Usta oyuncu Dean Stockwell 85 yaşında hayatını kaybetti

Quantum Leap'teki rolüyle hafızalara kazınan, Battlestar Galactica, Tony Danza Show gibi yapımlarda yer alan, 70 yılı aşkın süredir sahnelerde, sinemada ve televizyonda yer alan efsane oyuncu Dean Stockwell, 7 Kasım günü sabah saatlerine hayatını kaybetti. Stockwell'in ölüm sebebi açıklanmadı. 

Yayınlanma Tarihi: 09.11.2021 12:53
Değiştirme Tarihi: 09.11.2021 12:53
Usta oyuncu Dean Stockwell 85 yaşında hayatını kaybetti

1936 yılında Hollywood'un kuzeyinde doğan oyuncu Dean Stockwell, 85 yaşında hayatını kaybetti. 7 yaşındayken Broadway'e girip çocuk oyuncu olarak mesleğe adım atan Stockwell, Frank Sinatra, Gene Kelly, Errol Flynn gibi isimlerin Gentleman's Agreement, The Boy With the Green Hair, Anchors Aweigh gibi filmlerde çocuk oyuncu olarak rol aldı.

Gençlik döneminde yeniden Broadway'e döndü ve Roddy McDowall'la Compulsion'da oynadı. McDowall'la uzun süren arkadaşlığı da böyle başladı. Aynı oyunun film versiyonundaki performansıyla Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Katherine Hepburn ile Sons and Lovers ve Long Day's Journey Into Night filmlerinde de rol alan Stockwell, daha sonra emlak lisansı aldı ve kariyerine değiştirmenin eşiğine geldi. Ancak Harry Dean Stanton ve Wim Wenders onu ikna ederek yeniden sinemaya döndürdü. Paris, Tewxas, Blue Velvet, dune, Married to the Mob, The Rainmaker ve The Player'da rol aldı.

Married to the Mob'daki rolüyle Oscar adayı oldu.

Dean Stockwell televizyon kariyerinde isi bilim kurgu dizisi Quantum Leap'le dikkatleri üzerine çekti. Bu dizide Amiral Al Calavicci rolünü oynadı. 4 kez Emmy'ye aday gösterildi. 1990 yılında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazandı.

Stockwell TV'de ayrıca Battlestar Galactica, Tony Danza Show ve NCIS: New Orleans'de boy gösterdi. Stockwell, 2015 yılında emekli oldu, sanata yöneldi. Joy Stockwell ile evli olan ünlü oyuncunun 2 çocuğu bulunuyordu.

İlgili Sayfalar: Magazin