Survivor 2020'nin genç sporcusu Aşkım: "İkisi birleşip strateji yaptı! Kamplar birleşince olaylar büyür"

Survivor’ın milyonlara tanıttığı genç sporcularımızdan biri olan Aşkım Burçe Tunay’la bu özel günde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Survivor 2020’de verdiği mücadeleyi konuştuk…

Yayınlanma Tarihi: 19.05.2020 10:05
Değiştirme Tarihi: 19.05.2020 11:36

Şebnem Ber (sebnem@acunn.com) 

Survivor sayesinde milyonlar tarafından tanınan sporcularımızdan biri de Aşkım Burçe Tunay oldu. 2000 doğumlu genç isim, İstanbul Akademik Cimnastik Spor Kulübü sporcusu. Aşkım’ın 2013’de yapılan Trampolin Cimnastik Türkiye Şampiyonası'nda I. Seri ve II. Seri’deki başarısı ile Türkiye Şampiyonluğu var. Aynı zamanda kendi yaş grubu içinde Milli takımda yarışan ilk sporcu.

Aşkım’ın Survivor sevdası ise aslında daha 10 yaşındayken şekillenmeye başlamış. Sporcu olduğu için o yaşından beri yarışmaya katılmak için can attığını söyleyen Aşkım’la bu özel günde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda samimi bir söyleşi yaptık…

“10 YAŞ HAYALİM GERÇEKLEŞTİ”

Survivor 2020 maceranız başladı, parkurlarda mücadele ettiniz, birleşme partisini gördünüz ve sonrasında macera bitti. Nasıldı orası? Bu kadar ilerleyeceğinizi düşünüyor muydunuz?

Survivor’ı ailemle birlikte küçüklüğümden beri izliyorum. 10 yaş hayalimdi Survivor’a katılmak. Sporcu olduğum için de çok istiyordum hep. Oraya gidince gördüm ki, ekran karşısında izlemekten çok farklı bir yarışma. Çok zor çünkü. Psikolojik olarak hazır gitseniz bile çok zor. Sprocu olduğum için gitmeden önce birleşmeyi göreceğimi düşünüyordum ama devamı için çok da büyük konuşmuyordum. Survivor çok farklı ya. Gitmeden önce ailemin, arkadaşlarımın, yediğim yemeğin değerini biliyordum ama aslında hiçbirinin değerini tam olarak bilmediğimi gördüm. Artık çok daha farklı bakıyorum her şeye.

Performansınızı tam manasıyla yansıttığınızı düşünüyor musunuz?

3 hafta geç gelmiştim biliyorsunuz. Bu noktada takım açısından çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü atışlara alışmak kolay bir durum değil. Ama takım beni hemen içine aldı ve motivasyonumu kazanmamı sağladı. Destek oluyorlardı hep. Ve ben de perfomansımı gösterdiğimi düşünüyorum.

“TERCİHİ ÖYLE OLDU”

Ünlüler takımı arkadaşlarını çok mu motive ediyor? Desteklediğini tam destekliyor, dışladığını tam dışlıyor sanırım…

Kimseyi dışladığını görmedim ben takımın. Mesela Yunus Emre gönüllüler takımından kavgalı bir şekilde bizim takıma geldi. Biz onu hiç dışlamadık, içimize aldık. Zaten kendisi de bunu söylüyor. Takım olarak çok iyiydik ve ufak kavgalar olsa bile herkes birbirini motive etmeye uğraşırdı oyun alanında.

Barış’ın dışlandığını düşünmüyor musunuz?

Aslında biz Barış’a da oyun alanlarında hiçbir zaman sırt çevirmedik. O kendisi yalnız kalmayı tercih etti. Sonrasında tam aramıza katılacakken, takım değiştirmek istedi. Bunu yapmasına açıkçası çok şaşırmıştım. Çünkü 1 gece öncesinde çok eğlenmiştik. Genelde yatıyordu, pek yanımıza gelmeyi tercih etmiyordu. Ama o gece çok eğlenmiştik ve sonrak gün karşı takıma geçmeyi istediğini söylemişti.

