Survivor'ın sevilen isimlerinden Atakan konuştu: "Sezonun en yanlış iki hareketini o iki yarışmacı yaptı"

Atakan Işıktutan, Survivor 2019 Türkiye-Yunanistan yarışındaki performansı ve yakışıklılığıyla dikkatleri üzerine çeken bir isim olmuştu. İyi bir Survivor izleyicisi de olan Atakan’ın yeni sezonda yarışan iki arkadaşı var.

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2020 11:01
Değiştirme Tarihi: 30.04.2020 14:15

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Survivor Atakan’la, yaklaşık 2.5 aydır ekranlarda olan Survivor 2020’deki eski, yeni tüm gelişmeleri konuştuk. Yeni sezonda iki arkadaşının da yarıştığını söyleyen Atakan’a göre, finale yakın isimler şimdiden belli.

Survivor 2020 ilk başladığında tüm yarışmacıları çok beğendiğinizi söylemiştiniz. Mücadeleyle geçen yaklaşık 2.5 aylık bir sürecin sonunda yine aynı fikirde misiniz? 

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Çok güzel bir kadro var Survivor 2020’de. Tabii ki bazı yarışmacıların hataları olacaktır. Çünkü şartların ne kadar ağır olduğunu, yaşayan bir insan olarak ben biliyorum. Bu hataları eleştirenler de olacaktır, eleştirmeyenler de. Ama şunu söylemek istiyorum, bilerek yanlış yapan olduğunu düşünmüyorum. Bugüne kadar sadece 2 tane yanlış gördüm. Birincisi, Yasin’in Barış’la kavga etmesi. Orada Yasin yanlış yaptı ve ona hiç yakıştıramadım.

“İKİNCİ YANLIŞ O ÇOCUĞA GÜLÜNMESİDİR”

İkincisi de, o kavga esnasında Mert’in gülmesi. Çoğu yarışmacıdan daha olgun biri olarak olaya müdahele etmesi gerekirken gülmesi, bu sezonun en yanlış hareketiydi bence. Barış’la dalga geçer gibi hareketler sergilemesi hoş değil. Öte yandan Mert’in bir yarışmacının psikolojisiyle oynayan bir birey olduğuna da inanmıyorum. Ama dediğim gibi yanlışları oluyor. Konseyde Ersin’le sürekli kulaktan kulağa fısıldaşması yanlış. Barış’la ilgili bir durum olduğunda yaptığı hareketler yanlış. Ve Barış ona hiç cevap vermiyor, bir tepkide bulunmuyor. Mert böyle yaparak Barış’ı yücelttiğinin farkında değil. Mert o güzel zekasıyla bu olaylara hiç karışmasa aslında final koltuğunu görecek bir yarışmacı.

“BAMBAŞKA BİR GÖNÜLLÜLER VAR ARTIK”

2.5 ayın analizini yaptığımızda neler söylersiniz? Mesela takımlar doğru eksildi mi? En son Gizem, ondan önce Ezgi gitti. Ve ikidir de Yunus Emre’nin adını çıkarıyorlar. Bunları nasıl yorumlarsınız?

İki takımda doğru eksilmeyi başardı bana göre. 1 kişi hariç; Parviz. Final koltuğuna oturması gereken adamı elediler. Ama diğer eksilmeler doğruydu. Özellikle Gönüllüler takımı Gizem’in elenmesiyle en doğru eksilmeyi yaptı. Bundan sonra Ünlüler takımı, çoğu dokunulmazlık ve ödül oyununu kaybedecek diye düşünüyorum. Çünkü Gönüllüler artık çok güçlendi. Bir kere 2-0’la oyuna başlamaktan kurtuldular. Ve kalan kadın yarışmacıları da Evrim ve Nisa gibi güçlü, sayı alan isimler. Erkeklere baktığımızda ise Barış ve Berkan zaten çok güçlü. Ve onları arkadan destekleyen Cemal Can ve Yasin’de takımı sayı anlamında destekliyor. Ünlüler takımının artık işi çok zor.

“TAKIMI İSMİNİ YAZMAK DA HAKLI”

Yunus Emre’ye gelirsek… Takımı tarafından isminin yazılmasını haklı buluyorum. Çünkü Yunus Emre kendini bir türlü toparlayamadı. Net bir adım atamadı şu ana kadar. Biz izleyici olarak o adımı bekledik hep ama bize o adımı vermedi. Psikolojik olarak yıpranmış durumda. Bazen çok öfkeli, bazen çok durgun. Performasını da gösteremeyince oyunlarda başarısız oluyor. Bir sonraki dokunulmazlıkta da onu yazacaklardır. Zaten bir sonraki Ünlüler konseyinde Aşkım ya da Yunus Emre’nin eleneceğini düşünüyorum. Aslında Yunus Emre’de potansiyel var. Bir kere çok hızlı. Sporcu bir isim zaten. Ama psikolojik olarak Survivor’da değil. Kafa oyunda olmayınca, konsantrasyonunu toplayıp atış yapamıyor.

Geldiğimiz noktada birçok dokunulmazlık ve ödül oyununu Ünlüler kaybedecek diyorsunuz. Peki Ünlüler takımını performans anlamında değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Çok başarılı isimler de var… 

Evet, erkeklerde Sercan, Mert, Ersin iyi yarışmacılar. Hele Ersin ondan beklenmeyen bir performans gösteriyor. Sporcularla kafa kafaya gidiyor. Elif’e gelirsek… Zaten yakinen tanıyorum Elif Hoca’yı ben. Crossfit sporcusuyum ve koşu antrenmanlarımda profesyonel isimlere danışırım. Türkiye’nin en iyilerinden biri de o. Çok iyi niyetli, donanımlı ve ülkemizin en iyi atletlerinden biridir. Yarışmada da çok hızlı ve başarılı.  

Evet, çok iyi bir isim ama genel tabloda öne çıkamıyor. SMS oyu düşük mesela. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Elif Hoca, özgüven sahibi bir sporcudur. Ama Survivor’da özgüvenini tam sağlayamadığını düşünüyorum. Survivor acaba’ları affetmez. “Acaba kazanır mıyım, acaba atar mıyım” diye düşünmeyeceksin. Çünkü bu düşünceler oyun kaybettirebiliyor. Bu düşünceye yenik düştüğünü sanıyorum. Ki çoğu erkek yarışmacıdan daha hızlı. Bir yarış yapsalar erkekleri geçer. Yarışmanın son dönemine girdiğimizde, sporcu kimlikler işte o zaman ortaya çıkacak. Çünkü çok fazla parkura çıkmaya başlayacaklar. İşte son düzlükte büyük bir çıkış yakalayacağına inanıyorum. Bir de her insan her olayın içinde olmak istemez. Elif Hoca da öyle. Ben yarışmama bakarım düşüncesinde. Sürekli tartışmalara girecek biri değildir zaten. Her şeyden önce iyi niyetlidir. Bazı insanlara hareketleri kötü geliyormuş. Ne kötü hareketi var? Bir tane bile görmedim. Yaptığı tek yanlış Parviz’i yazmaktı. Survivor’da şampiyon olur ya da olmaz bilemeyiz ama oradan çıktığında kimse ona kötü bir yarışmacıydın demeyecek. Sevenlerini ve ailesini çok güzel temsil ediyor. Kadınlarda Aycan da çok başarılı. Çok da güzel bir kız. Seveni de fazla. Yani final koltuğuna her an hiç tahmin etmediğimiz birileri oturabilir.

“GERÇEK KARAKTERİNİ ORTAYA KOYUYOR”

Mesela SMS oyu düşük biri daha var; Berkan. O da çok iyi bir yarışmacı ama o da öne çıkamıyor. Berkan’la yakın arkadaş olduğunuzu da biliyoruz. Ne dersiniz? 

Berkan’la 2018 Survivor elemelerinde tanıştık. 2018 çok formda olduğum bir dönemdi. Parkurda güzel bir derece almıştım. Berkan yanıma geldi ve dedi ki, “Kardeşim çok başarılısın, patlayıcı bir güç var sende.” Öyle tanıştık. İlk konuşmamızdaki güzel enerjisini unutamam. O günden sonra yakın arkadaşım oldu. Mesela canım sıkkın olduğunda onu ararım, beni kendime getirir. Enerji deposudur adam, çok iyi niyetlidir. Yani Survivor’da tamamıyla kendini yansıtıyor. Arkadaşlık ilişkilerinde, ailede, sosyal hayatında çok pozitif ve iyi niyetli bir çocuktur. Yarışmaya sonradan katılmanın dezavantajını yaşıyor. Çünkü Survivor’da ilk 2 haftada kitleler oluşur. Sonradan gelenler kitle oluşturmak da zorlanır. Ama buna rağmen zirveye kadar çıkacağına dair inancım tam. Çok başarılı bir performans sergiliyor, parkurlarda tozu dumana katıyor. Berkan yolunda o kadar başarılı ilerliyor ki, Türk halkı onu hak edeceği yere getirecektir.

“ORADA GÜÇLÜ BİR PSİKOLOJİ VAR”

Yarışmacıların hem psikolojik hem de fiziksel performanslarını göz önünde bulundurarak bir başarı sıralaması yapmanızı istesek…

Barış başında. Hem performansı hem de karakteri çok iyi bir yarışmacı. O kadar tepkilere karşı gösterdiği olgun tavırlarıyla, Survivor’daki güçlü psikolojisiyle ve oyunlardaki başarısıyla takdir ettiğim isimlerin başında. Diğeri anlattığım gibi Berkan. Masum ve duru karakteriyle Cemal Can. Ve özellikle Nisa en başarılı kadın yarışmacı benim gözümde. Bir atlet değil ama Elif Hoca’dan geride geldiği bir parkur ben çok görmedim. Yetenekli ama psikolojik olarak çökmüş durumda. Ödüller arttıkça morali de yerine geliyor aslında. Bu ödüllerle motivasyonunun artacağını düşünüyorum. O çöküntüyü kırarsa, finale en yakın yarışmacı Nisa’dır. Aycan ve Elif’i zaten söylemiştim.  

Survivor’da ne kaybettirir? 

Yasin’i örnek verirsek… İnsanlara bazı yaklaşımları yanlış. Eğer insani ilişkilerini toparlamayı başarırsa finale kadar gidebilir. Ama mesela Sercan’ın oralara dahil olacağını düşünmüyorum. Çünkü Survivor’da birileriyle uğraşmak kötü tepki alır. Kendi işini yapacaksın. Berkan’a geçen gün ‘antipatik’ demesini çok yanlış buldum. Kime göre, neye göre antipatik? Berkan sana ne yaptı ki antipatik diyorsun? Durup dururken bir yarışmacıya atlıyorsan olmaz. Genelde futbolcuların Survivor’da hırslı olduklarını biliyorum ama hızlı olmasına rağmen bu tavırlarından dolayı Survivor’da finale gideceğini düşünmüyorum. Önce Barış’a takmıştı, şimdi Berkan’a. Olmaz, çok yanlış.