Van'da 7.2 Şiddetinde Deprem

Van'da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle kent merkezinde ve Erciş ilçesinde birçok binanın yıkıldığı ve enkaz altında kalanların olduğu yönünde bilgiler geliyor.

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2011 15:33
Değiştirme Tarihi: 23.10.2011 17:32
Van'da 7.2 Şiddetinde Deprem

Van'da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle kent merkezinde ve Erciş ilçesinde birçok binanın yıkıldığı ve enkaz altında kalanların olduğu yönünde bilgiler geliyor.Doğu Anadolu bugün saat 13.41’de Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde Van merkezli depremle sarsıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.BİNALAR YIKILDIIğdır’dan Hakari’ye Van’dan Şanlıurfa’ya kadar bütün yerleşim merkezlerinde hissedilen depremde bazı binalar yıkıldı, çok sayıda bina hasar gördü. Yaralanan çok sayıda kişi hastaneye kaldırılırken, enkaz altında kalanları kurtarma çalışması başlatıldı. Depremde can kaybının fazla olmasından korkuluyor.Öte yandan deprem Erciş'te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara  yol açtı.Van Havaalanı'nın da depremde zarar gördüğü ve uçakların Erzurum'a yönlendirildiği belirtiliyor. Haber ile ilgili metin girin!.DÖRT ARTÇI DEPREM DAHAVan’ın Tabanlı ilçesinde meydana gelen depremin ardından dört artçı deprem meydana geldi. İlk artçı deprem Ilıkaynak ilçesinde 5.4, ikinci artçı deprem Gedikbulak’ta 5.5, üçüncü deprem Edremit'te 4.6 ve dördüncü deprem 5.5 olarak ölçüldü.BİR ÇOK İLDE HİSSEDİLDİBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü Van’a 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı Köyü olarak saptadığı deprem, yerin 5 kilometre altında meydana geldi ve 25 saniye sürdü. Kandilli’nin Richter ölçeğine göre 6.6, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nin 7 büyüklüğünde olduğu açıkladığı deprem, bazı binaların yıkıldığı Van kent merkezi ile Hakkari’de şiddetli olmak üzere Bitlis, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Muş, Bingöl, Tunceli, Batman, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Şanlıurfa’da hissedildi. Haber ile ilgili metin girin!.BİNALAR YIKILDI, ENKAZ ALTINDA KALANLAR VARDepremin merkez üssü Tabanlı köyü ve çevre köylerle, kent merkezinde birçok bina yıkıldı. Çatıları ve bacaları yıkılan, duvarları çatlayan birçok bina hasar gördü. Kazım Karabekir Caddesi’nde ve Cumhuriyet Caddesi’nde yıkılan binaların enkazında kalanları kurtarmak için ekipler çalışma başlattı. Enkaz altından  yaralı çıkarılanlarla sinir krizi geçiren bir çok kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.ELEKTRİK VE TELEFONLAR KESİLDİYüzeye yakında olması nedeniyle yıkıcı etkisi büyük olan deprem sırasında telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Depremle birlikte sokağa fırlayan halk, artçı şokların devam etmesiyle paniğe kapıldı. Bir çok kişi araçlarla kenti terk etmeye başladı. Haber ile ilgili metin girin!.ERCİŞ'TE BİNALAR YIKILDIDeprem sonrasında Erciş’te bazı binaların çöktüğü çok sayıda yaralı olduğu ve enkaz altında kalanların bulunduğu öğrenildi. Haber ile ilgili metin girin!.