Survivor’ın unutulmaz kadrosundan Furkan Kızılay: “O yarışmacı finale gider ama kendi başarısını gölgeliyor”

Oyuncu Furkan Kızılay, Survivor 2017’deki mücadelesiyle hala akıllarda. Sıkı bir Survivor izleyicisi olan Furkan’la eski ve yeniye dair neler neler konuştuk…

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2020 10:57
Değiştirme Tarihi: 28.04.2020 12:09

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Survivor tarihinin o efsane kadrosunu kimse unutamaz değil mi? Ogeday, Adem, İlhan Mansız, Sema, Eser West, Sabriye, Berna, Anıl, Volkan vs. Hem performans hem de ada yaşantısının en üst seviyelerde yaşandığı bir sezondu Survivor 2017. Parkurlar parçalanır, hırs ve mücadele bağrışları adanın diğer ucundan duyulurdu…

Bu efsane kadrodan biri var ki şöyle diyor; “Survivor’ın en zorlu kadrosuyla gittim adaya ama iyi ki de gittim. Yeri geldi üst üste 4 oyun oynayarak bacaklarım koptu, yeri geldi gücü ve dayanıklılığı bitmeyen adamlarla kapıştım ama iyi ki de gittim.”

Bu sözler Furkan Kızılay’a ait. Yani unutulmaz kadronun bir parçasına. Furkan aynı zamanda sıkı bir Survivor izleyicisi. Survivor 2020’yi izlerken, heyecandan kendini koltuk tepesinde bulduğunu söylüyor. Gelin Furkan’la hem anılarımızı canlandıralım hem de Survivor 2020’yi konuşalım…

Survivor’ın 2017 sezonundaki efsane kadronun bir parçasıydınız. Yarışmaya gitmeden önce korkutmuş muydu bu durum sizi? Ekran başındakiler heyecandan yerinde duramazken, siz onların arasındaydınız…

Evet, Survivor’ın en zorlu kadrosuyla gittim ben. Tabii benim de profesyonel spor hayatım oldu. 14-15 yaş kategorisinde Türkiye 3’üncüğüne kadar geldim teniste. Hırslı bir sporcuydum. Tabii kısmet, ana mesleğim oyunculuk oldu sonradan. Ama Survivor’a gidip, o mücadeleyi yaşamayı hep istiyordum. Acun (Ilıcalı) abiyle çok görüşmek istedim. Hayatın cilvesi işte, tatilde karşılaştık ve Survivor’a çağırdı beni. Tabii gitmeden o zorluklara göğüs gerebilir miyim diye düşünmedim değil. Ama avantajım, çocukluğumda babamın bizi her hafta sonu köye götürmesi oldu. Çocukluğum ağaçları budayarak, bahçeyi biçerek, el arabasıyla taş taşıyarak geçti. Doğayla iç içeydim hep. Hayvanlardan, böceklerden hiç korkmadım. Belki de bu yüzden Survivor’a sıfır endişeyle gittim. Yarışma çok zordu. Ancak bir daha olsa yine giderim. Yine yarışmak çok istiyorum. O kadar seviyorum ki Survivor’ı, bu sezonu sürekli izliyorum. Hatta bazen kendimi koltuğun tepesinde buluyorum heyecandan. Sevdiğim kişiler var Survivor 2020’de. Kazanamadıklarında çıldırıyorum.

Haber ile ilgili metin girin!.

Olimpiyatçılar mı desek, futbolcular mı desek; parkurları yırtan isimlerin yarıştığı bir sezondu 2017. Ve siz o sezonun sürpriz atı olmuştunuz…

Çok doğru. Kimse benden öyle iyi bir performans beklemiyordu. Hele “asker gelecek” dediklerinde nasıl mücadele edeceğimi düşünmüştüm. Ama oraya gidince mücadele duygularınız ortaya çıkıyor ve yarışıyorsunuz. Zaten şampiyonluğu hedefleyerek gitmiştim. Tabii orada performansın yanında ada yaşantısı da devreye giriyor. Belki o noktalarda bazı eksiklerim olmuştur bilemiyorum. Son 8’e girmek benim için harika bir şeydi.

