Türkiye eski güzeli Özlem Kaymaz Nager sendromu hastası oğlu için herkesten dua istedi

Özlem Kaymaz, 19 Kasım günü ameliyata girecek Nager Sendromu hastası oğlu Daniel için takipçilerinden hayır duası istedi. Duygusal bir paylaşımda bulunan Özlem Kaymaz, 'Ameliyat öncesi kardeş desteği... 19 Kasım için geri sayım...' notunu düştü.

Yayınlanma Tarihi: 18.11.2019 11:40
Değiştirme Tarihi: 18.11.2019 11:40
Türkiye eski güzeli Özlem Kaymaz Nager sendromu hastası oğlu için herkesten dua istedi

Watze de Vries ile yaptığı evlilikten doğan ve Nager Sendromu hastası olan oğlu Daniel de Vries için 10 yıl aradan sonra büyük ameliyatlara başlanacağını açıklayan Özlem Kaymaz, duygusal bir paylaşımda bulundu.

Dualarını esirgemeyenlere teşekkürlerini sunan Özlem Kaymaz, oğlu Daniel'in 2 büyük ameliyatı aynı anda olacağını belirtti.

Herkesten dua isteyen Özlem Kaymaz, şunları söyledi: "Canım oğlum, tam 10 yıl aradan sonra yeniden büyük ameliyatlara başlıyor. O zamanlar sosyal mecra yoktu. Gurbette bir başıma mücadeleden vazgeçmeden yol almıştım. Şimdi kendi vatanımda yaşarken onun ve bizim hikayemizi bilen birçok sevenimizle birlikte yeniden bu zor günlere adım atıyoruz. Manevi desteğin değerini bilen bilir. Şifa, bazen bir satırla ve sözle ulaşır bize."

Kaymaz, ekledi: "Düşüncelerimi tertemiz ve umut dolu tutmayı ben oğlumun serüveninde öğrendim. Mücadeleden vazgeçmemek, umutları yitirmemek, kişisel algılamamak, sevgi ve şefkati besleyip büyütmek, kalbi açmak ve sevdiğine dokunmak...

İşte bu benim şifa reçetem. Nefes alıp dans ederek geçebilirsin acıların içinden. Paylaştığım hayat hikayeme anlam kattığınız için şükürler olsun."

Kaymaz, Daniel'in ameliyatlarıyla ilgili merak edilenleri "Bir anne, bir hemşire, yarı doktor ve yaşam koçu olarak detaylı paylaşacağım" dedi.

NAGER SENDROMU NEDİR?

Doğumsal bir hastalık olarak bilinen Nager Sendromu, son derece az görülüyor. Şimdiye kadar 90 bebekte görüldüğü bilinen hastalığın nedeninin rastgele ortaya çıktığı belirtiliyor. 1948 yılında Nager ve De Reynier tarafından tarif edilen Nager Sendromu, 1992 Türkiye Güzeli Özlem Kaymaz'ın oğlunun hastalığı olarak da biliniyor. 

NAGER SENDROMU NASIL BİR HASTALIK?

Nager Sendromu nedir? sorusunun ardından Nager Sendromu nasıl bir hastalık sorusunun cevabını yanıtlamaya çalışalım. Nager sendromu teşhisi konulan bir kişide yanak ve çene gelişimi az görülür. Alt kirpiklerin azlığı veya yokluğu, böbrek ve/veya karın reflüsü, bükülmüş ayak parmakları, kısalmış yumuşak damak, ufak ve az gelişmiş iç ve dış kulak, dudak damak yarığı ihtimali, gelişmemiş el baş parmağı veya yokluğu, duyma kaybı, kısa önkol, dirseklerde hareket güçlüğü Nager sendromu için yapılacak tanımalar olabilir. Bu hastalar için bu anormalliklerin üstesinden gelmek çok nadirdir ve hastaların genellikle üreme organlarıyla ilgili herhangi bir problemi yoktur. Genellikle hastalar normal bir zekaya sahiptir. Oluşan spesifik semptomlar, aynı aile üyeleri arasında bile bir kişiden diğerine farklılık gösterebilir.

Nager sendromu olan çoğu birey sağlıklı olsa da, ciddi olarak etkilenmiş birkaç kişi böbreği ve / veya kalbi ilgilendiren ciddi iç bozukluklara sahiptir.

ÖZLEM KAYMAZ KİMDİR?

Özlem Kaymaz, 1974 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. Bahariye İlkokulu’nda öğrenim hayatına başladı. 1984-1987 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü’nde Milli Yüzücü olarak sayısız Türkiye rekoru ve şampiyonluklarına imza atan Özlem Kaymaz, madalya kürsüsüne çıktığında güzelliğiyle de dikkatleri çekmeye başladı. Henüz 14 yaşındayken Marie Claire dergisinin kapağına çıkan ilk Türk kızı oldu.

1989-1991 yıllarında İstanbul Yelken Kulübü'nde Milli Windsurf'çü olarak spor hayatındaki başarılarına devam eden Özlem Kaymaz, 1990 yılında gerçekleşen Dünya Windsurf Şampiyonası'na giden ilk Türk kadın sporcu unvanına sahip oldu.

Profesyonel spor hayatını sonlandırdıktan sonra yakın çevresinin desteğiyle 'Miss Turkey' Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması'na katılarak 1992 Türkiye 1. Güzeli seçildi ve ardından Türkiye'yi Miss World Dünya Güzellik Yarışması'nda temsil etti.

18 yaşındayken Türkiye Güzeli olarak taç giyen Özlem Kaymaz, o dönem ‘İtalyan Liseli’, ‘Sörfçü Türkiye Güzeli’ olarak hafızalara kazındı. 90'lı yıllarda Top Model olan Özlem Kaymaz, yurtdışında düzenlenen uluslararası defilelerde ve ülke içinde podyumlarda yer aldı.

1997 yılında dünya evine girdi ve eşinin memleketi Hollanda’da yaşamaya başladı.

15 sene sonra 3 çocuğuyla ülkesine temelli dönüş yaptı.

Yurt dışında kaldığı yıllar boyunca çocuklarını yetiştirmenin yanında kendine de yatırım yapan Özlem Kaymaz çocuk sağlığı, psikolojisi ve gelişimi, pedagoji, sağlıklı yaşam, sanat tarihi ve dünya mutfağı alanlarında kendini geliştirdi.

Nager sendromu ile doğan Daniel hayatının ilk 1 yılını Hollanda AMC Üniversite Hastanesi’nin Yoğun Bakım Ünitesinde geçirdi.

2007-2009 yılları arasında oğlunun ameliyatları için New York’da yaşayan Özlem Kaymaz, Daniel’in hikayesinin benzer sendromlarla dünyaya gelen çocuklara ve ailelerine rehber olması için çalışmalar yapmaya devam ederken hemcinslerine 'daha iyi bir ben' sloganıyla destek veriyor.

15 yıl sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapan Özlem Kaymaz 2015 genel seçimlerde CHP'den milletvekili adayı olmuştu.