Türker Dağdelen: “İtalyan Mutfağında Pek Çok Özel Lezzet Var!”

GL Restorant olarak İtalyan mutfağının birçok lezzetini müşterilerine sunduklarını belirten Türker Dağdelen: “İtalyan mutfağında dikkat çeken lezzetler var. Aslında bu lezzetlerin bazıları Türk restoranlarında da yapılıyor. Fakat malzemelerin doğru kullanılmaması, ölçüye uygun hareket edilmemesi gibi nedenlerden dolayı; asıl lezzete ulaşmak zor olabiliyor. Biz bu konuda fark yaratmak istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 02.04.2022 21:07
Değiştirme Tarihi: 02.04.2022 21:07
Türker Dağdelen: “İtalyan Mutfağında Pek Çok Özel Lezzet Var!”

Türker Dağdelen; “Garden Life olarak Yalova'da İtalyan lezzetlerini sevdiren bir markayız.Sadece Yalova değil,  Türkiye’nin birçok bölgesinden restorantımızı ziyaret eden misafirlerimiz var diyebiliriz. İtalyan mutfağında tad çok önemlidir. Ne bir eksik bir fazla yapmak en önemli noktalardan birisidir. Hem lezzet hem sunum bu mutfağın olmazsa olmazıdır. Bu nedenle her iki hususa da oldukça fazla önem veriyoruz.” sözleriyle verdikleri hizmet hakkında genel bir açıklamada bulundu. 

Türker Dağdelen, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “İtalyan mutfağında sevilen birçok lezzet bulunuyor. Pizza, İtalyan mutfağının olmazsa olmazları. Fakat doğru malzemelerle ve titiz bir şekilde yapılmadığında asıl lezzete ulaşmak zor olabiliyor. Krema ve mantarla yapılan Fettucine da ilgi gören bir lezzet. Risotto’yu pek çok kişi bilir. Pirincin lapa kıvamı ve tereyağı ile birlikte hazırlanır. Muhteşem bir lezzettir, gerçekten hak ettiği şekilde bu lezzeti hazırlıyoruz. Bunun dışında da pek çok lezzetin ön plana çıktığını söyleyebilirim. Lezzete önem veriyoruz. Bu nedenle titiz bir çalışma içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Hazırladığımız lezzetleri çok özel şekilde sunuyoruz. Hem lezzet hem de sunum çok önemli. Aslında Garden Life olarak bizim farkımız da burada. Yalnızca lezzet değil sunuma da dikkat ediyor, İtalyan lezzetlerini farklı bir konseptle müşterilerimize sunuyoruz. Daha fazlasını yapabilmek için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımızı rahatlıkla söyleyebilirim.”
 

İlgili Sayfalar: Magazin