Tuba Koca: Önce kokular tanışır

Meslek hayatı boyunca her görevini başarılı bir şekilde yerine getirip, 2019’da Türkiye Marka Ödülleri tarafından “Yılın İş Kadını” ödülüne layık görülen Tuba Koca, Lanu Fragrance markası ile parfümün tanımını yeniden yapıyor. Kısa zaman içerisinde beklentilerinin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarının altını çizen, marka kurucusu Tuba Koca, “Markamızı tercih eden kişi ve kurumların referansları ile gelen yoğun talepler bizi gururlandırıyor.” dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 14.05.2021 19:45
Değiştirme Tarihi: 14.05.2021 19:45
Tuba Koca: Önce kokular tanışır

Özellikle marka ismi hakkında, çok güzel geri bildirimler aldığını söyleyen Koca, Lanu’nun kelime anlamının, bilgelik yolunda yürüyen kişi, manasını taşıdığını iletti. Parfüme olan tutkusunun her daim farkında olduğunu söyleyen ve bu hobisini uzun zaman sonrasında profesyonel anlamda kokular tasarlayıp, apayrı bir sanat icraa ettiği, yepyeni bir serüvene başladığını söyledi.

Tuba Koca, “ “Kişiye Özel Parfüm” konusunda hedefimiz başarılı ve baştan sona layığı ile yapılan bir süreç tamamlamak. Bir ürünün özel olması için sadece üstünde isminin yazılı olması ya da sevdiği renklere bürünmesi yeterli değil. Ona bir kimlik kazandırmak çok önemli, ben de yaptığım tasarımlarla, özgün kişiliklere parfümleriyle de atacakları bir imza sunuyorum. Biz, kişiye özel parfümleri tasarlarken, talepte bulunan müşterimizle tanışıyoruz. Onu tanıyoruz. Gelenleri tasarım atölyemizde ağırlayarak belki 2-3 kere bir araya geliyoruz. Hayat standartlarını, zevklerini, fiziksel ve kişisel özelliklerini öğreniyoruz. Müşterimizin aslında adını bile bilmediği koku kaynaklarını sevdiğini öğreniyoruz. Bu nedenle her müşterimiz bizim; artık hayatımıza dahil ettiğimiz, hayatlarına dahil olduğumuz birer tanıdığımız oluyor. Bu tanışıklığın ardından atölyede tasarım sürecine başlıyorum. Müşterimin beğeneceğini düşündüğüm tarzda 3 alternatif tasarlıyorum. Bu alternatif tasarımları müşterimin isteğine göre ya özel kuryelerimiz ile adreslerine iletiyoruz ya da müşterimizi ofisimizde ağırlıyoruz. Bu noktadan sonra illa 3 kokudan birisini seçecek diye bir kural yok. Beğendiği koku hakkında onu dinliyorum, yorumlarını not alıyorum ve seçtiği parfümün son halini alması için tekrar parfüm tasarım atölyeme giriyorum. Tasarımın onay verdiği son halini; adına özel şişesi ve özel deri kutusunda yalnızca ona ait olduğunu belirten “Lanu Fragrance Parfüm Sertifikası” ile adresine kadar iletiyoruz. Bu sertifika ile adına ait olan kokuyu yalnızca o kişi satın alabiliyor.” diye ifade etti.

400’e Yakın Kokuyu Kokladık

Koca sözlerine şöyle devam etti, “Bizim için en önemli çalışmamız ERA serimiz, uzun uğraş ve çalışmalar sonucu ilk etapta ortaya yaklaşık 400’e yakın tasarım çıktı. Bu tasarımlar içinden ilk 6 kokuyu belirlemek ise en zor kararlardan birisiydi. Ekibimle de yapmış olduğum toplantılar sonucunda; farklı kişilik ve karakter özelliklerini temsil eden, farklı notalar ve duygular barındıran ve her birinin birbirinden farklı hikayesi olan 6 kokuyu belirledik. Parfümlerimi tasarlarken kadın-erkek ayrımı gözetmiyorum o nedenle serinin her tasarımı hem kadınların hem de erkeklerin kullanabileceği parfümler. Bu nedenle fresh koku sevenlerin de favorisi olacak parfüm mevcut, baharatlı-odunsu koku sevenlerin de.“

Çünkü önce kokular tanışır...

İster baş başa bir görüşmede isterse de kalabalık bir ortamdaki buluşmalarda karşımızdaki insanla ilk olarak el sıkışırız. Ancak bundan önce bir kavram var ki henüz tenler temas etmeden hissederiz. Lanu, her şeyden önce kokuların tanıştığını biliyor ve ilk izlenimi kokusuyla bırakanları temsil ediyor