Survivor’ın milli atletlerinden Nagihan: “Stratejiyle bir yere varılmaz! Survivor 2020’ye o isim damga vurdu”

Milli atlet Nagihan Karadere’yi, Survivor 2016 ve 2018 sezonlarında izledik ve performansıyla hafızalara kazıdık. Bu tecrübeli isim sizler için neler anlattı neler…

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2020 10:12
Değiştirme Tarihi: 07.05.2020 15:10

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Cemal Can’ın sütlaca olan aşkını ve ona ulaşmak için verdiği mücadeleyi hepimiz biliyoruz. Survivor tarihinde bir sütlaç mevzusu daha var ki, tüm adayı karıştırmıştı. Survivor 2016 desek? Eminiz birçoğunuz hatırlar. Tuğba Özay sonunda sütlaç olan ödül oyununu kazanmış ve yanında Yunus Günçe’yi götürmüştü. İşte olay da burada patlak vermişti. Tuğba Özay’a başta Nagihan Karadere olmak üzere Yattara, Ezgi, Avatar Atakan yanlış kişiyi sütlaç yemeye götürdüğünü söyleyerek yüklenmişti. Ve adada tansiyon bir anda yükselmişti. Hatta Tuğba Özay, “yediğim sütlacı burnumdan getirdiler” diye de isyan etmişti…

Anlayacağınız Survivor’ın her sezonunda iyisiyle, kötüsüyle başka bir tat, başka başka keyifli anılar var. Ve unutulmaz sporcular… İşte onlardan biri de, bize bu sütlaç anısını da anlatan milli atlet Nagihan Karadere. Performansıyla, başarısıyla, hırsı ve mücadeleci ruhuyla Survivor’ın en’lerinden olan Nagihan’ı bulmuşken sorduk da sorduk…    

Nagihan Karadere… Kiminle konuşsam adınız geçiyor mutlaka… Survivor’a iz bırakan, karakter katmış yarışmacılardan biri olarak anılıyorsunuz hep. Nasıl gelişti bu macera?

2016’da başladı. 2016 efsane bir kadroydu… Ünlüler takımı olarak biz de çok eğlenceliydik. Yılmaz Morgül, Tuğba Özay, Avatar Atakan, Yunus Günçe, Yattara ve ismini sayamadığım diğer arkadaşlarım… Hepsi çok özeldi. Hepimizin özellikle de benim en tecrübesiz olduğum bir sezondu tabii. Amacım yarışmayı kazanmaktı. Özgürce yarışmak istedim ben. Hesap kitap yapmam zaten. Hep şunu düşünürdüm; ‘şampiyon olamasam da sakatlıktan dolayı olamam.’ Performansıma çok güveniyordum çünkü. Ama hazırlıksız gitmiştim yarışmaya. Doğum sonrası gittiğim için hazırlanamamıştım. Ona rağmen iyi bir performans sergilediğimi düşünüyorum.

“HERKESİN BÖYLE BİR DOSTU OLMALI”

Tuğba Özay’la yaşadıklarınız unutulmaz mesela… 

Evet, hele sütlaç olayını gülerek hatırlıyorum. Tuğba Özay’ı çok ödüllere götürmüştüm. O da ilk defa sütlaç ödülünü kazanmıştı. Kadınız sonuçta, canımız tatlı çekiyordu. Çok istemiştim beni seçmesini. Ama o dönem aramızda ufak bir husumet yaşandığı için beni götürmemişti. Büyük bir sütlaç krizi çıkmıştı anlayacağınız. Onu hiç unutamam. Şimdi düşündüğümde gerçekten gülerek hatırlıyorum.  

Hala görüşüyoruz. İyi günümde de, kötü günümde de her zaman yanımda. Hep desteğini verir bana. Ufacık bir sıkıntım olduğu anda hemen yetişiyor. Son zamanlarda iş yoğunluğu, salgın derken yüz yüze görüşemedik ama telefonda hep görüşüyoruz. Gerçekten çok mert bir kız. Bir telefonla her şeye yetişebiliyor. Herkesin hayatında olması gereken bir dost.

Haber ile ilgili metin girin!.“İLİŞKİMİZİ BOZANLAR OLMUŞTU”

Peki pişman mısınız yarışmada onunla yaşadığınız sorunlara?

Onunla o kadar çok zaman geçirmiş, o kadar güzel bir dostluk yaşamıştık ki adada, dostlukta doyma noktasına gelmiştik. Biraz da sürtüşmek istemiştik. Düşünsenize, stabil bir hayattasınız orada. Açlık var, mücadele var ve bir de sevdiğin dostunu paylaşamıyorsun. İlk başta ‘birbirimizden ayrılmayacağız’ diyorsunuz ama sonrasında araya insanlar girebiliyor. Bizim de ilişkimizi bozmaya çalışanlar oldu. Yunus Günçe’nin dostluğumuza dahil olmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşamıştık. Benim Atakan’la olan muhabbetimden dolayı da sıkıntılar oldu. Ama biz yine de toparladık. Normal hayatımızda bile dümdüz değiliz ki, iniş çıkışlarımız olabiliyor. Çok fazla hesap kitap yapan bir insan da değilimdir. O an kafama öyle esmiştir, öyle yol almışımdır.