2017 kadrosu, Şampiyonlar Ligi kadrosuydu bana göre. Mesela Ogeday Girişken. Adamla yarışa giriyorduk ve adam bitmiyordu, dayanıyordu. Hayatı boyunca spor yapmış. İlhan Mansız, Adem Kılıçcı ve Sema Aydemir de öyleydi. Eser West’i de es geçemem. Yarışmayı bırakmasaydı, Kıbrıs’taki koltuklardan birine rahat otururdu. Çok başarılı bir yarışmacıydı. Parkuru parçalıyordu. Diyebilirim ki, ada yaşantısının ve performansın üst seviyede olduğu bir sezondu. Sabriye ve Berna’nın atışmalarına gülerdim mesela. İkisi de çok renkliydi.

Tamam çok dayanıklılar. Ama hiç mi psikolojileri bozulmuyordu?

Bir gün bizim adanın karşısındaki ufak adaya bir baktım ki, Anıl’la Volkan abi yanlarına aldıkları korkulukla halay çekiyor. Psikolojinin geldiği noktayı düşünün. Zaten Anıl, Tarık Mengüç, Erdi çok renkli isimlerdi. Performans açısından ise Ogeday’ı, Eser West’i ve Adem’i unutamam. Çok iyilerdi. Kadın olarak da Sema. Eser maalesef ada hayatını yürütümedi. Bazı kişiler yarışmanın zorluğunu kaldıramıyor. Ki bu sene de gördük. İlayda gitti.

Haber ile ilgili metin girin!.

Konu açılmışken soralım… Nisa’nın ruh halini nasıl yorumluyorsunuz?

Yarışma başlamadan Acun abi herkese söyler karşılacağımız zorlukları. Eğer sen bunları kabul edip oraya gitmişsen ve üstelik birleşme partisini de geçmişsen “açım ben, bırakacağım” diyemezsin. O zaman bırak, kimse kimseyi zorlamıyor. Öte yandan Nisa’yı gerçekten çok başarılı buluyorum. Ama Nisa hem “dayanamıyorum” diyor, hem de Barış’a “sen neden geldin” diyor. O zaman sen niye geldin diye sorarlar. Tutarsız davranışları var. Adadaki en başarılı kadın yarışmacılardan biri. Ama bu tarz davranışlarıyla tepki alıyor. Başarısını gölgeliyor maalesef.  

“PSİKOLOJİK SAVAŞ ÖN PLANDA”

Heyecandan koltuk tepesine çıkarak Survivor 2020’yi izlediğinizi söylediniz… Bu sezonu hem performans hem de psikolojik yönüyle değerlendirir misiniz?

Her Survivor’da performans önemlidir tabii. Ama bu sene Survivor’ı, hikayesi daha sağlam olan biri kazanacak diye düşünüyorum. Çünkü inanılmaz bir performans yok. Bir Adem’in, Ogeday’ın, Avatar Atakan’ın, Turabi’nin performansını göremiyorum yarışmacılardan. Ama atışları çok sağlam arkadaşlar var, bitiricilikleri güzel. Parkuru parçalayan olmadı maalesef. Turabi nasıldı? Parkurda bağıra bağıra koşuyordu. İstiyordu çünkü adam. Bu sezondaki yarışmacılar parkur mücadelesinden ziyade psikolojik mücadele yapıyor. Mesela Mert çok zeki ve psikolojiyle oynamayı çok iyi biliyor. Orada küçücük bir şey bile sizin motivasyonunuzu bitirebilir. O dokunuşları çok iyi yapıyor. Mesela Elif’in karşı takımdaki herkesi yıkıp geçmesi lazım. Tamam önde gidiyor ama çok da inanılmaz değil.

