Tiroid kanserinde atom tedavisi etkili midir?

Tiroid kanserinde atom tedavisi etkili midir?

Endokrin Cerrahi Uzmanımız Prof. Dr. Yeşim Erbil, tiroid kanserinde kullanılan atom tedavisinin özelliklerini anlatıyor.

Radyoaktif iyot yani atom tedavisi lokal ve uzak metastazların tedavisi için yapılır. Radyoaktif madde ile iyot laboratuvar ortamında birleştirilerek bir madde elde edilir. Bu madde hastaya kapsül şeklinde içirilir. Ameliyat sonrası kalmış olabilecek tiroid hücreleri, olası metastazlı lenf bezleri bu iyotu tutmak isterken bünyelerine atomu da alır. Bu madde ışın salgılayarak kanserli hücreyi öldürür.


ATOM TEDAVİSİNİN ETKİLİ OLABİLMESİ İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Atom tedavisinin etkili olabilmesi için TSH’nin 30’un üzerinde olması gerekir. Bunun diğer bir anlamı geride tiroid dokusu kalmaması ya da çok az kalması gerektiğidir. Geride çok tiroid dokusu kalırsa atom bu dokuda toplanır ve gitmesi istenen metastazlı dokulara ulaşamaz. Bu tedavinin papiller kanserlerin akciğer metastazlarına da etkisi vardır ve hastanın yaşam süresini uzatır. Uygulanan tedavi sonrası vücut tarama sintigrafisi çekilmelidir. Daha önce belirlenemeyen metastazlar bu sintigrafide ortaya çıkarılabilir. Ayrıca atom tedavisi gerekli durumlarda tekrarlanabilir.


ATOM TEDAVİSİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?
Tiroid hormonu kullanan bir hasta atom tedavisi alacağı zaman yaklaşık 3 hafta öncesinden ilacı kesilir ve TSH düzeyinin 30’un üzerine çıkması beklenir. Yine 2 hafta öncesinden de hastalardan deniz ürünleri gibi iyotlu gıdalardan, iyotlu tuzlardan ve iyot içeren ilaçlardan uzak durmaları önemle tavsiye edilir. Bu öneriler hastaya tedavi sırasında Nükleer Tıp Uzmanları tarafından hastalara ayrıntılı bir şekilde anlatılır.

ATOM TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
Genellikle 1 cm’den büyük papiller tiroid kanserlerinde atom tedavisi uygulanır. Tedavide genellikle 100 mc’lik doz verilir. Yani 1 cm’den küçük kanserlerde atom tedavisi uygulanmaz. Foliküler kanserlerde de atom tedavisi yapılmaktadır. Medüller ve anaplastik tiroid kanserlerinde atom tedavisi uygulaması yapılmaz. Atom tedavisi kararı endokrinolog ve nükleer tıp uzmanlarıyla gerçekleştirilen konsey kararıyla belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Bu kararlar her hasta için konuşularak alınmalıdır.


 

arpanetmedya.com 'a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 

 

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 29/08/2016 13:43:59

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin