Ünlü besteci hayatını kaybetti

Ünlü besteci hayatını kaybetti
Yayınlanma Tarihi: 11.06.2019 10:57 | Değiştirme Tarihi: 11.06.2019 10:57

Müslüm Gürses şarkılarının bestecisi Burhan Paker vefat etti!

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, Müslüm Gürses’in sevilen şarkılarının bestecisi Burhan Paker’in vefat ettiğini duyurdu.

Besteci ve usta neyzen Burhan Paker’in vefat ettiği öğrenildi. Acı haberi magazin camiasının ‘Felaket Tellalı’ ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu. Cenaze bilgilerini de açıklayan Akay, “Müslüm Gürses’in yorumu ile dillere düşen ‘Dünya Ne Hâle Gelmiş’, ‘Sevenler Anlar’ gibi şarkıların bestecisi ve Türkiye’nin önemli neyzenlerinden Burhan Paker’i kaybettik. Cenazesi, bugün 11 Haziran Salı günü öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası, Adana Asri Mezarlık’ta toprağa verilecek. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Onur Akay, usta bestecinin Müslüm Gürses’le bir anısını ve ünlü dostları ile imzalı bir fotoğrafını da paylaştı.

“Elazığ’a gitmek için hazırlanan Burhan Paker’in yanına zayıf bir çocuk gelir ve elindeki filede giyeceği çamaşırları vardır. Paker, “Sen neyi bekliyorsun?” der ve o çocuk, “Ben de Elazığ´a gideceğim, türkü okuyacağım, uzun hava okuyacağım.” der. Paker, bağlamanın birini alıp hicaz taksim yapar ve o çocuk müthiş bir şekilde okumaya başlayınca şaşırır ve “Sen kimsin?” der. Çocuk, “Ben Müslüm” diyerek cevap verir. Müslüm, kısa süre Elazığ´da büyük bir isim yapar.”

Burhan Paker Kimdir?

Burhan Paker, 1946 yılında Adana´da dünyaya geldi. Bestelerinin 25 kadarını Müslüm Gürses için hazırlayan Paker, Yıldız Tilbe ve İzzet Yıldızhan’ın albümlerine aldığı eserlerine okuma izni vermemiştir ve Tilbe ile Yıldızhan eserleri albümlerinden çıkarmak zorunda kalmıştır. Üniversitede müzik uğruna hukuk eğitimini yarıda bırakan Paker, Adana Radyosu’nda, Adana Belediye Konservatuvarı´nda, Çukurova Üniversitesi´nde çalışmalar yapmıştır. Usta neyzen, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nden emekli olana kadar ise yüzlerce neyzen yetiştirmiştir. İbrahim Tatlıses'in çok sayıda hit şarkısının söz yazarı ve 2016 yılında vefat eden Tahir Paker'in de abisi olmaktadır.