Usta oyuncu Eşref Kolçak ambulansla hastaneye kaldırıldı

Usta oyuncu Eşref Kolçak ambulansla hastaneye kaldırıldı. Evinde fenalaşan Eşref Kolçak’ı komşusu hastaneye kaldırdı.

Yayınlanma Tarihi: 13.05.2019 14:16
Değiştirme Tarihi: 13.05.2019 14:16
Usta oyuncu Eşref Kolçak ambulansla hastaneye kaldırıldı

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, geçtiğimiz ay taburcu olan usta oyuncu Eşref Kolçak’ın evinde fenalaştığını ve ambulansla yeniden hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz ay usta oyuncu Eşref Kolçak’ın taburcu olduğunu duyuran ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, 92 yaşındaki efsane oyuncunun evinde fenalaştığını ve komşusu tarafından ambulansla yeniden hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

“TELEFONU BİLE KOMŞUSUNDA DURUYOR”

“İşte yaşlılık ve yalnızlık… Sanat camiasından hepimizin hem ilgilenmesi, hem de ileride ne olacağım diyerek örnek alması gereken bir tablo ile karşılaştım” diyen Onur Akay, usta oyuncu ile ilgili şu açıklamaları yaptı.

“Değerli oyuncumuz Eşref Kolçak’tan geçtiğimiz Nisan ayında iyi haberler gelmiş ve taburcu olduğunu duyurmuştum. Hatta Eşref Bey, taburcu olduktan sonra Hülya Koçyiğit’in programının çekimlerine bile katılmıştı. Daha sonra evinde kalmaya başlayan usta oyuncu, evde uzun süre su içmemiş ve böbrekleri iflasa gitmek üzereyken evinde fenalaşmış. Bunun üzerine komşusu ambulansla Gemlik Devlet Hastanesi’ne kaldırmış. Bazı akrabaları kendisi ile ilgileniyormuş ama şehir dışında olduklarından haftada 2 gün gelebiliyorlarmış. Çok zaman refakatçi olmadan hastanede yalnız kalan Eşref Kolçak’a, oyuncu Semra Sima gönüllü olarak bakmak istediğini bana iletti. Usta oyuncumuzun telefonu bile komşusunda duruyor. Kendisine acil şifalar diliyorum.”

EŞREF KOLÇAK KİMDİR?

Eşref Kolçak, 28 Ocak 1927, Erzurum doğumlu, Türk aktördür.

Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan, Rus kökenli Katya'dır. 1941 yılında İstanbul'a geldi. Sultanahmet Sanat Enstitüsü'ne girdi ancak bitiremedi. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. 1944 yılında Atilla Revüsü'nde, 1945 yılında Ses Opereti'nde sahneye çıktı. 1947 yılında ilk filmini çevirdi.

Sanat hayatı boyunca 180 sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı.

Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak'ın babasıdır.