Bu psikolojik savaş söyleminizi açmak istiyorum biraz. Size göre psikolojik savaşı en iyi yapan ve yöneten isim kim?

Kesinlikle Mert. En iyi yapan o ve bunu hiç belli etmeden yapıyor. Oradaki psikolojisinin ne kadar sağlam olduğunu şuradan anlayabiliriz; yarışlarda genelde geriden geliyor çünkü çok hızlı bir adam değil. Ama atışlara geldiği nokta da diyor ki, “susun, ben atacağım.” Ve tak tak tak atıyor. Kendi içindeki sakinliği koruyor. Biliyor musunuz, bu kontrol futbolcularda vardır. Mesela İlhan Mansız atışlara geldiğinde şans tanımıyordu kimseye. Bu adamlar 50 bin kişinin önünde penaltı atmış adamlar, oradaki 10 kişiyi mi duyacak?

Bu söylediğiniz sakinliği futbolcular iyi yönetiyor diyorsunuz. Ama Sercan’ı değil de, Mert’i örnek gösteriyorsunuz. Sercan bunu yapamıyor mu?  

Yapamıyor. Çok heyecanlı. Ama Mert bunu çok iyi yapıyor. Sercan’dan daha çok şey beklerdim. İlhan Mansız’ı, Ümit Karan’ı düşünün. Bizim yarıştığımız futbolcularla Sercan’ı kıyasladığımda biraz aşağıda kalıyor. Sonuçta bir futbolcu ve forvet oynuyordu. Ama parkurda kendini gösteremedi.

“ARTIK GERÇEK KARAKTERİ GÖRME ZAMANI”

Herkesin gönlünde birileri daha ağır basar her zaman. Siz kimi izlemekten keyif alıyorsunuz peki?

Performans olarak beğendiğim isimlerden biri Berkan. Sema Aydemir Berkan için “gizli Ogeday olabilir” yorumunu yapmıştı. Çok doğru bir yorum. Zamanla Ogeday gibi parlayabilir. Şu an oyu düşük, sıkıntı orada. Ama Ogeday’ın da başlangıçta düşüktü, sonradan yükseldi. Atarlı semtin giderli çocuğu gibi Berkan. Biraz sakinleşse daha iyi olacak. Cemal Can’ı ve Barış’ı da çok seviyorum. Cemal Can performans olarak beklenmeyeni verdi, hızlı bir çocuk. Ada ilişkilerinde de gerçekçi ve lafını kimseden esirgemiyor. Barış’ın tek hatası ise çok sessiz kalması. Ama demek ki karakteri böyle. Çünkü bir insan bilerek bu kadar sessiz kalamaz. Survivor’da şöyle bir gerçek vardır; 1-2 ay rol yapabilirsiniz ama 3’üncü aydan sonra kameraları unutur ve tamamen kendi karakterinizi ortaya koyarsınız. Mesela bu geçişi Yasin’de gördük. Yarışmanın başındaki Yasin’in davranışlarıyla, şu anki davranışları arasında çok büyük fark var. Hiç tasvip etmediğim davranışları olduğunu da söyleyeyim. Yani orijinal Yasin’e 2 ayın sonunda geçti. Ama Barış baştan beri sessiz. Bence karakteri böyle. Ama hakkını savunsun istiyorum. Mesela bana “hırsızlık yaptın” deseler, pişman ederim herkesi. Bir kere Barış’ın performansı çok iyi. Atışları da süper. Bitirici bir adam. Ersin abiyi normalde tanıyorum ve çok seviyorum. Oyun alınca mutlu oluyorum çünkü o adamdan beklemiyordum. Ama final için çok fazla şansı olacağını düşünmüyorum.

Furkan Kızılay'ın son 4’lüsü hangi isimlerden oluşuyor?

Barış, Cemal Can, gidişatına bağlı olarak Nisa ve Aycan.