Ünlü oyuncu Güven Kıraç, ketojenik diyet ile 26 kilo verdi

Pek çok ünlü, gerek rolü uğruna gerekse de sağlıklı bir hayat seçimi için kilo kontrolünü sağlamayı başardı. Bazıları da yıllar geçtikçe fit görünümünden uzaklaştı. Son olarak ünlü aktör Güven Kıraç, ketojenik diyetle bir yılda 26 kilo verdi.

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2021 17:19
Değiştirme Tarihi: 17.10.2021 17:19
Ünlü oyuncu Güven Kıraç, ketojenik diyet ile 26 kilo verdi

Usta oyuncu Güven Kıraç, bir yıldır uyguladığı ketojenik* diyetle fazla kilolarından kurtulmayı başardı. 61 yaşındaki oyuncu, 26 kilo vererek 99 kilodan 73 kiloya düştü. 

Kasım 2020'de diyete başlayan Kıraç, son halini Instagram hesabından paylaşarak, "Böyleyken böyle" notunu düştü. Kıraç'ın zayıflamış haline hem hayranları hem de Binnur Kaya, Rıza Kocaoğlu, İpek Tuzcuoğlu gibi ünlü isimler beğeni ifadelerini gönderdi.

KETOJENİK DİYET NEDİR?

Yüksek yağlı besinler ile yeter miktarda protein içeren besinlerin öncelikli tüketildiği, düşük karbonhidratlı bir diyettir.

Ketojenik diyetin temelinde vücudun dışarıdan karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmak vardır. Karbonhidrat alımındaki bu azalma vücudu ketoz adı adı verilen metabolik bir duruma sokar. Ketoz durumunda vücut enerji için yağ yakmada çok daha verimli bir hale gelir ve vücut enerji ihtiyacını karbonhidratlar yerine yağlardan karşılamaya başlar. 

İlgili Sayfalar: Magazin