Stil Sahibi Evin 7 Kuralı

Evinizin stil sahibi olmasını istiyorsanız sadece 7 kurala uymanız yeterli.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2013 10:38
Değiştirme Tarihi: 02.09.2013 10:36
Stil Sahibi Evin 7 Kuralı
Hangi stil?

Eviniz sizin kişiliğinizi yansıtmalıdır. Karışık bir ev yerine bir stil belirleyin ve ona göre dekorasyonunuzu yapın. Bu kararı verirken iyi düşünmelisiniz. Kolay yaşayabileceğiniz ve alışabileceğiniz bir stil olmalı. Minimal, Avangarde, etnik veya artdeco gibi stilleri araştırdıktan sonra seçiminizi yapın. Eğer evinizdeki eşyaları değiştirmeye gücünüz yoksa onların üzerinde biraz oynayarak kendi istediğiniz stile uyarlayabilirsiniz.
İstadiğiniz gibi kullanın

Burası sizin eviniz ve sadece sizi mutlu etmesi gerekiyor. Dolayısı ile kurallara sıkışıp kalmayın. Evde yemek yemiyor musunuz; o zaman o kocaman yemek masasına ihtiyacınız yok. Arkadaşlarınızla içki içmek istiyorsanız, yemek masası yerine bar masası koyabilir ve istediğiniz bir ortam sağlayabilirsiniz.

Duvarlar

Duvarlarınıza kullanacağınız renkler evinizin bütün havasını değiştirecektir. Eviniz az ışık alıyorsa veya odanız küçükse açık renkler ve aynalar tercih ederek daha aydınlık ve büyük görünen bir eve sahip olabilirsiniz. Farklı bir tarz istiyorsanız, bir duvarınızı parlak taşlarla veya yapıştırmalarla süsleyebilirsiniz. Ya da sadece farklı bir renge boyatarak bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Zeminler

Eviniz istediğinizden küçükse zeminlerinizde koyu parke ve taş döşemelerini tercih etmeyin. Mümkünse tüm mekanlarda aynı malzemeyi devam ettiriniz. Eğer döşemeniz koyu renkse ve değiştirme imkanınız yoksa o zaman halılarınızı açık renklerde seçiniz.

Perdeler

Perdeleriniz dekorasyonunuzu tamamlayan öğelerdir. Eğer minimal veya tek renk bir dekorasyon uygulayacaksanız, perdeleri renk katmak için kullanabilirsiniz. Çok abartılı veya göz çarpan perdeler kullanmak yerine düz ve sade perdeler kullanmanız yorucu bir görüntü elde etmenizi engelleyecektir.

Mobilyalar

Mevcut mobilyalarınızın kumaş ve cilalarını değiştirerek farklı bir hava yaratabilirsiniz. Kanepe ve koltuklarınıza kumaş seçerken, sadece biri için desenli veya renkli kumaşı tercih edin. Örneğin kanepeniz düz renk ise 2'li berjer takımı floral kumaşlı veya canlı renkte bir kadife kumaşla kaplanabilir.

Aksesuarlar

Öncelikle az çoktur ilkesinden yola çıkalım. Aksesuarlarınızı özenle ayrıştırın ve eviniz için belirlediğiniz tarz dışında olanları ayırın. Demode çerçeveler, eski yüzlü kuru çiçek aranjmanlar ile vedalaşın. En az bir tane canlı, uzun boylu, yeşil bir bitkiniz olsun. Nasıl sizin kendinizle bütünleştirdiğiniz bir parfümünüz varsa, evinizin de bir kokuya ihtiyacı var. İçeri girdiğinizde sizi ferahlatacak güzel bir koku için, mum, oda ve nevresim spreyleri, tütsü ve halı tozlarından faydalanabilirsiniz.
Etiketler: Ev - stil - aksesuar - mobilya - dekorasyon - kadın