ÖZEL / Ünlü komedyen konuştu! "Yakışıklı olmak yetmez! Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı karakter..."

Komedi yapımlarının aranılan isimlerinden Önder Açıkbaş, ÖTV programından, Destere filmine kadar birçok başarılı projeye imza attı. Şu sıralar ‘Benim Hayatım’ dizisinin heyecanını yaşayan Açıkbaş, oyunculuk için yakışıklılığın yetmediğini, birçok yakışıklı oyuncunun kendilerini iyi yetiştirerek ilerlediğini söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 01.12.2021 09:38
Değiştirme Tarihi: 01.12.2021 10:04
ÖZEL / Ünlü komedyen konuştu! 'Yakışıklı olmak yetmez! Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı karakter...'

Röportaj: Şebnem Ber 

 

Nasıl bir hayat hikayeniz var?

İşçi bir babanın oğluyum. Rahmetli babam Almanya’da işçiydi. 5.5 yaşında geldim Türkiye’ye. Annem de işçi. Çok onurlu adamdı babam, aşıktım ona. BKM Mutfak çıkışlıyım. Yıllarca orada babamı anlattım. Bir gün Yılmaz Erdoğan dedi ki, “Bu baba gerçek mi?” Uzun uğraşlar sonucu babamı BKM’ye getirdim ve onun geldiği gece çok güzeldi.

Komedyenlik babadan mı geliyor yani?

Babam çok şaka yapardı ama yaptıktan sonra gülmez, sadece suratına bakardı. Bu daha da komik hale getirirdi durumu. Çok tatlı adamdı. Öte yandan aptal bir çocuktum bence, matematik zekam sıfır.

Ama komedyenler çok zeki olurlar?

Bunun hangi zekilikle ilgisi var bilmiyorum. Matematik bilmemenin bir kusur olup olmadığını da bilmiyorum. Şu yaşıma kadar kesemi çok iyi yönettim. Ama derslerde anlatılan matematiği hiç anlamadım. En çok kopya çektiğim sınavda bile aldığım not 58’di. Acıyarak geçirdiler beni. Ama sözelde çok iyiydim.

Haber ile ilgili metin girin!.

“YILMAZ ERDOĞAN ÇAĞIRDI BENİ VE…”

BKM Mutfak’a nasıl adım attınız?  

Bir Fransız filminde oynadım. Yılmaz Erdoğan da Amerika’da görmüş beni. BKM’yi kurmayı düşündüğü günlerdi. Beni de çağırdılar, tanıştık. Uzun yıllar BKM’de skeçler yazdım, sahneye çıktım, çok önemli sorumluluklarım vardı. Sonrasında BKM’deki misyonumu tamamladığımı düşündüm. Çok çalışkan olmanın bedelini ödedim bana kalırsa.

Neydi o bedel?

Hayata hep iki taraflı bakarım. Aslında ben de kabuğuma sığamıyordum o dönem. Gitmenin zamanı gelmişti. Eser Yenenler, benim silah arkadaşımdı BKM’de. Çok sevdiğim bir kardeşim. Benden sonra İbrahim’le Oğuzhan geldi. Onlar da çok iyi yürüttüler. Tüm arkadaşlarım çok iyi şeyler yaptı. Hayatımda gurur duyduğum birçok şey kazandım BKM’de. En önemlisi de, Bir Demet Tiyatro’da oynama hakkını elde etmemdi. Ve bana oldukça önemli bir rol verdi Yılmaz ağabey. Feriştah’ın fantezisine Mükremin’den sonra giren tek yabancı çocuk oldum. Demet (Akbağ) abla yazara soruyordu, “Fantezilerime giren Mükremin değil de, neden kayak hocası Atınç oldu.” Yazar da, kayak hocası Atınç’ın çok yetenekli bir çocuk olduğunu ama ustasının sözünü dinlerse daha başarılı olacağını söylemişti. Aslında o Yılmaz ağabeyin bana bir mektubuydu. O aralar kabuğuma sığmadığım günlerdi, hırçınlaşmıştım. Mesajdı o bana. Yılmaz ağabeyimin, Demet ablamın yeri bende çok ayrıdır.

 

“OKAN BAYÜLGEN DEĞİŞİK ADAMDIR”

Okan Bayülgen’le de çalıştınız…

BKM’den sonra Destere diye ilk filmimi çektim. Ciddi bir başarı elde etti. Bir filmimin tanıtımı için Disko Kralı’na gitmiştim. Okan ağabeyle o kadar çok güldük ki. Ama biraz sapıttık, kucağıma falan çıktı. Güzel bir enerji yakaladığımız için ‘beraber hareket edelim mi?’ dedi. TV8’de başlayacaktı. 1 yıl aynı masada olduk onunla. Televizyonda gördüğünüzden çok daha iyidir, mülayimdir. Bende çok hatrı var. Çok değişik bir adamdır. Programına çok hakim. İşini çok iyi biliyor. Okan ağabeyin antipatikliği, tasarlanmış bir antipatiklik. Onun kontrolünü, dozajını çok iyi biliyor.

Okan ağabey TV8’den ayrıldıktan sonra da beni kanala miras bıraktı. O dönem ÖTV’yi yaptım. Gani Müjde’yle Harem’i hayata geçirdik. Ancak ömrü 1 sezon sürdü. Osmanlı ti’ye alınıyor denildi. Ama bizim derdimiz o değildi. Sonra Acun ağabeyler geldi. Çok güzel günler geçirdim TV8’de. Acun (Ilıcalı) ağabeyi gerçekten çok severim. TV8 bizim evimiz, yine bir şeyler yaparız.

Haber ile ilgili metin girin!.

“UZUN YILLAR SONRA DRAMA OYNUYORUM”

Benim Hayatım dizisinden bahsetseniz biraz. Nasıl gidiyor?

Şu an iki iş var. Bir yandan Hep Yek isimli film serisinin dördüncüsüne dahil oldum. Bir yandan da Benim Hayatım’ı çekiyoruz. Uzun yıllar sonra bir dramada oynuyorum. Bu dizi, uzun yıllardır yapmadığım drama oyunculuğu için bana bir okul oldu adeta. Hep komedi yaptığım için ortaya nasıl bir iş çıkaracağımı merak ediyorlardı. İlk bölümü yöneten Onur Tan, beni bir dantel gibi öyle bir işledi ki, altın bir bilezik takmış oldu koluma. Daha da ısınıyorum. Çok da sevmişler oynadığım adamı. Herkes çok iyi oynadığımı söylüyor. Ama ben kendimi izlemeye tahammül edemiyorum, utanıyorum.

 

Neden?

Çok saçma oynadığımı düşünüyorum her yaptığım işte. Kendime hep yabancılaşıyorum. Allahtan dışarıdan güzel mesajlar geliyor.

 

“ÖYKÜ ÇELİK’LE BOL DEDİKODU YAPARIZ”

Öykü Çelik nasıl bir rol arkadaşı?

Öykü’nün erkek arkadaşı, “Siz ne kadar iyi arkadaş oldunuz ya” diyor bize. Öykü gerçekten çok narin ve ince bir kız. Öte yandan da delikanlı. Tam bir arkadaş, sırdaş. Çok da dedikodu yapıyoruz. Zeynep Kumral ve Nilsu Berfin Aktaş da var bu dedikodular içinde. Zaten dörtlü bir Whatsapp grubumuz var. Bol bol dedikodu yapıyoruz.

Oyunculuk için ille de eğitim gerekiyor mu?

Televizyon dizisinde oynamak için bence gerekmiyor. Ama tiyatro sahnesi için gerekiyor tabii. Yoksa kamyon çarpmışa döner insan. Zeynep Kumral su gibi oynar. Fransa’da doğmuş olsaydı, ülkenin en aranan oyuncusu olurdu. Okullu sonuçta. Eğitim iyidir.

 

“SADECE YAKIŞIKLI OLMAK YETMEZ”

Yakışıklı ya da güzel olmak nasıl bir şans yaratıyor sektörünüzde?

Sadece yakışıklı ya da güzel olmak yetmez. Kıvanç Tatlıtuğ çok yakışıklı ama bir sürü eğitim alarak kendisini çok geliştirdi. Organize İşler’de oynadığı karakterin filmi olsa ilk ben giderim. Çok iyi işlere imza attı. Yani yakışıklılığın üzerine bir şeyler koymak şart. Sadece yakışıklılık yetmez.

İzlemekten keyif aldığınız oyuncular kimler?

Mesela Zeynep Kumral, Uğur Çavuşoğlu, Halit Ergenç, Kıvanç Tatlıtuğ, İlker Kaleli. Oyunculuklarını çok beğenirim.

 

“KADINLAR GÜLDÜREN ERKEKLERİ ÇEKİCİ BULMUYOR”

Kadınlar kendilerini güldüren erkeklerden mi, yakışıklı erkeklerden mi daha çok hoşlanır?

Kadınlar kendilerini güldüren erkeklerden hoşlanmaz. Yalan o. Tabii eğer kadınları güldürebiliyor ve çok zenginseniz hoşlanırlar. Cem Yılmaz’ın bu yolda başarılı olmasının nedeni, ikisini bir arada birleştirmiş olması. Ben kadınların komik erkekleri, yakışıklı ve çekici bulduklarını düşünmüyorum. Aksine fazla çenesi düşük bulabiliyor olabilirler.

Oyuncu Birgül Ulusoy’u tanıyorsunuz. ‘Dizilerde yapımcıyı yemeğe götürmezseniz, yönetmene altın kolye takmazsanız ilerleyemezsiniz’ diye bir açıklama yapmıştı geçenlerde. Katılıyor musunuz, gerçekten öyle mi?

Birgül ablamı çok severim. Çok yetenekli bir kadındır. Bu söylediği her yerde geçerli değil. Bazı set ekiplerinde böyle bir hiyerarşi olabilir. Ama her yerde böyle değil. Mesela ben kendi çalıştığım yönetmenlere hiç altın kolye takmadım. Yaptığım hiçbir işte de böyle şeylerle karşılaşmadım. Demek ki öyle bir ekiple çalışmış Birgül ablam. Şimdi Kıvanç Tatlıtuğ altın kolye takıyor diye mi iyi rollerde oynuyor?

Haber ile ilgili metin girin!.

“KOMEDİ DİZİLERİ ÇOĞALMALI”

Eskiden komedi dizileri daha çok yapılıyordu. Neden artık azaldı, insanlar gülmeyi mi unuttu?

Duyduğum kadarıyla izlenmiyor komediler. İnsanlar daha çok ağır, dramatik işleri tercih ediyor. Birini iki saat boyunca kederli bir hikayeye sürükleyebilirsiniz ama iki saat boyunca güldürmeniz zor. O yüzden bir komedi dizisinin 40 dakikanın üzerinde olmaması lazım. Bana kalsa komedi diziler çoğalsın. Eminim günün birinde sitcom’lar yine moda olacak. Komedi halkı da yumuşatır bu arada. İnsanlarımız çok gerginleşti.

Metin Akpınar’ın, Cem Yılmaz’ın oyunculuğunu yeterli bulmamasına ne diyorsunuz?

Cem Yılmaz çok önemli bir ağabeyimizdir. Bu ülkede sinema filmleri için Yılmaz ağabeyle birlikte milyonlarca lira harcanmasının önünü açmıştır. Türk sinemasının sınırlarını zorlayan filmler yapmıştır. Çok kıymetli bir adamdır. Her şey Çok Güzel Olacak’taki performansın bir oyunculuk yeteneği gerektirdiğini düşünüyorum. Ya da Av Mevsmi’nde. BKM Mutfak’ın her gösterisine gelir, kahkaha ve alkışlarıyla bizi onore ederdi. Bir gün Cem ağabeyin bir filminde oynamak da en büyük arzumdur. Metin ağabey de kıymetlidir ve bir hocadır. Ama ben izleyici gözüyle Cem ağabeyi seviyorum.

 

“YENİ DÖNEMİN ŞENER ŞEN’İ…”

Kimlerin yeri sizde ayrıdır, hangi isimlerden feyz aldınız?

Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Tolga Çevik, Şafak Sezer’den feyz aldım. Hep Yek’te dayımı oynadı Şafak Sezer. Bence harika bir komedyen. Yeni dönem Türk sinemasının Şener Şen’i bana göre. Hep harika insanlarla çalıştım. En büyük hayalim ise kendi yazıp yönettiğim bir filmle milyonu kırabilmek sinemada.

Milyonu kıranları beğeniyor musunuz?

Şahan Gökbakan da çok temiz adamdır. Başarısını takdir ediyorum. Televizyonda İvedik’leri gördüğümde durup seyrediyorum hala. Birkaç tanesini sinemada izlemişliğim de var. 5 milyonu bulması büyük başarıdır, takdir ediyorum.

İlgili Sayfalar: Magazin