Ünlü müzisyen İsmail Soyberk hayatını kaybetti: Sanat dünyasını yasa boğan ölüm...

Türk pop müziğinin en iyi bas gitaristlerinden biri olan İsmail Soyberk yaşamını yitirdi. Özellikle 80'li ve 90'lı yıllarda çok sayıda albümde yer alarak stüdyo bassçılığı yapmış olan İsmail Soyberk, uzun süredir piyasa albümlerinde yer almıyordu. İsmail Soyberk'in ölümü sonrası, ünlü müzisyenle ilgili pek bilgi merak edildi. İnternet kullanıcıları, İsmail Soyberk neden öldü, kaç yaşındaydı? İsmail Soyberk kimdir? sorularının yanıtını arattı. 

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2021 14:40
Değiştirme Tarihi: 13.01.2021 14:40
Ünlü müzisyen İsmail Soyberk hayatını kaybetti: Sanat dünyasını yasa boğan ölüm...

Dünya çapında bir bir müzisyen olarak bilinen İsmail Soyberk, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İsmail Soyberk 67 yaşındaydı. Sanat dünyasını yasa boğan bu ölüm sonrası pek çok ünlü isim, İsmail Soyberk ile ilgili paylaşımda bulundu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

İşte İsmail Soyberk İle İlgili Yapılan Paylaşımlar:

İskender Paydaş

Türk pop müzik tarihinin dünya çapında müzisyenlerinden birini #ismailsoyberk ‘i kaybetmişiz. 10 lu yaşlarımda Edip Akbayram ile tanıyıp hayran olduğum,sonrasında uzun yıllar birlikte çalışma fırsatı bulduğum gerçek müzisyen ve harika insan. Mekanın Cennet olsun 

Sıla Gençoğlu

Çok kıymetli müzisyen ağabeyimiz İsmail Soyberk'i kaybettiğimizi öğrendim. Çok üzüldüm. Başımız sağolsun. Ailesine sabır diliyorum. #ismailsoyberk

Hüseyin Turan

Birçok albümümde eşliğinden onur duyduğum çok değerli müzik adamı İsmail Soyberk’i kaybettik.Devri daim olsun...

maNga

Değerli müzisyen İsmail Soyberk’i kaybetmişiz. Yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. #ismailsoyberk

Yaşar

Bir efsane, İsmail Soyberk ayrıldı aramızdan. Çok üzgünüm. Tüm müzik camiasının başı sağolsun. #ismailsoyberk

Fettah Can

İsmail abi gerçek bir beyefendi ve yeri dolmayacak bir müzisyendi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. #ismailsoyberk

İSMAİL SOYBERK KİMDİR? NEDEN ÖLDÜ

İsmail Soyberk'in ölüm haberi sonrası, ünlü isimle ilgili bilgiler merak edilmeye başlandı. Pek çok kişi İsmail Soyberk kimdir, kaç yaşında? gibi soruların yanıtlarını aradı. İsmail Soyberk,  1954'te İstanbul'da doğmuştur. Bas gitarist olan İsmail Soyberk, müzik çalışmalarına 1977 yılında başlamıştır. Kocaeli Üniversitesi ELektrik Mühendisliği'nden mezun olan İsmail Soyberk, 1982 yılından itibaren de stüdyo müzisyenliği yapmaya başlamıştır.

İsmail Soyberk; Sezen Aksu, Joan Baez, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Hasan Cihat Örter, Eşref Ziya ve daha birçok sanatçıyla Türkiye ve dünya turneleri yaptı. 1978 yılında Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası'nın kurucuları arasında yer aldı. 2006 yılında, gitarda Barış Bölükbaşı, syntesizerda Mert Topel ve davulda Bülent Ay'dan oluşan kendi müzik grubu Fenomen ile aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkarttı.1973-1974 yıllarında İhsan Seyfi Özulu (Keman-Gitar), İlhan Sami Özulu (Viola-Gitar), Rahmi Akgün (Davul) ve Hüseyin Haklı (Akustik Gitar-Flüt) yer aldığı EVRİM 5 grubunda Bass Gitarist olarak yer aldı. Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte kurdugu Grup Evrim'de 1978-1990 yılları arasında bas gitar çaldı ve şarkı söyledi.

80'li ve 90'lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan Soyberk, 2000'li yıllarda müzik camiasının krize girmesi ile önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştır.

Uzun yıllar Ken Smith 5 telli bas kullanmış müzisyen daha sonraları, 2007 senesinden beri Musicman 5 tel bir bas ile çalışmalarına devam etmektedir.