Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yeryüzü Doktorları umut olmaya devam ediyor

Yeryüzü Doktorları umut olmaya devam ediyor

‘Daha sağlıklı bir yeryüzü için iyilik yolunda’ misyonu ile şimdiye kadar 40’ın üzerinde ülkeye tıbbi ve insani yardım götüren Yeryüzü Doktorları, farklı ihtiyaçlara yönelik projeleriyle mağdurlara yardım eli uzatıyor.

23.10.2016 11:36

2000 yılında sağlık alanında uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarına başlayan Yeryüzü Doktorları, farklı alanlarda uyguladığı projeler sayesinde dünyada tıbbi ve insani yardıma ihtiyacı olan bölgelere ulaşmaya çalışıyor. Koruyucu ve Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri, Sağlık Üniteleri Kurulum ve İşletme Projeleri, Sağlık Eğitimi Hizmetleri, Afet Acil Durum Hizmetleri ve Psikososyal Destek gibi ana başlıklarda yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor.15 BİN GÖNÜLLÜSÜ VARYeryüzü Doktorları, sayısı 15 bine yaklaşan gönüllüleri sayesinde ulaştığı ülkelerin ve uyguladığı projelerin sayısını her geçen gün artırıyor. Bugüne kadar Kenya’dan Filipinler’e, Suriye’den Nepal’e kadar 40’tan fazla ülkeye giden Yeryüzü Doktorları, tıbbi ve insani yardıma ihtiyaç duyan bölgeler başta olmak üzere doğal felaketlerden etkilenen ülkelere de en hızlı biçimde ulaşmayı hedefliyor.Afet Acil Durum Hizmetleri kapsamında, insan ve doğal kaynaklı felaket mağdurlarına yardım eli uzatan gönüllüler, Koruyucu Sağlık Hizmetleri uygulayarak hastalık salgınlarının önlenmesi ve insanların hastalık risklerine karşı bilinçlendirilmesi, aşılama gibi çalışmalar yürütüyor. Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri ile gerekli cerrahi operasyonlar gerçekleştirerek sağlık hizmetinden mahrum insanları sağlığına kavuşturmayı amaçlayan Yeryüzü Doktorları, Sağlık Üniteleri Kurulum ve İşletme Projeleri ile ise hastane, sağlık merkezi, laboratuvar gibi sağlık ünite ve birimlerinin sevk, kurulum ve idare süreçlerini hayata geçiriyor. Sağlık Eğitimi Hizmetleri sayesinde hizmet götürülen ülkelerin sağlık çalışanı kapasitesinin artırılması da amaçlanıyor. Psikososyal Destek kapsamında ise travma, afet ve kriz durumlarında yaşanan ruhsal yaralar bilgilendirici ve destekleyici çalışmalar ile sarılmaya çalışılıyor.  

BİNLERCE İNSANA YARDIM ELİ UZATILDIDünyanın dört bir yanına yayılan gönüllü Yeryüzü Doktorları ekipleri, son 3 yılda binlerce insanın sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağladı. Geride bırakılan 3 yılda 14 bin 500 gönüllü aracılığıyla 30 ülkede yapılan faaliyetler arasında; 6 bin 898 ameliyat, 366 bin 135 muayene, 3 bin 500 doğum, 9 bin 800 kişiye beslenme tedavisi, 50 bin kişinin temiz suya erişimi, 2.5 milyon kişiye gıda yardımı ve 27 milyon 155 bin 38 TL'lik ilaç, medikal malzeme ve ekipman yardımı bulunuyor.

Yorumlar | 0
üye profil