri var. Gitmeden sefer saatlerine ve seferlere internet sitesinden bakabilirsiniz. Çünkü sezona göre fiyat ve saatlerde değişiklik oluyor. Ancak ne olursa olsun ulaşım kolay.

Pire’den Milos’a yolculuk yaklaşık 4.5 saat sürüyor ancak zaten denizi seyrederek kahvaltı yaparken akıp gidiyor zaman. Limana en yakın otel Adamas’ta kalmak mantıklı olabilir. Ben orada kaldım. Hem gemiden indiğinizde eşyalarınızı hemen çıkarmak için, hem de asıl önemli nokta, dönüş gününde bir de yol kaygısı yaşamadan 5 dakikada iskeleye inip feribota yetişebilmek için.

SIRF YUNAN YEMEKLERİ İÇİN BİLE GİDİLİR
Dolayısıyla koşturmaya gerek yok. Sırf yemekleri için bile gidilebilir Yunanistan’a. Gitmişken tütsülenmiş balık, midye, karides böreği ve musakkalarını, ayrıca ahtapotlarını yemeden sakın dönmeyin. Asıl döndükten sonra anlayacaksınız damağınızda nasıl bir tat bıraktığını. El yapımı şaraplarını ise içmeden, ayrıca satın almadan sakın gelmeyin.

MİLOS'TA GEZİLECEK YERLER
Milos’a gitmişken denizde tur yapılmadan gelinmez elbet. Yelkenliyle güzel bir tur yaptık, pek çok ada ve koy dolaştık. Martı Adası, Keçi Adası ve pek çok bunun gibi güzel ada ve balıkçı kasabaları gördük. İstediğimiz yerde de şnorkel yaptık, cam gibi suda aşağıda ne var ne yok izledik. Çok keyifliydi. Excellent Yathing bize süper bir tur yaptırdı. Ama elbette dolaşırken görülen yerlerin size anlatımı, hikâyesi, tarihi aslında çok önemli. Bilerek bakmak daha anlamlı. Biz şanslıydık çünkü yelkenlinin kaptanı deniz üstündeki her taş parçasını bile tüm tarihiyle anlattığı için artık tur bitişinde oralı gibi hissetmemek elimde olmamıştı. Bu arada 20 kişilik bir yelkenli ve arkadaşlarınızla ya da iki kişi baş başa, günübirlik ya da ne kadar dilerseniz kiralayabiliyorsunuz. Günlük tur kişi başı yaklaşık 200 TL ve tüm yemek, içkiler dahil fiyata. Tüm tekneyi kiralamak isterseniz sezona göre bu fiyat 1300-2500 TL’yi bulabiliyor günlük.

Yorumlar | 0
üye profil