Survivor Derya Can Göçen kimdir, kaç yaşındadır? İşte Survivor 2020'den elenen Derya Can Göçen'in hayatı

Survivor Derya Can Göçen kimdir, kaç yaşındadır? İşte Survivor 2020'den elenen Derya Can Göçen'in hayatı
Yayınlanma Tarihi: 04.03.2020 00:19
Değiştirme Tarihi: 04.03.2020 00:19

Survivor 2020 ünlüler takımında elenen isim olan Derya Can Göçen'in kim olduğu birçok izleyicinin sorguladığı isimlerin başında yer almaya başladı. Dünya serbest dalış rekortmeni ünvanıyla ülkesini gururlandırmayı başaran sporcu, Survivor'da bu akşam yapılan ada konseyinde elendi ve yarışmaya veda etti. Peki, Derya Can Göçen kimdir, kaç yaşındadır?

Derya Can Göçen, Survivor 2020'den elendi. 40'tan fazla Türkiye rekoru olan Derya Can Göçen, Survivor 2020 yarışmasının iddialı isimleri arasında yer alıyordu. Fkat yaşadığı sakatlık sonrasında performansında düşüşler yaşadı. Bundan dolayı eleme potasına giren Derya Can yarışmaya veda etti. Peki, Survivor 2020'den elenen Derya Can Göçen kimdir, kaç yaşındadır?

SURVİVOR DERYA CAN GÖÇEN KİMDİR?

Derya Can Göçen, 12 Ekim 1979 Çanakkale doğumlu, Türk dalgıç, dünya serbest dalış rekortmeni ve milli sporcudur.

Çanakkale de dünyaya gelen Derya Can, lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı.

Lise yıllarında Tekvando ile tanışan Derya Can, 2000 olimpiyatları kadrosuna seçilmeyi başardı. Serbest dalış sporuna başlaması ise çok enteresan bir hikâye. Derya Sualtı korkusunu yenmek için 15 yaşında tüplü dalışa başladı. Çanakkale Dalış okulunda Serbest Dalış takımında olan bir yakının ısrarı üzerine serbest dalış sporu yapmaya başladı.

İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde eden Milli Sporcu, 40'tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dal da Türkiye’de milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var. Denizin anlamını o şöyle ifade ediyor; "Benim için deniz, iki nefes arasındaki sonsuzluk demektir." Tek nefesle 111 metreye dalabiliyor, nefesini 6,5 dakika tutup, havuzda yatay olarak tam 204 metre yüzebiliyor.

2016 Yılının yaz döneminde, yeni rekorlar planlarken Derin Helen isimli kızını dünya getirdi ve 21 gün sonra koşu antrenmanlarına başladı. Kızı 10 aylık iken Türkiye rekoru kırıp dünya 3.sü oldu. İlk oğlunu dünyaya getirdikten 6 ay sonra Dünya Şampiyonasında finalde en iyi derecelere sahip oldu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.