'Tarık Akan'dan özür diledim'

'Tarık Akan'dan özür diledim'

Sinema yazarı Atilla Dorsay, tedavi gördüğü hastanede sabah saatlerinde yaşamını yitiren Tarık Akan'ı anlattı.

Sinema yazarı Atilla Dorsay, 66 yaşında kanser tedavisi gördüğü hastanede hastalığına yenik düşerek hayata veda eden Tarık Akan'ı anlattı.

Atilla Dorsay, "1970 yılında onunla tanıştım o zaman yarışmaya katılmış değildi. Ona sinemaya atılması gerektiğini o yıllarda söylemiştim. 1971 yılında 'Solan bir yaprak gibi' filmi sonrası ün kazanaması ile tekrar konuşmuştuk. Onu adım adım takip etmiştim. Hep ilerici oldu. Toplumun yararına olacak faaliyetlerin içinde oldu" dedi.

Usta oyuncu ile yaşadıkları kırgınlığı da açıklayan Dorsay, "Tarık Akan 2014 yılında beni çok kırdı. TÜYAP'ın beni sinemanın 100'üncü yılında yılın yazarı seçmesi nedeniyle panellerde onu ve Hülya Koçyiğit'i davet etmiştim. Ama o bu davetimi iptal etti. 'Diğer konuşmacı ile yan yana olmak istemiyorum' dedi. Ben de yakın bir zamanda karşılaştığımda ona kötü davrandım. Hastalık haberini alınca çok üzüldüm. Yakın zamanda tekrar konuştuk. Son olay nedeniyle 'haksızdım' dedi. Özür diledim, 'geçmiş olsun' dedim. Tek vicdanımı rahatlatan şey, benim adım atmam ile aramızdaki kırgınlığı gidermemiz oldu. Onu unutmayacağım" ifadelerini kullandı.

Tarık Akan kimdir?
Tarık Akan, 1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasında birinci olmuştur. 1971 yılında filmi 'Emine' filmi ile oyunculuk kariyeri başlamıştır. Bir anda Yeşilçam'ın en yakışıklı oyuncularından birisi haline gelmiştir. Daha sonra 1972 yılında oynadığı film Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1973 yılında Yeşilçam'ın en iyi duygusal filmlerinden birisi olarak bilinen Canım Kardeşim (1973) adlı filmde Halit Akçatepe ile başrol oynar. 1974 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırır, film 1975 yılında vizyona girer ve Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olur ve bir klasik haline gelir. Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol alır. Film Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olur. Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı her filmde büyük başarı elde eden Akan'ın, 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder.

1970'li yıllarda oynadığı filmlerle adından sıkça söz ettirmiştir. Boyu, giyinişi ve saç stili ile 70'li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam'ın büyük jönleri arasına adını yazdırmıştır. Yeşilçam'ın "cici çocuğu" olarak bilinen Akan, 1977 yılında Zeki Ökten'in yönetmenliğini üstlendiği başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde oynamıştır. 70'li yıllardaki tarzından uzak ve artık genelde bıyıklı olarak film çekmiştir. Sürü adlı film ile çok büyük başarı sağlamıştır. Ardından 1978 yılında Cüneyt Arkın ile beraber başrol oynadığı Maden adlı film ile artık her türlü filmde oynayabileceğini kanıtlamıştır.

1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney'in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam'ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.

Görüntülenme : 1232 Yayınlanma Tarihi: 16/09/2016 15:11:41

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin