Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Türk sineması Montreal'de boy gösterecek

Türk sineması Montreal'de boy gösterecek

Köklü sinema  festivallerinden "Uluslararası Montreal Film Festivali"nde bu yıl Türkiye konuk  ülke olarak yer alacak.

25.08.2016 15:12

Festivalin "ana yarışma" bölümünde Türk filmleri ödül  için yarışırken "Turkish Film Focus" seçkisinde de bir çok film sinemaseverlerle  buluşacak -  Bu filmler arasında yönetmen Seren Yüce'nin "Rüzgarda Salınan  Nilüfer, Hande Gözde Kural'ın "Toz", Nuri Bilge Ceylan'ın "Kasaba", Bedir  Afşin'in "Son Kuşlar" ve Türk sinemasının mihenk taşlarından Ömer Lütfi Akad'ın  önemli klasiği "Gelin" yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının son  yıllarda en çok üzerinde durduğu tanıtım stratejilerinden birisi olan ve  uluslararası alanda büyük başarılar kazanan Türk sinemasının şimdiki durağı  Montreal olacak. Köklü sinema festivallerinden Uluslararası Montreal Film  Festivali'nde bu yıl Türkiye konuk ülke olacak ve "ana yarışma" bölümünde Türk  filmleri ödül için yarışırken "Turkish Film Focus" seçkisinde de bir çok film  sinemaseverlerle buluşacak. 

Sinema sanatını stratejik bir sektör olarak gören Kültür ve Turizm  Bakanlığı dünyanın dört bir tarafında düzenlenen önemli sinema etkinliklerinde  Türkiye ve Türk sinemasının tanıtımına büyük destek veriyor. Dünyanın en önemli  film festivallerinde yer alan Türk filmleri büyük başarılara imza atarken yeni  fikir, proje ve teknoloji alışverişleri yapılıyor. Kültürel diplomasi için de  büyük fırsat olarak değerlendirilen etkinlikler ile turizm ve tanıtıma da katkı  sağlanıyor.

Bu kapsamda, bugünden 5 Eylül'e kadar sürecek ve bu yıl 40'ıncı kez  gerçekleşecek, Kanada’nın en eski ve Kuzey Amerika’nın en önemli film  festivallerinden birisi kabul edilen "Uluslararası Montreal Film Festivali"nde  Türkiye konuk ülke olarak yer alacak.Isabelle Adjani ve Willem Dafoe gibi dünyaca ünlü Hollywood  yıldızlarının da yer alacağı etkinlik, Türkiye ve Türk sinemasının bölgedeki  tanıtımına büyük katkı sağlayacak.Festivalin "ana yarışma" bölümünde Türk filmleri ödül için yarışırken  "Turkish Film Focus" seçkisinde de bir çok film izleyiciyle buluşacak.

Yönetmen Seren Yüce'nin "Rüzgarda Salınan Nilüfer" filmi, "World Film  Competition" bölümünde, yönetmen Hande Gözde Kural'ın "Toz" filmi ile yönetmen  Görkem Yeltan'ın "Yemekteydik ve Karar Verdim" filmi, "First Films" bölümünde,  yönetmen Can Yücel'in "Yaktın Beni" filmi ise "Regard” bölümünde ödül için  yarışacak.

Türkiye’nin konuk ülke olmasından dolayı gerçekleştirilecek, "Turkish  Film Focus" bölümünde ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kasaba" ve "Koza", Ufuk  Bayraktar'ın "Kümes", Emre Konuk'un "Çırak", Bedir Afşin'in "Son Kuşlar" filmleri  ile Türk sinemasının mihenk taşlarından Ömer Lütfi Akad'ın önemli klasiği "Gelin"  filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Yorumlar | 0
üye profil