Survivor’ın 13 sene önceki şampiyonu konuştu: “İyi yarışmacı ama halka dokunamıyor! Ama izleten biri var!"

Survivor öyle bir yarışma ki, yayınlandığı her sezon bir kahraman yaratıyor. Ve bu kahramanlar milyonların sevgisini kazanarak yarışmadan ayrılıyor. Enerjisini halka yansıtmayı başaran kazanıyor ve bir sevgi seli eşliğinde hayatına devam ediyor. İşte size o kahramanlardan biri; Taner Özdeş.

Yayınlanma Tarihi: 11.05.2020 10:25
Değiştirme Tarihi: 11.05.2020 11:54
Survivor’ın 13 sene önceki şampiyonu konuştu: “İyi yarışmacı ama halka dokunamıyor! Ama izleten biri var!'

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Yaşı küçük olanlar bilmese de, 2007 sezonunu izleyenlerin yüzleri şu an gülmüştür eminiz. Evet, Survivor 2007… Tam 13 sene önce Aslanlar - Kanaryalar yarışmış ve şampiyonluğu Taner Özdeş göğüslemişti. Kanaryalar’ın lideri Taner’i hatırlayanlar bilir. Hızlı konuşması ve heyecanıyla büyük sempati kazanmış ve sonrasında 2015 All Star kadrosunda da mücadele etmişti.

Merak ettik ve Taner’e ulaştık. ‘O yıllarla bu yılların ne farkı var’ dedik. Ve Taner’in sıkı bir Survivor 2020 izleyicisi olduğunu öğrendik. İşte Taner’le yaptığımız o samimi söyleşi… 

Eski dönemlerden bir Survivor şampiyonuyla konuşmak büyük keyif. Tam 13 sene önce 2007’de şampiyon oldunuz. O dönemlerdeki Survivor’ı sorsak ilk… Bu sezonlarla kıyasladığınızda neler görüyorsunuz?  

2007 sezonunda şampiyon olduğum için doğal olarak yeri kalbimde hep başkadır, hep bir numaradır. Şunu söyleyeyim, o sezonlarla bu sezonlar arasında dünya kadar fark var. Konseyden, parkurlara ve yarışmalara kadar çok büyük fark… Her şey çok farklı desem daha doğru olacak. Şu an parkurlar olimpik düzeyde resmen. Bizim zamanımızda oyunlar durağandı. Daha çok sabıra, akla ve mantığa dayanıyordu. Oyunların zorluğu ve uzunluğu daha düşüktü. Parkurlar şimdi çok zor.

“BENİ ŞAMPİYONLUĞA GÖTÜREN…”

Neydi sizi şampiyonluğa götüren?

Takım içindeki uyumum beni şampiyonluğa götürdü. Finalde takım oylama yaptı. Ben de herkesle uyumlu olduğum, iyi geçindiğim için beni seçtiler. Herkese yardım etmişimdir Survivor’da, kavga etmedim, sakindim hep.

Dediğim gibi 2007 sezonunun kalbimdeki yeri bambaşka. Panama Karnavalı’na gitmiştik o sezon. Gülerek hatırlarım hala. Ne güzel bir ödüldü. Tabii uzun zamandan sonra dışarı çıkınca tuhaf olmuştum. Diğer arkadaşlarımla da hala ara ara görüşürüm. Orkun abi olsun, Yaprak olsun görüşür, konuşurum. 

Haber ile ilgili metin girin!.“YENİLMİYORDU ADAMLAR”

Sonrasında 2015 All Star maceranız başladı. Saymakla bitiremeyeceğim kadar güçlü isimler vardı kadroda. Bir şampiyon olarak kendinizi o sezon gösterememiştiniz…

Evet, 2015’te performansımı gösteremedim. Benim için şanssız bir sezondu. Yarışmacıların çoğu Survivor’da 2013, 2014’te yarıştığı için parkurlara hakimdi. Ben de 2007’de kaldığım için parkurların bu kadar zor olacağını tahmin etmiyordum. Bir de askerden yeni gelmiştim. İstanbul’da 10 gün kalıp gitmiştim Survivor’a. Tüm yarışmacılar kondisyonlu gelmişlerdi. Zaten şu anki parkurları çalışmadan geçemezsiniz. Belli bir kondisyonda olmanız gerekir. Sonlardaki atışlarda nefes ayarını da yapmanız gerekiyor. Öte yandan Ahmet Dursun’la, Anıl’da sakatlanınca, erkek kalmadı oynayacak. Zaten Turabi’yle Hilmi Cem banko oynuyordu hep, yenilmiyordu adamlar.

2015 adasında hep bir gerginlik vardı değil mi? Karakterler güçlüydü, sivriydi… Başkaydı yani…

2015’te çok acayip isimler vardı ya. All Star’ın hakkını verdi yani o sezon. Çok atak ve güçlü isimler yarıştı. Bir de dediğiniz gibi sivri karakterler vardı. Duygu mesela çok sivriydi. Zaten Turabi’yle, Hilmi Cem dayanamayıp ilk hafta onu elemeye karar vermişlerdi. 15 günde kimse dayanamadı ona.