“BİZİM TAKIM DOĞRU ELENDİĞİ İÇİN OYUNLARI KAZANIYORDUK”

Parviz’le konuşuyor musunuz karantina sürecinde? Size bir kırgınlığı var mı?

Karantinada olduğumuz için çok fazla karşılaşmıyoruz. Karşılaştığımızda da yüz yüze bakıyoruz tabii ki. O konuda haksız yere üstüme gelindiğini düşünüyorum. Çünkü yarışmanın formatı gereği herkes bir isim yazmak zorunda. Kimse isim yazmak istemiyor ama mecburuz buna. Ve öncelikle kadın yarışmacıları yazmak istemedim. Ben nasıl Aycan’ı, Ezgi’yi, Elif ablayı yazacaktım? Tabii ki yazacağım kişi erkek olacaktı. Bence herkes de böyle düşünüyor. ‘Düşünmüyorum’ diyene de inanmıyorum. Yakın hissettiğiniz kişiyi kaybetmek istemiyorsunuz. Çünkü sizi adada tutan kişi o oluyor. Ben de bu yüzden Parviz abiyi yazmak zorunda kalmıştım. Şu da var, o elemede benim adım söylenseydi bile elenmiyordum SMS sıralamasından ötürü. Bence bizim takım doğru elendiği için uzun süre hep oyun kazandık. En çok Ezgi’nin elenmesine üzülmüştüm. Ancak kimsenin elenmesine sevindiğim de olmadı hiç.

“KESİNLİKLE KONUŞARAK STRATEJİ YAPTILAR”

Ünlüler takımında en son Mert’le Aycan potaya girdi. Ve her şey bu akşam belli olacak. Ne diyorsunuz bu duruma? Aycan performansıyla göz dolduran yarışmacılardan biri çünkü.

Gerçekten çok şaşırdım. Mert abi ya da Yunus Emre’nin ismi çıkar diye düşünüyordum ama Aycan’ı duyunca şok oldum. Aycan’la, Elif ablanın Mert abiyi yazacaklarını tahmin ediyordum. Öte yandan Sercan’la Mert abinin de Yunus Emre’yi yazacağını düşünüyordum. Strateji mi yaptılar bilmiyorum ama çok şaşkınım. Bu tamamen Mert abiyle Yunus Emre’nin stratejisi bana göre. ‘Birbirimizle konuşmadan yazdık’ deseler bile inanmam. Kendi aralarında konuşup bir strateji yapmışlar. Belki de Aycan’ı rakip gördükleri için… Aycan’ın adı söylendiğinde Yunus Emre’nin gülüşünü görmediniz mi?

Yunus Emre ve Mert’in stratejisi diyorsunuz… Mert sürekli strateji mi yapıyor?

Benim elendiğim hafta için de takım için strateji yaptı dediler. Zaten ben aksini düşünmek de istemiyorum. Oradan kötü ayrılmadım çünkü. Elendiğimde hepsinin üzüldüğünü gördüm. Mert abi çok zeki. Rakip takımı bir yerden bir vuruyordu, psikolojilerini dağıtıyordu. Bunu nasıl yaptığını bilmiyorum ama yapıyordu. Mesela 8 - 2’den aldığımız oyunda, Mert abinin karşı takımla konuşmaları etkili olmuştu. Onları bir anda düşürüp, bizi yükseltiyordu.

“EN SİNİRLİ OLAN…”

Survivor 2020’de psikolojik olarak diğerlerini yoran ya da motive eden yarışmacılar kimler sizce?

