Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Türkler en çok ‘Call Me Maybe’ şarkısıyla ilan-ı aşk ediyor

Türkler en çok ‘Call Me Maybe’ şarkısıyla ilan-ı aşk ediyor

Gerçek hayatta yolunuzun kesiştiği kişileri bulmanızı sağlayan tanışma uygulaması Happn, ilgimizi göstermek için karşı cinse en çok hangi şarkıları gönderdiğimizi araştırdı. Listelerde farklı dönemlere ait, farklı türlerden pek çok parça yer alsa da, Carly Rae Jepsen’in 'Call Me Maybe' şarkısı, kadınların ve erkeklerin açık ara favorisi.

09.08.2016 12:06

Karışık kaset dönemi geride kalmış olabilir… Ama müzik, gerekli sözcükleri bulmakta zorlandığımız anlarda yardımımıza koşmayı sürdürüyor. Bazense iki kişi arasındaki buzları kırıyor ve söylenemeyenlerin rahatça söylenmesini sağlıyor.

Hâl böyle olunca, dünya genelinde 20 milyona yakın kişi tarafından kullanılan tanışma uygulaması Happn, kadın ve erkek üyelerinin birbirlerine en çok hangi şarkıları gönderdiğini araştırdı. İşte ilan-ı aşk etmek ya da bir kez daha görüp yakından tanımak istediğimiz kişilerle buluşmak için en çok paylaştığımız şarkılar:

 

KADINLARIN İKİNCİ TERCİHİ ‘HAPPY’

Carly Rae Jepsen'in Call Me Maybe'si en çok tercih edilen şarkı. 
Happn kullanan kadın ve erkeklerin gözdesi, Carly Rae Jepsen’in meşhur ‘Call Me Maybe’si. Pharrell Williams’ın ‘Happy’si kadınların ikinci tercihi iken, mutlu anların vazgeçilmez şarkısı erkeklerin listesinde üçüncü sırada yer alıyor. Buna karşılık Screamin' Jay Hawkins’in yıllara meydan okuyan klasiği ‘I Put a Spell on You’, erkeklerin iki numaralı favorisiyken, kadınların listesinde üçüncülüğü göğüslüyor.

 

KLASİKLERLE YENİLER BİR ARADA
İlk üçten de anlaşılacağı gibi, Happn’ın listeleri “her telden” çalıyor, yani farklı dönemlere ait, farklı tür müzikler bulunuyor. Kadınların listesi, ‘I Will Always Love You’ (Whitney Houston), Get Lucky (Daft Punk), ‘Heartbreaker’ (Mariah Carey), ‘Wake Me Up’ (Avicii), ‘Love Never Felt So Good’ (Michael Jackson), ‘Treasure’ (Bruno Mars) ve ‘Stevie Wonder’ (Happy Birthday) ile devam ediyor. 

ERKEKLERİN FAVORİLERİ
Erkeklerin en çok paylaştıkları 10 parça arasındaki diğer parçalar arasında ise sırasıyla ‘Heartbreaker’ (Mariah Carey), ‘Crush’ (Jennifer Paige), ‘I Will Always Love You’ (Whitney Houston), ‘Happy Birthday’ (Stevie Wonder), Stay with Me (Sam Smith), ‘Love Never Felt So Good’ (Michael Jackson) ve ‘Ur Cool’ (SAARA) yer alıyor.

 

Stevie Wonder
İKİŞER ŞARKIYLA YER ALAN TEK İSİM
Peki hangi şarkıcı hem kadınların hem erkeklerin sevdiceklerine en çok gönderdikleri 20 şarkı listesinde iki kez yer alıyor dersiniz? Elbette 25 Grammy ödüllü Stevie Wonder! Wonder’ın ‘Happy Birthday’i kadınların 10, erkelerin ise yedi numarası; şarkıcının ‘I Just Called to Say I Love You’ parçası ise kadınların listesinde kendine 18. sırada yer bulurken, erkeklerin listesinde 14. sırada konumlanıyor.

 

TÜRKÇE PARÇALARA RAĞBET YOK, BİR İSTİSNA HARİÇ
Bununla birlikte her iki cinsin de birbirlerine göndermeyi sevdikleri şarkıların hemen hepsinin de yabancı olması dikkat çekici. Kadınların top 20’sinde Türkiye’den tek bir kişi bulunuyor; ‘Aleni Aleni’ şarkısıyla Volkan Konak (16. sırada). Erkeklerin favori 20 şarkısı arasına girmeyi başaran yerli bir şarkı yok.

 

Listelerin tamamı ise şöyle:

 

KADIN TOP 20

Carly Rae Jepsen - Call Me MaybePharrell Williams – HappyScreamin' Jay Hawkins - I Put a Spell on YouWhitney Houston - I Will Always Love YouDaft Punk - Get Lucky - Radio EditMariah Carey – HeartbreakerAvicii - Wake Me UpMichael Jackson - Love Never Felt so GoodBruno Mars – TreasureStevie Wonder - Happy BirthdayJennifer Paige – CrushSam Smith - Stay with MeJason Mraz - I'm YoursAretha Franklin - Hello SunshineIggy Azalea – FancyVolkan Konak - Aleni AleniWiz Khalifa - See You Again (feat. Charlie Puth)Stevie Wonder - I Just Called to Say I Love You - Single VersionCris Cab - Liar LiarNina Simone - Feeling Good

ERKEK TOP 20

Carly Rae Jepsen - Call Me MaybeScreamin' Jay Hawkins - I Put a Spell on YouPharrell Williams- HappyMariah Carey - HeartbreakerJennifer Paige - CrushWhitney Houston -I Will Always Love YouStevie Wonder - Happy BirthdaySam Smith - Stay with MeMichael Jackson - Love Never Felt so GoodSAARA - olBruno Mars - Ur CoTreasureAvicii - Wake Me UpDaft Punk - Get Lucky - Radio EditStevie Wonder - I Just Called to Say I Love You - Single VersionEd Sheeran - Kiss MeIggy Azalea - FancyWiz Khalifa - See You Again (feat. Charlie Puth)Charlie Winston - I Love Your SmileCalvin Harris - I Need Your Love

 

Yorumlar | 0
üye profil