Tabii dediğim gibi, 2007’de şampiyon olduğum için kalbimde bir numaradır ama 2015 daha keyifliydi. Erken elenmeme rağmen keyifliydi. İsimler çok renkliydi, her gün bir aksiyon vardı, parkurlar harikaydı. O kadar profesyonel isimler vardı ki, yarışlarını izlemekten çok büyük keyif alırdım. Mesela Merve Aydın çok iyiydi. Kadınlar arasında çok bariz görülen bir gücü vardı.

Haber ile ilgili metin girin!.“EN İYİ SURVIVOR…”

Peki sizin için en iyi Survivor kimdi?  

Kesinlikle Hilmi Cem. Açık ara Hilmi Cem. Üzerine iyisini görmedim. İnanılmaz bir çocuk, parkurlarda harikalar yaratıyor. Şöyle söyleyeyim, Hilmi Cem parkurun başına geçtiğinde King Kong gelmiş gibi hissediyorsunuz. Çok hızlı, çok güçlü. En çok da Hilmi Cem’le anlaşıyordum ben. Hala görüşürüz, kopmadık. Asıl Survivor o’dur.

“İYİ YARIŞMACI AMA KONUŞMUYOR”

Şampiyon Taner, Survivor 2020’yi izliyor mu? Var mı favorileri?

İzlemez miyim? Ben Barış’ı beğeniyorum. Finale gideceğini gösterdi bence şu ana kadar. Adada yaşadıklarından dolayı halkımız onu çok sevdi. Diğer yarışmacılar onu dışladı ama halk da sahiplendi. Bizim halkımız duygusaldır. Kenara itilmiş olanı hemen sahiplenir. Ayrıca karakteri de bana doğal geliyor.

Ersin çok sempatik. Performansı da beklediğimin çok üstünde. Yaşına rağmen çok iyi helal olsun. Sercan Yıldırım istediğim performansı veremedi. Bir Ümit Karan’ı izledikten sonra Sercan biraz zayıf geldi bana. Ümit Karan parkurun hakkını veriyordu. Sercan’da o sertlik yok.

Elif çok hızlı bir yarışmacı. Takdir ediyorum ama onun da bir hikayesi yok. Kendini izletemiyor. Performansı iyi ama kendini ifade edemiyor, konuşmuyor. Survivor’da insanların sizi izlemesi lazım. O enerjiyi yarışmacıdan almalılar. Elif de maalesef o yok. Finale gideceğini düşünmüyorum bu yüzden. Mesela Parviz’de de aynı şey oldu. Bu yüzden elendi bence. Adam dövüşçü. Daha atak olmasını bekledi insanlar ada hayatında ama çok geride kaldı.

Acun (Ilıcalı) abinin bir lafı vardır ki çok doğrudur; “Survivor kendi kahramınını kendi içinde yaratabilen bir yarışma.” Gerçekten öyle. Bir anda parlayıp, bir anda sönebilirsiniz. Barış’tan örnek verelim. Onu iyi kalpli buldu halkımız. Halka bunu geçirdi. O yüzden sahiplenildi.

“STRATEJİ DİYEN 2015’E BAKSIN”

Survivor 2015’te de strateji çok vardı değil mi? Yeni sezonla kıyasladığınızda hangisinde daha fazlaydı? 

Survivor 2020’de strateji var diyenler, 2015’i izlesinler bence. 2015 gibi bir sene olacağını düşünmüyorum ben. Adamız her zaman gergindi. Dışarıda konuştuğum adama ‘Günaydın’ derdim, yüzüme bakmazdı. Değişik hallere bürünürlerdi. Ayrıca performans açısından da farklıydı. Parkurları yırtan isimler vardı. Birbirleriyle mücadele eden oyuncular denk güçteydi. Bu da müthiş bir seyir keyfi veriyordu. Mesela bu sezon bir Hilmi Cem ya da Turabi performansı yok. Bu adamlar parkurda uçardı. Doğukan’ı da unutmam mesela. Çok iyi bir yarışmacıydı.  

Evet, kendini ifade ediş çok önemli, seyirciye enerji vermek çok önemli. O halde size ekran başında tat, keyif veren yarışmacılar kimler?   

Evrim. Kendini izlettiriyor. Her seferinde ‘bu sefer ne diyecek, ne yapacak’ diye meraklanıyorum. Tek başına çevirecek kadar çok konuşuyor. Aslında seyircinin istediği de bu. O ataklık ve  özgüveni görmek istiyor herkes. Halk sever bunu. Ama biraz vites attırması lazım Evrim’in. Cemal Can’a bakarsak… Nasıl hızlı bir giriş yapmıştı yarışmaya hatırlayın. Ama şimşek gibi düştü son SMS’te. Çünkü ilk yarışmaya başladığı haliyle alakası yok. Sonradan biraz toparladı psikolojisini ama eski enerjisi yok artık.

Siz final koltuğunda kimleri görüyorsunuz?

Barış, Mert, Aycan ve Evrim olabilir. Tabii hak eden kazansın ve zaten Survivor’da hak eden kazanıyor.