Tülay Demir Oktay yazdı: Dikkat! Örnek alınıyorsunuz...

Tülay Demir Oktay yazdı: Dikkat! Örnek alınıyorsunuz...

Çocuklarımızı en iyi okullarda okutsak, onlara en iyi imkanları sağlasak da eğitimin ilk ayağı ailede başlar. Kişilik oluşumunda 0-5 yaş arası önemli rol oynar. Unutmayın; o dönemde çocuklar, anne ve babayı rol model olarak görür.

Biraz ebeveynlerden bahsetsek bu hafta ne dersiniz?Bir örnekle başlayalım...Bilindiği gibi Türkiye’de ehliyet alabilmek için ciddi bir trafik eğitim programı var. Zorlu bir trafik sınavından geçmek için epey zaman harcayıp tüm trafik kurallarını öğrenmeniz gerekiyor. Ancak Türkiye’nin hangi şehrine giderseniz gidin (trafiğin yoğun veya akıcı olmasına bakılmaksızın), tüm sınavları geçerek ehliyet almaya hak kazanmış yetişkinlerin çoğunlukla ezbere bildikleri o trafik kurallarına uymadıklarını görürsünüz. Bu davranışın sebebi ise aslında inanmadıkları şeyi, yani bu durumda trafik kurallarını hayatlarına geçirememeleridir. Bu durum eğitim hayatında da böyledir. Bir bilgiyi ancak size fayda sağlayacağına inandığınızda hayatınıza dahil edersiniz.Kuralların, insanların can güvenliğini sağlamak amacıyla konulduğuna inandığınızda bunları uygularsınız. Gelişmiş ülkelerde kurallara daha fazla uyulur, çünkü insanlar o kuralların kendilerine fayda sağladığına inanmışlardır. Ve ancak sizin inanarak yaptığınız davranışlar çocuklarınıza örnek olabilir.Çocukların psikolojilerinden, davranışlarından, olaylar karşısındaki tepkilerinden sıkça bahseder olduk.Çocuğumuzu en iyi şartlarda büyütmeyi, içindeki yeteneği ortaya çıkarmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için de en doğru şeyleri yapıyoruz, daha doğrusu yaptığımızı düşünüyoruz. Peki kendimizi hiç sorguluyor muyuz? Neden derseniz... Bizler de her şeyi doğru yapmıyoruz sonuçta; yukarıda bahsettiğim minicik bir örnekti sadece...ÖRNEK OLDUĞUMUZUN FARKINDA MIYIZ?Çocuklarımızı en iyi okullarda okutsak, onlara en iyi imkanları sağlasak da eğitimin ilk ayağı ailede başlar. Kişilik oluşumunda 0-5 yaş arası önemli rol oynar. Bu dönemde çocuklar anne ve babayı rol model olarak görürler ve davranışları bu doğrultuda şekillenmeye başlar. Mutsuz, sürekli kavga ve şiddetin yaşandığı aile ortamında büyüyen bir çocuğun gelecekte de bu tarz davranışlar sergilemesi kaçınılmazdır.Anne ve babaların esasında çok da farkında olmadan çocukları üzerinde bıraktıkları etkilerle, çocuk benzer davranış kalıpları geliştirecektir. Çocuklar, davranışlarınızın doğru veya yanlış olduklarını bilmeksizin sizi model olarak görecektir. Böyle bir durumda attığınız her yanlış adım ve sergilediğiniz her davranış, çocuğunuzun hayatında olumsuz etkiler yaratacaktır.

 

EBEVEYNLERE TÜYOLAR
Aşağıdaki yazılanları uygulayabilirseniz, çocuğunuz mutlu ve başarılı olması kesindir!* Düzenli spor yapın ve çocuklarınızın da bu yaşam tarzını benimsemesini sağlayın.* Düzenli ve sağlıklı beslenin ki çocuğunuz da şekerden ve unlu, yağlı, sağlıksız gıdalardan uzak dursun.* Trafik kurallarına uyun ve çocuğunuza da kuralların önemini anlatın.* Eğitim yıllarında öğretmen ve okulla birlikte hareket edin. Çocuğunuzun yanında okulu, sınıfı ve öğretmeni hakkında negatif söylemlerde bulunmayın. Eğer konuşmak istiyorsanız, öğretmeni ya da okul yönetimiyle bizzat görüşün. * Çocuğunuzun seçimlerini destekleyin ve bu seçimlere saygı duyun. * Çocuğunuzu sevgi ve güven duygusuyla yetiştirin.

 

Doğru iletişim kurabiliyor muyuz
Çocuğunuz kıskanç bir çocuk olabilir, şiddet içeren davranışlarda bulunabilir. Korku eşiği çok düşük de olabilir. Çocukların bu davranışlarını onların doğasından gelen psikolojik problemler olarak görmeden önce bir de kendimizi sorgulamamız gerektiği kanısındayım. Çocuğunuzun kıskanç olması, belki de onu sürekli başka kişilerle karşılaştırıyor ve hatalarını herkesin içinde dile getiriyor olmanızdan kaynaklanıyordur.Sizin için pek bir şey ifade etmese de, bu durum çocuğunuzun psikolojisinde derin yaralar açabilir. Hatta bu durum onun kendisini yetersiz hissetmesine, zamanla aşırıya kaçan davranışlar sergilemesine yol açacaktır. Belki de çocuğunuz ufacık şeylerden çok korkuyordur. Onun da nedeni çocuğunuza kendi kendine bir şeyler yapma özgürlüğü vermemeniz olabilir.Sizlerin aşırı koruyucu ve titiz davranışlarınız, çocuğunuzun endişelerini artıracaktır. Ayrıca bu durum büyüdüğünde özgüven eksikliği yaşamasına da sebep olacaktır.

 

İletişim fikirleri
* Çocuğumuzu iyi tanımalı, onun hangi davranışlarımızdan nasıl etkilendiğini bilmeliyiz. * Ebeveynler, aralarındaki sorunları hiçbir şekilde çocuğa yansıtmamalı. Bu nedenle çocuğu tartışma ortamlarından uzak tutmalıyız.* Onu koşulsuz sevdiğimizi çocuğumuza hissettirmeliyiz. Bunun için de ona zaman ayırmalı, farklı konularda sohbet etmeli ve fikirlerine kesinlikle değer vermeliyiz.

 

 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 01/10/2016 02:31:16

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin