Varisli damarda pıhtı ve enfeksiyon tedavisi nasıl olmalıdır?

Varisli damarda pıhtı ve enfeksiyon tedavisi nasıl olmalıdır?

Varisli damarların er ya da geç tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, tedavinin gecikmesiyle birlikte komplikasyon riskinin baş göstereceğine dikkat çekiyor.

Bacaktan kirli kanı akciğerlere doğru götüren toplardamarlarda kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar tek taraflı valv sistemi gibi çalışır; kanın yukarı doğru gitmesine izin verirken, aşağı doğru gelmesine izin vermez. Genetik yatkınlık daha fazla etken olmakla birlikte uzun süre ayakta durarak ya da uzun süre oturarak yapılan işler de toplardamarların genişlemesine, bu kapakçıkların iş görmez hale gelmesine neden olur. Bunun sonucunda kirli kan bacak toplardamarlarında birikmeye ve göllenmeye başlar. Bunlara bir de bacağı altına alarak oturmak ya da bir yerlere çarpmak gibi travmalar eklenince bu damarlarda pıhtı gelişir ve çoğunlukla da pıhtıya enfeksiyon eşlik eder. Tüm bunların sonucunda tromboflebit gelişir.

 

 

Bacakta varisli damarda pıhtı ve enfeksiyon geliştiğinde kızarıklık, şişlik ve ciddi ağrı gelişir. Hastanın şikâyeti olan bacağı çok hassastır ve dokunulmasına bile tahammül edemez. Böyle bir durumda bacak asla ovulmamalı, masajla rahatlatmaya çalışılmamalıdır. Öncelikle konusunda uzman bir radyolog tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Bu durumlarda hastanın bacağında bulunan pıhtının durumuna ve yerleşimine göre tedavi şekli ve yönü belirlenir. Bu pıhtı, safenofemoral bileşke dediğimiz ana toplardamarla safen toplardamarın beraber olduğu bileşkeye yakınsa durum biraz daha yakından takip gerektirir. Varisli damar, er ya da geç tedavi edilmelidir. Tedavide gecikilen her an, yeni bir komplikasyon gelişme riskini beraberinde getirir.

 

 

arpanetmedya.com 'a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 

Görüntülenme : 52 Yayınlanma Tarihi: 28/08/2016 10:43:48

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin