Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Tatlılarının tadı damağınızda kalacak mekanlar

Tatlılarının tadı damağınızda kalacak mekanlar

İstanbul'da hem lezzeti hem de tecrübesi ile tatlı yapımında öne çıkan birçok kaliteli mekan mevcut. İşte en lezzetli tatlıları deneyebileceğiniz mekanlar:

26.10.2016 11:46

Ağızları tatlandırmak veya yemeklerden sonra kapanışı yapmak için tercih edilen tatlılar, pek çoğumuzun karşı koyamadığı lezzetlerin başında geliyor. İstanbul'da hem lezzeti hem de tecrübesi ile tatlı yapımında öne çıkan birçok kaliteli mekan mevcut. İster kendinize küçük bir ziyafet çekin isterseniz de sevdiklerinize tadımlık lezzetler alın ama mutlaka bu tatlıcılara uğrayarak enfes tatlı çeşitlerinin tadına bakın.

İŞTE İSTANBUL'DAKİ EN İYİ TATLICILAR;
1. İNCİ PASTANESİ - BEYOĞLU
Beyoğlu İstiklal caddesi 124 numarada 1944 yılında açılan meşhur İnci Pastanesi, Luka Zigoris tarafından açılıp daha sonra el değiştirerek Musa Ateş tarafından işletilmeye başlandı. Profiterolleriyle haklı bir üne sahip olan İnci Pastanesi, mekana girdiğinizde üzerinde kaşıklar saplanan hazır profiterolleri ile sizi lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Enfes profiterollerin yanında bir bardak limonata söylemeyi unutmayın.

2. BAHAR PASTANESİ - NİŞANTAŞI
Nişantaşı'nın en eski pastanelerinden olan Bahar Pastanesi, taze ve lezzetli ürünleriyle vitrininin önünden geçenlerin yıllardır ağızlarını sulandırmaya devam ediyor. Çeşit çeşit pasta, kurabiye ve tatlının yer aldığı mekanda, en çok beğenilen ürünlerin başında şeffaf görüntüsü ve taze kaymağı ile kaymaklı lokum yer alıyor. Akyamaç turtası ve Santarone isimli içi muzlu milföy, üstü ise profiterol toplarından oluşan enfes tatlıları ile mekan tatlı denilince şehirde ilk sıralada yer alıyor.

3. ABBAS - BEBEK
1983 yılından beri waffle denilince akla ilk gelen mekanlardan olan Abbas gerek lezzetli waffleları gerekse kalitesi ile yıllardır tatlıseverlere hizmet vermeye devam ediyor. 35 çeşit waffle'ın yer aldığı mekanda 10 çeşit çikolata, özel soslar ve taze meyve çeşitleri yer alıyor. Siyah-beyaz çikolatalı, muzlu ve çilekli waffle en çok tercih edilenler arasında.

4. GÜLLÜOĞLU - KARAKÖY
1949 yılında Karaköy'de kurulan Güllüoğlu, Türk mutfağının en lezzetli tatlılarından olan baklavalarıyla meşhur. Günde 70 bin adet baklava üretilen mekanda, cevizler Karahisar'dan fıstıklar ise Antep'ten geliyor. Ekmek kadayıfı, dolama, şöbiyet ve şekerparenin yanında fıstıklı, cevizli, çikolatalı baklava ve diyabetlere özel baklava mekanın en çok satılan çeşitlerinin başında geliyor. Birbirinden enfes baklava ve tatlıların yanında ev yapımı limonata içmek ise adetten.

Yorumlar | 0
üye profil