Van Gogh’un resimleri İtalyan mafyasında bulundu

Van Gogh’un resimleri İtalyan mafyasında bulundu

Hollandalı  ressamın 2002’de çalınan paha biçilemez iki eseri, Napoli’deki mafyaya yapılan  baskında ele geçirildi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un 14 yıl önce çalınan  iki paha biçilemeyen eseri, İtalyan mali polisi ekiplerince Napoli kentinde bir  mafyaya yapılan baskında ele geçirildi. 

İtalyan basınında yer alan habere göre, ünlü ressamın kendi adına  olan Amsterdam’daki müzesinden 7 Aralık 2002'de çalınan ve paha biçilemeyen iki  eseri; 1882 yapımı “Scheveningen Plajı” ile  1884 yapımı “Nuenen Kilisesi” adlı  eserleri, İtalyan mafyasında bulundu.

İtalyan mali polis ekiplerinin sabah Napoli'ye bağlı Castellammare di  Stabia ilçesinde milyonlarca avroluk uluslararası boyuttaki kokain ticaretine  yönelik yaptığı baskında, Napoli ve civarında etkili olan mafya örgütü Camorra  ile ilişkili bir grubun elinde olan iki Van Gogh eserine de ulaştı.

Grubun, Van Gogh’un 2002 yılında Amsterdam’daki müzeden çalınan  eserlerini karaborsadaki kokain ticareti karşılığında satın aldığı belirtildi.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, yaptığı açıklamada "İtalyan  güvenlik güçlerinin yasa dışı sanat işleri kaçakçılığıyla mücadelesini onaylayan,  olağanüstü bir geri kazanım. Bu soruşturmanın sonuçları, suç örgütlerinin sanat  eserlerine mali kaynak olarak yararlanmaya baktıklarını ve buna yönelik ilgileri  olduğunu doğruluyor." ifadelerini kullandı.

 Bakan Franceschini, bugünün önemli bir gün olduğunu belirterek, Napoli  Cumhuriyet Savcılığı ve mali polisin ortaya koyduğu takım çalışmasının olumlu bir  meyvesini aldıklarını, bu nedenle her iki kurumu da tebrik ettiğini vurguladı.

  

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 30/09/2016 14:30:44

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin