Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Sporda yeni trend Crossfit ile hızla kilo verebilirsiniz!

Sporda yeni trend Crossfit ile hızla kilo verebilirsiniz!

Birden çok kas grubunu çalıştırarak zayıflamayı sağlayan crossfit dayanıklılık ve güç üzerine kurulu sporlardan. İşte crossfit'le kilo verme tüyoları...

14.07.2016 14:19

Tam bir güç, dayanıklılık ve kondisyon sporu olan crossfit 1995 yılında ortaya çıkan ve günümüzde gittikçe popülerleşen bir spor dalı. Crossfit ile bir spesifik bölgeyi çalıştırmak yerine birden çok kas grubunu yoğun bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Jimnastik, atletizm ve olimpik halter tekniklerinin bir karışımı olan crossfit antrenmanlarında amaç çeviklik, hız, koordinasyon, güç, denge, esneklik ve vücut kontrolü gibi temel özelliklerinizi geliştirmektir.

Crossfit her yaş grubuna uygun bir spor. Ama crossfit antrenmanları yoğun ve dayanıklılık gerektiren egzersizler içerdiğinden yeni başlayanlar için temel şart yeterli fiziksel dayanıklılık ve kondisyona sahip olmaktır. Bu nedenle crossfit'e başlamadan önce fiziksel ve yeterlilik olarak kendinizi hazırlamanız yerinde olur.

Grup halinde 10-20 dakikalık periyotlar şeklinde yapılan crossfit antrenmanları sosyal bir aktivite olmasının yanında rekabet duygusunu geliştirici bir spor dalıdır. Antrenmanlar sırasında balyozlar, kürek makineleri, traktör lastikleri, halter, dumbell, kettlebell ve barfiks demirleri gibi aletler kullanılan crossfit, vücudu izole ederek fit bit görüntüye kavuşmanıza yardımcı olur.

10-20 dakika süren crossfit antrenmanları birkaç seans halinde yapılır ve dinlenme süreleri oldukça azdır. Haftanın en az 3-5 günü yapılması önerilen antrenmanlardan hızlı ve etkili sonuç almak isteyenler için daha yoğun antrenman içerikleri hazırlanabilir. Crossift antrenmanlarından sonra yoğun kas ağrıları çekerseniz 1 veya 2 gün dinlenme arası verip antrenmanlara tekrar başlamalısınız. Böylece ağrıların sürekli olmasını engellemiş olursunuz.

Crossfit antrenmanlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta özellikle yeni başlayanların bilinçsiz hareket etmemesidir. Çünkü yoğun bir antrenmanlar dizisi içeren crossfit bilinçsiz yapıldığında ciddi sakatlanmalara neden olabilir. Crossfit'e yeni başlayanların mutlaka doktor kontrolünden geçerek fiziksel yeterlilikleri konusunda tavsiye almaları yerinde olur. Aynı zamanda profesyonel bir antrenörle bu spora başlamak gerekir. Ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmek ve geliştirmek için profesyonel bir yardım almak şarttır.

Şınav çekme, çömelme ve ip atlama gibi egzersizlerle crossfit'e evde de başlamak mümkündür. Parklarda veya yeşil alanlarda da crossfit antrenmanlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Spor salonlarında yapılan antrenmanlarda ise ekipman sıkıntısı çekmeden antrenmanlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar | 0
üye profil