Mert abi en sinirli olanımız. Karşı takımın motivasyonunu düşüren de oydu. Sercan çok hırslı. Teknik direktör gibi bizi yönlendirirdi. Hatta bazı noktalarda yarış kazanmamı sağlamıştır. Aycan’ın hakkını ödeyemem, motivasyon kaynağımdı. Elif abla anne, Ersin abi de babamız gibiydi. Yunus Emre’ye gelirsek, çok değişik bir insan. Bir bakıyorsunuz çok iyi, bir bakıyorsunuz çok sinirli. Enerjik olan isim Berkan tabii ki. Ama aslında Cemal Can’da istediği zaman takımını yükseltebilecek bir isim. Çok iyi bir yarışmacı. Zaten Nisa’nın Gönüllüler takımına katkı sağlamasındaki en büyük etken Cemal Can’dır. Çünkü ona hep destek oluyor. Cemal Can olmasaydı Gönüllüler takımı Nisa’yı asla kazanamazdı ve Nisa yarışmayı çoktan bırakırdı.

Nisa’yı yadırgıyor musunuz?

Asla. Ben yıllardır jimnastik yaptım, kamplara gittim. Yani zorluğa alıştım belki de. Nisa’nın yaptığı doğru değil belki ama anlıyorum onu. Çünkü yarışma çok zor. Bunu insanlar belki tahmin edemiyor. Toparlanırsa çok iyi bir yarışmacı. Sona da yaklaşıyoruz, toparlanmalı.

“DEMEK Kİ ONUN YANINA GİTMEK İSTEMİYORLAR”

Siz oradayken Evrim’in Nisa’yı kıskandığını hisseder miydiniz? Kadınların bu yöndeki sezgileri daha kuvvetlidir çünkü…

Bence Evrim Nisa’yı kıskanmıyor. Evrim şunu diyor; “Ben ağladığımda kimse yanıma gelmiyor ama Nisa ağladığında herkes başında.” Bir yerde haklı. Kim ağlarsa ağlasın yanına gidilmeli. Ama şunu da sorgulamak lazım. Gitmiyorlarsa, belki de takım arkadaşları onun yanına gitmek istemiyor. Yani Nisa’ya verilen değer, Evrim’e verilmediği için bu tepkiler çıkıyor ortaya bana göre. Çünkü Evrim’de yeri geliyor, çıkıp çok iyi performans gösteriyor. Nisa yarışmadığı için 2-3 yarışma tek başına da yarıştı. Haksız da değil.

Ersin Korkut’u gördünüz mü yarışmadan sonra? Nasıldı?

Sadece elendiği gün gördük. Daha o üzücü haberi almamıştı yani. O da çok yorulmaya başlamıştı, kendi de söylüyordu zaten. Ama Ersin abi Survivor’da daha da devam edebilecek bir insandı. Hel o atışları… Çok bitiriciydi. Parkurda geriden gelse bile biz gayet rahat oluyorduk. “Nasılsa atışlarda sayıyı alır” diyorduk.

Kampların birleşmesine çok az kaldı. Bu birleşmeden sonra sizce nasıl bir Survivor izleriz? Tansiyon yükselir mi yarışmacılar arasında dersiniz?

Bence tartışmalar olur. Neden biliyor musunuz? Gönüllüler takımının yaş ortalaması, bizim takımın yaş ortalamasına göre daha küçük. Mesela takımda küçük olan bizler; Aycan, Ezgi ve ben bazen çok gülüp eğleniyorduk ve bu enerjimiz yaşının büyüklüğünden dolayı Mert abiyi rahatsız edebiliyordu. “Artık yeter” dediği oluyordu biz şarkı söylerken. Kamplar birleşince de böyle bir sıkıntı yaşanabilir. Bir de bana öyle geliyor ki, Yunus Emre’yle Gönüllüler takımı arasında gerginlik çıkabilir. Hatta Berkan’la Yunus Emre’nin gerileceğini düşünüyorum. Nedense öyle geliyor bana. Berkan’ın bir patlama noktası var. Eğer ona denk gelirse gerginlik çıkar. Daha da heyecanlı bir Survivor bekliyor bizi.