Ünlü şarkıcı Robbie Williams balık diyeti yüzünden ölümden döndü: Eşim Ayda ikinci kez hayatımı kurtardı

Dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Robbie Williams, uyguladığı balık diyeti sebebiyle cıva zehirlenmesi yaşadı. Ölümden dönen Robbie Williams, evli olduğu Türk kökenli eşi Ayda sayesinde hayatta kaldığını ifade etti. Robbie Williams, 'Eşim Ayda ikince kez hayatımı kurtardı' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2020 12:05
Değiştirme Tarihi: 18.12.2020 13:08
Ünlü şarkıcı Robbie Williams balık diyeti yüzünden ölümden döndü: Eşim Ayda ikinci kez hayatımı kurtardı

46 yaşındaki ünlü İngiliz şarkıcı Robbie Williams, balık diyeti nedeniyle ölümden döndü. Williams, günde iki kez balık yediğini ve doktorunun ona şimdiye kadar gördüğü en yüksek cıva zehirlenmesine sahipsin dediğini aktardı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ayda Field ile evli olan Robbie Willams, eşinin ısrarı sonucu cıva testi yaptırdığını ve eşinin onun hayatını ikinci kez kurtardığını şu sözlerle aktardı:

“Cıva testi yaptırdım çünkü eşim nevrotiktir ve her zaman her türlü testi yaptırır. Her neyse, Tanrıya şükür! Cıva ve arsenik zehirlenmesinden ölmüş olabilirdim”

Haber ile ilgili metin girin!.

Robbie Willams bu teşhisin ardından bitli bazlı beslenmeye geçtiğini ifade etti. 

CIVA ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR?

Cıva doğal olarak balıklarda, kabuklu deniz hayvanlarında ve balık yiyen hayvanlarda oluşan bir elementtir. Marlin, köpek balığı ve kılıç balığı dahil olmak üzere besin zincirinin tepesindeki balıklarda daha yüksek seviyeler bulunur. Kişilerin kabuklu deniz ürünlerini ve belirtilen balıkları fazla tüketmesiyle vücutlarında cıva miktarı yükselir. Cıvaya çok fazla maruz kalmak beyne, kalbe, böbreklere, akciğerlere ve bağışıklık sistemine zarar verebilir. Metal, doğmamış bebeklerin veya küçük çocukların kan dolaşımındaysa, insan sinir sistemlerine zarar verir, bu da onların düşünmesini ve öğrenmesini zorlaştırır. Cıva zehirlenmesi sonucu zayıf periferik görüş, el ayak koordinasyon eksikliği ve kas güçsüzlüğü ortaya çıkıyor. 


Kaynak: DHA