Yıldız Kenter'in cenazesinde 'canlı yayın' gerginliği yaşadı: Sen kadın olmasaydın görürdün

Yıldız Kenter'in cenazesinde 'canlı yayın' gerginliği yaşadı: Sen kadın olmasaydın görürdün
Yayınlanma Tarihi: 20.11.2019 11:35 | Değiştirme Tarihi: 20.11.2019 11:35

Türk tiyatrosunun usta ismi Yıldız Kenter, pazar günü akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede kurtarılmayarak hayatını kaybetti. Yıldız Kenter, dün son yolculuğuna uğurlanırken cenazede gerginlik yaşandı. 

91 yaşındaki Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Kenter'in ölüm haberi, başta sanatçı yakınları olmak üzere tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Yıldız Kenter, dün Kenter Tiyatrosu'nda düzenlenen törenin ardından defnedildi. Törende ve mezarlıkta da yalnız bırakılmayan Yıldız Kenter için çok sayıda ünlü isim duygusal konuşmalar yaptı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kenter’in Türk bayrağına sarılı ve etrafı beyaz çiçeklerle çevrili tabutu tiyatro sahnesine konuldu. Sunuculuğunu Engin Hepileri’nin yaptığı törende sahneye çıkan sanatçılar, Kenter’e duygusal konuşmalarla veda etti.

Haber ile ilgili metin girin!.

SON 10 YILDA YALNIZ BIRAKTILAR

Oyuncu ve yönetmen Suat Özturna, hastaneye son yatışında Kenter’i ziyaret ettiğini anlattı: “Arada bir kendine gelir gibi olduğunda ‘Ne zaman provaya çıkacağız?’ diyordu.” Ali Poyrazoğlu sitem yüklü bir konuşma yaptı: “Bugün burası kameralardan geçilmiyor ama son 10 yılda Hoca’yı yalnız bıraktılar, ıssız bıraktılar. Çok şikâyetçiydi.” Melek Baykal, “Yıldız Kenter bir Cumhuriyet kadınıydı. Onun izinden gitmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

TEK DERDİ BU SALONDU

Çiçek Dilligil, “Evde yaptığımız köfteye kadar karışırdı. ‘Niye bu kadar küçük yapıyorsun, büyük yap, bir kitap daha okumaya vaktin olsun’ derdi. Hayatını kendini geliştirmeye adamış bir yıldızdı” dedi. Sumru Yavrucuk, Kenter Tiyatrosu’na sahip çıkılmasını istedi: “Bu tiyatroyu ayakta tutabilmek için uğraştı. Son yıllarda çok atıl hale geldi bu tiyatro. Mirasına sahip çıkılması gerekiyor.”

Haber ile ilgili metin girin!.

Genco Erkal da “Son zamanlarda tek derdi şu tiyatro salonuydu. Onun huzur içinde uyumasını istiyorsak bu sorunun çözümüne el atmalıyız” dedi. Veda töreninin ardından Yıldız Kenter’in tabutu, alkışlar eşliğinde sahneden indirildi. Levent Camisi’nde yapılan cenaze törenine de çok sayıda sanatçı katıldı. Yıldız Kenter, kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

TİYATROSU YAŞAYACAK

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Devlet Tiyatroları oyunlarının Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenebileceğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da “Bu tiyatroyu yaşatmak sorumluluğumuzdur, vazifemizdir. Ailesiyle başlatmış olduğumuz sürecin sağlığına yetişmesini arzu ederdik. Hızlıca İstanbul halkına hediye etmek istiyoruz” dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Cenaze törenine Orhan Gencebay, Ali Poyrazoğlu ve Perran Kutman da katıldı.

CENAZEDE CANLI YAYIN YAPILIR MI?

Şebnem Sönmez, cep telefonuyla cenazeden canlı yayın yapan bir kişiye tepki gösterdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Adamın “Sen kadın olmasaydın görürdün” diye karşılık vermesi gerginliği tırmandırdı. Sönmez’i sanatçı dostları Demet Akbağ ve Berna Laçin sakinleştirdi. Sanatçılar, “Bu yapılan çok ayıp. Cenazede selfie ve canlı yayın yapılır mı” diyerek sitem etti.

Haber ile ilgili metin girin!.

Tekerlekli sandalyede geldi

Yıldız Kenter’in ilk eşi Nihat Akçan’la evliliğinden olan kızı Leyla Kenter, Levent Camisi’ndeki törene katıldı. Kanserle mücadele eden 67 yaşındaki Leyla Kenter, cenazeye tekerlekli sandalyede geldi. Leyla Kenter bir dönem annesi gibi oyunculuk yapmış, dizi ve filmlerde oynamıştı.

Yıldız Kenter’in Levent Camisi’ndeki cenaze törenine katılanlar arasında Tan Sağtürk, Arzum Onan, Azra Akın, Kerem Alışık, Demet Evgar ve Ece-Mahsun Kırmızıgül çifti de vardı.

Kaynak: Hürriyet