Victoria's Secret tarihinde bir ilk! Tabular yıkılıyor

İç çamaşırı ürünleriyle ünlü Victoria's Secret markası, bir ilke imza attı. İlk kez büyük beden modeli Ali Tate Cutler ile anlaştı.

Yayınlanma Tarihi: 11.10.2019 11:10
Değiştirme Tarihi: 11.10.2019 11:10
Victoria's Secret tarihinde bir ilk! Tabular yıkılıyor

Yılbaşı şovlarıyla ve fantezi iç çamaşırı ürünleriyle ünlü Victoria’s Secret markası, tarihinde ilk kez büyük beden iç çamaşırı üretti ve büyük beden modeli Ali Tate Cutler ile anlaştı.

Victoria's Secret yönetimi, daha önce trans ve büyük beden modellerin geleneksel Victoria’s Secret defilesinde hiçbir zaman yer alamayacakları şeklinde açıklamalar yapmasına rağmen kısa süre önce trans model Valentina Sampaio ile anlaşması yapmıştı. Ünlü marka şimdi de büyük beden iç çamaşırı üretmesiyle geri adım atmış oldu.

Victoria’s Secret, İngiltere merkezli iç giyim firması Bluebella ile yaptığı işbirliği kapsamında 44 beden model Ali Tate Cutler ile anlaştı. ''Kendini Sev'' adı verilen yeni kampanya ve beden olumlama hareketinin desteklenmesiyle her zamanki gibi zayıf Victoria’s secret modelleriyle birlikte, markanın yeni 44 bedendeki modeli Ali Tate Cutler da yer aldı.

“Bedenler için doğru yönde atılmış büyük bir adım” diyen Ali Tate Cutler, E! News’e verdiği röportajda, "İlk büyük beden model olmadığımı biliyorum ama ilk 44 beden modelim. 44 beden, ABD'deki kadınların ortalama bedeni. Çoğu kadın bu bedende olduğu için medya ve modada daha çok yer almalı, dolayısıyla da doğru temsil edilmeli” dedi.

Büyük beden modeli Cutler, modadaki değişim için ise şunları söyledi:

''Moda tarihine baktığımızda, 1950’lerde farklı vücut tipleri daha popülerdi. Sonra zayıf ve uzun bedenler hakim oldu. Bunu görmek bütün dünyadaki kadınlara zarar verdi, çünkü bize sadece ince ve uzunsan güzel olabilirsin denilmiş oldu.''''Bu, son 10 yılda değişti. Değişmesi uzun zaman aldı çünkü endüstrinin işleyişini durdurmamız gerekiyordu. Dünyadaki moda haftalarında farklı vücut tipleri ve farklı bedenleri görüyoruz artık. Farklı türlerdeki kampanyaların başında yer alıyorlar.''

Tarihinde bir ilke giden Victoria’s Secret’ın büyük beden modele geçişinde, satışlarının giderek düşmesi sebep olarak gösteriliyor. İç giyim piyasasındaki payı sürekli küçülen markanın, beden olumlama hareketine yakın çizgideki Aerie ve ThirdLove gibi markaların sahneye çıkmasıyla 2016 - 2018 yılları arasında ABD piyasasındaki payı yüzde 33'ten 24'e düştü. 2018 yılında kendi mağazalarındaki satışlar yüzde 3 daha düştü.


Victoria's Secret'ın meşhur yılbaşı şovu da izleyici sayısında yaşanan düşüş yüzünden alındı. 2017'de 5 milyon izleyici çeken Victoria's Secret şovu, geçen yıl sadece 3.3 milyon izleyici tarafından izlendi. Markanın yaşadığı düşüş, onu moda dünyasında ‘duyarlı’ olmaya itti.