“SURVIVOR İKİ DOST KAZANDIRDI BANA”

Ama gerçek bir dostlukmuş ki devam ettiriyorsunuz senelerdir…

Kesinlikle öyle. En kötü zamanımda ilk arayan Tuğba olmuştur. Tuğba’yı kazandığım için, dostluğunu kazandığım için çok mutluyum. En azından hatayı Survivor’da yaptık, normal hayatta yapmıyoruz. Önemli olan da normal hayatta yapmamak zaten. Çünkü orası Survivor, bir yarışma. Açlık, elenme, özlem var. Herkes rakip orada. Diyebilirim ki, Survivor’ın bana kattığı güzelliklerden biri de Tuğba Özay’dır. Samimiyetle söylüyorum; Tuğba Özay’ın dostluğu gibi dostluk çok yok. Onun kadar mert olan kadın da çok yok. Tuğba’nın pozitifliği bana çok şey kattı. Yılmaz Morgül’le yarışmadan sonra görüşmedik. Survivor bitti, dostluk da bitti. Bir tek benimle değil, kimseyle irtibata geçmediğini biliyorum. Allah yolunu açık etsin, önemli olan iyi olması. Çok güzel anılarımız var.  

2018 All Star kadrosu da harikaydı. Birsen’i hiç unutamam. Onunla da güzel bir dostluğum oldu. Benim gibi bir anne, sıfırdan gelmiş, kendi ayakları üzerinde duran bir kadın. Kız kardeşim ya da ablam yoktur. O hem ablam hem kız kardeşim oldu. Dostluğumuz daimi. Bu yarışmada iki tane dost edindim yani.

İki tane harika dostluk dışında hayatınıza nasıl dokunuşları oldu Survivor’ın?

Survivor’a gitmeden önce hayatı öğrendiğimi zannederdim. Ama öğrenmemişim. İlk sezonum olan 2016’dan sonra tokat yemiş gibi oldum. Hayatı bırakın öğrenmeyi, emekleme döneminde bile değilmişim. Tabii ki milli atletim, çok zorluklar yaşadım. Çok başarılar da, başarısızlıklar da oldu hayatımda. Ama hayat sadece kazanmak, kaybetmek değilmiş. Survivor’da her şeyin değerini anladım. Çok güçlü olduğumu zannediyordum ama bu gücün sadece fiziksel güçten ibaret olmadığını orada öğrendim.

Peki sizin gibi tecrübeli bir isme göre Survivor’da en iyiler kimlerdi?

İzlemediğim sezonlar da oldu, o yüzden haksızlık yapmak istemem. Ama izlediğim ve gördüğüm dönemler için Turabi benim için bir numaradır. Her zaman zirvedir. Adem, Avatar Atakan, Ogeday, Serhat Akın da çok iyi yarışmacılar. Ne kadar kızsam da Hikmet’in de hakkını yemem. O da çok iyi bir yarışmacıydı. Hele Hilmi Cem çok hızlıydı. Öte yandan beni iki kişi çok şaşırtmıştır; Ümit Karan ve Hakan Hatipoğlu. Ümit Karan yaşına rağmen beklentimin çok üstünde bir performans sergilemişti. Atışları harikaydı. Hakan’ın da geçmiş yıllarda atışlarını hiç beğenmezdim ama 2018’de beni çok şaşırtmıştı. Ama başarı olarak; Turabi, Adem ve diğerleri her zaman en iyidir…

Haber ile ilgili metin girin!.“STRATEJİYLE BİR YERE VARILMAZ”

Yeni sezona gelirsek… Diğer sezonlarla arasında bir fark var mı sizce?

Evet, fark gördüm. Çok hazırlanıp gelmişler. Yani nasıl desem, çok temkinliler. Ağızlarını açmaya korkuyorlar. Çok büyük bir hırs, büyük bir performans farkı göremiyorum aralarında. Çok ağlanıp sızlanan isimler de var. Zamanında bizler uç noktalarda savaşıyorduk. Şimdi de büyük savaşlar var ama bunu ekrana yansıtmaktan çekiniyorlar sanki. Yanlış anlaşılmaktan, elenmekten korktukları için kendilerini frenliyorlar. Keşke daha rahat olsalar. Çok büyük strateji yapıyorlar. Ama şuna inanın, Survivor’da stratejiyle bir yere varılmıyor. Geçmişte de varılmadı. Survivor’da hem performans hem de ada hayatında iyi olacaksın. Renkli olmak da lazım. Rekabetten ibaret değil orası.

“İKİSİNİ DE TANIYORUM, GÜZEL RAKİPLERİMDİ…”

Ünlüler takımından Elif de sizin gibi milli bir atlet. Birbirinizi tanıyorsunuz önceden. Ne diyorsunuz yarışmadaki performansına?

