Vegan ve vejetaryen arasındaki farklar neler? Vegan ne demek? Vejetaryen ne demek?

Vegan ile Vejetaryen arasındaki fark nedir merak ediliyor. MasterChef Türkiye’nin 21 Ağustos Cuma günü ekrana gelen yeni bölümde Vejetaryen menü istenmesi ile bu konu araştırılmaya başlandı. Peki, Vejetaryen ile vegan arasındaki fark nedir? Vejetaryen ne demektir? Vegan nedir?

Yayınlanma Tarihi: 21.08.2020 23:39
Değiştirme Tarihi: 21.08.2020 23:39
Vegan ve vejetaryen arasındaki farklar neler? Vegan ne demek? Vejetaryen ne demek?

MasterChef Türkiye’de ödül oyununda takımlardan beş çeşit yemekten oluşan vejetaryen menü yapmaları istendi. Oyun sırasında yarışmacılar, vegan ile vejetaryen arasındaki farkları tartışmaya başladı. İlgiyle takip edilen MasterChef’te ödül oyunundaki vegan ile vejetaryen arasındaki fark internette araştırılmaya başlandı. İşte merak edilen vegan ve vejetaryen farkları…

VEGAN İLE VEJETARYEN ARASINDAKİ FARKLAR

Bir vegan, yapılan herhangi bir şeyi veya hayvan ürünlerini kullanmaktan çekinen bir kişidir. Bir vejetaryen ise et tüketiminden uzak duran bir kişidir.

Veganlar ile vejetaryenler arasındaki en büyük fark; veganların et ve et ürünlerine ek olarak süt ürünleri de tüketmemeleridir. Veganlar genelde deriden üretilmiş giysileri de giymezler. Yün, ipek ve tüyden yapılan ürünleri de kullanmazlar.

Vejetaryenler et, balık veya kümes hayvanlarını yemezler fakat peynir, yumurta, yoğurt veya süt gibi süt ürünlerini tüketirler. Vejetaryen olmak için pek çok neden vardır ve bu yüzden bir kimsenin altrüizm yani sosyal fedakarlıktan mı yoksa başka sebeplerden mi vejetaryen olduğunu kestirmek zordur. Örneğin bazıları sırf sağlık sebeplerinden dolayı et yemeyi bırakır. Lakto vejetaryenler et yemezler, süt ürünleri tüketirler fakat potansiyel bir yaşama son verme ihtimalinden dolayı yumurta da yemezler. Ovo vejetaryenler ise süt ürünleri tüketmezler ama yumurta yerler. Lakto ovo vejetaryenler ise hem yumurta hem de süt ürünleri tüketirler. Hangi tür vejetaryen olunacağına bireysel inanışlar ve sağlık gibi etkenler yön verir. Bazen sadece etik olarak bu türden bir seçim yapılır ve bazen de sadece diyet amaçlı vejetaryen olunur.

Farklı Vegan ve Vejetaryen Grupları

Lakto-ovo-vejetaryen: Hem süt ürünleri hem de yumurta yiyen (çoğu lakto-ovo-vejetaryenler sadece serbest gezinen tavukların yumurtalarını tercih ediyor).

Lakto-vejetaryen: Süt ürünleri yiyen fakat yumurta yemeyen.

Ovo-vejetaryen: Yumurta yiyen ama süt ürünleri yemeyen.

Etik Vejetaryenler: Çevreye veya hayvanlara saygı duymadan üretilen etlerden kaçınır.

Besin Vejateryen: Sağlık sebepleri yüzünden et yemeyen.