Elif’i tanıyorum. Zamanında rakibimdi, çok yarıştık onunla. Güzel rakibimdi tabii. Çok sevdiğim, çok mütevazı bir kızdır. Ama onu izlerken diyorum ki, “Ah be Elif, şu ağzını birazcık aç.” O kadar güzel bir performansı var ki, uçuyor parkurda. Ama işte her şey performanstan, hızdan ibaret değil. Kendini biraz daha göstermiş olsa, inanın yanına kimse yaklaşamaz. O muazzam performansı doldurabilecek bir konuşma bekliyorum ondan seyirci olarak. Ama çok sakin kalıyor. Bu sakinlikle kitle toplayamaz. Tabii ben konuşmuştum da ne oldu ki? Şampiyon olamadım. Yani benim kadar da konuşmayacaksın. Bu sezona damga vurmuş tek bir isim vardı bana göre; Meryem Kasap… Hem hızlı hem bitiriciydi. Elif’ten daha becerikliydi. O da sakatlandı, gitti. Çok üzüldüm.

Elif’le Meryem yarışlarında Sema-Nagihan yarışlarının tadı var mıydı?

Evet, bizim tadımız vardı. Erken veda etti yarışmaya Meryem, çok üzüldüm gerçekten. Elif’le Meryem’in yarışını izlemekten inanılmaz keyif alıyordum. Sabaha kadar izlerim onların yarışını.

İzlemekten keyif aldığınız, başarılı bulduğunuz diğer yarışmacılar kimler? Performans olarak izleyiciyi doyuran isimler var. Sizinkileri merak ediyoruz…

Yasin ve Cemal Can’dan performans anlamında beklentim yoktu açıkçası. Ama şaşırttılar beni. Özellikle Cemal Can iyi mücadele ediyor. Barış da çok iyi. Ama çok sessiz. Ya ben sessiz yarışmacı izlemek istemiyorum. Kendini gösteren yarışmacıyı izlemekten daha çok keyif alıyorum. Barış’ın hikayesi, benim 2018 Survivor’daki hikayemle hemen hemen aynı. Bana da çok haksızlık yapılıyordu 2018’de, dışlıyorlardı. Barış’a da aynısını yaptılar. Ben şampiyon olamadım ama Barış olabilir. Seveni çok fazla.

Öte yandan Nisa’ya gelirsek… Çok başarılı ama psikolojik olarak zorlanıyor. Nisa kendini aşabilmiş olsa, Barış’la ikisini finalde görüyorum. Barış, Elif, Aycan, Cemal Can son dörde kalır. Tabii Nisa’yı da söylemek isterdim ama bu psikolojiyle biraz zor. Ben seyirci olarak Nisa’yı izlemekten yoruluyorum. O ağlarken, ben televizyonu sessize alıyorum artık. O kadar ağlama olmaz. 20 yaşındasın, çocuk değilsin ki. Biz de çok zorlanıyorduk ama bunun ki biraz şımarıklığa kaçıyor. İnsanı rahatsız ediyor.

“BU PERFORMANSLA FİNALİ GÖREMEZ”

Mesela Evrim tam da sizin dediğiniz gibi konuşuyor, kendini ifade ediyor, ezilmiyor…

Evrim performans olarak biraz daha iyi olsa, final koltuğunda olabileceğini düşünüyorum. Ama vites attırması lazım. Şu anki performansıyla finali görmesi zor. Kendini ifade edişinde bir sıkıntı yok. Gayet konuşuyor. Ama onun altını da performansla doldurulması şart. 

En başta strateji çok yapılıyor demiştiniz. Sizin gördükleriniz neler?

Herkesin bir stratejisi vardır tabii. Bir yarışma neticede. Mert’in yaptıkları konuşuluyor. Bunlar Mert’e uzun vadede zarar verebilir. Sonlara doğru strateji yapmış olsa göze batmaz. Ama Mert bunu göze soka soka yapıyor. Doğal olarak insanları da rahatsız ediyor. Yapması gerekiyor mu? Ben gerek görmüyorum. Her şey halkın takdiri. Güzel anılar da kalması gerekiyor. İnsanların açıklarının üzerine gidip, seyirciye kötü göstermeye gerek yok. İnanın bunu yapmak her zaman zarar verir Survivor’da.

Şampiyonunuz kim?

Hak eden kazansın. Şu an herkes şampiyon olmayı hak ediyor. Bu işin sırrı dürüstlük. Dürüst olacaksın, ayak kaydırmayacaksın. İnanın, halk televizyon başında herkesin ciğerini görüyor. İstediğin kadar anlat… Dil konuşur ama önemli olan kalbin konuşmasıdır. Bunu milletimiz çok rahat görüyor. Halkın gözünden hiçbir zaman kaçamazsın. Belki 5-10 yaşındaki çocuğa yutturabilirsin ama yetişkinlere asla. Hele ki Survivor’ın oturmuş kitlesini kimse kandıramaz.