Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Spor mu öyleyse varım

Spor mu öyleyse varım

Spor aktiviteleri çocukların sadece bedensel değil, psikolojik ve sosyal gelişimlerine de katkı sağlar. Bir taraftan çocukların bireysel anlamda özgüven geliştirmelerini sağlarken, takım sporları sayesinde de onlara takım oyuncusu olmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğretir.

15.10.2016 01:45

Son zamanlarda sosyal medyada karşılaştığım bir video çok ilgimi çekti. Benimle birlikte birçok kişinin daha ilgisini çekmiş olacak ki milyonlarca kez görüntülenmiş. Videoda en hoşuma giden bölüm, işini çok severek yapan öğretmenimizin, öğrencileri spordan mahrum kalmasın diye velilerle birlik olup onlara imkan sağlamaya çalışmasıydı.Veliler kendi bütçeleriyle tenis, basketbol gibi sporlar için gerekli ekipmanları temin etmiş, ayrıca her hafta bu ekipmanların kurumundan da sorumlu olmuşlar. Ve anlaşılan o ki, gerçekten kendi çabalarıyla çocuklara yeni ilgi alanları yaratmayı, sporu sevdirmeyi başarmışlar.SPOR TÜM HAYATI OLUMLU ETKİLİYORSpor, her yaştan çocuk için büyük önem teşkil ediyor. Sadece bedensel gelişimlerine değil, psikolojik ve sosyal gelişimlerine de katkıda bulunuyor. Bir taraftan çocukların bireysel anlamda özgüven geliştirmelerini sağlarken, takım sporları sayesinde de onlara takım oyuncusu olmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğretiyor.Küçük yaşlardan itibaren sevdikleri spor dallarına yönlendirilen çocuklarda, hareket alışkanlığı kazanılmış oluyor ve bu durum kişilerin tüm hayatlarını olumlu yönde etkiliyor.Günümüz şartlarında hareketsiz yaşam tarzının hızla yaygınlaştığını ve bu durumun obezite, kalp damar hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açtığını düşünecek olursak, kişilerin tüm hayatlarını olumlu yönde etkileyen bu gibi aktivitelerin önemini çok daha iyi anlayabiliriz. Okullarımızda spor aktiviteleriyle ilgili daha fazla seçenek sunulması ve spora olan ilginin artırılması işte bu yüzden önemli. Bununla ilgili olarak sürdürülen çalışmalar da mevcut.

 

YAŞLARA GÖRE SPORA BAŞLAMA ÖNERİLERİ
Jimnastik: 4-6 yaş Yüzme: 5-6 yaş Tenis: 7-8 yaş Basketbol: 9-10 yaş Voleybol: 10-12 yaş Atletizm: 10-16 yaş Kürek: 11-14 yaş Futbol: 12-14 yaş Boks: 13-15 yaş Halter: 14-15 yaş

Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi
Duyduğunuzda sizlerin de hoşuna gidecek, çok güzel işlere imza atan bir ekip var. Aldıkları ödüller de başarılarını kanıtlar nitelikte: Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi–Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Komisyonu.Proje, MEB desteği ile ilkokul 4 ve 5’inci sınıf öğrencileri için hazırlanmış çok güzel, aynı zamanda teşvik edici kısa eğitimlerden oluşuyor. Sunumlar hazırlanırken akademisyenlerden, çocuk psikologlarından, uzman pedagoglardan oluşan bir ekipten yardım alınıyor. Proje, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından da ödüllendirilmiş. Burada amaç, spor kültürünün yaygınlaştırılması ve çocukları erken yaşlarda sporla tanıştırmak. Ayrıca olimpik düşüncenin yaygınlaştırılması açısından atılmış en güzel adımlardan biri olarak görüyorum bu projeyi.Öyle ki, olimpiyat oyunlarındaki tarihimize ve bugünümüze baktığımızda, bu konu üzerinde çokça çalışmamız gerektiğini görebiliriz. Zira 2016 Rio Olimpiyatları’nda genel sıralamada 41. olduğumuzu hatırlarsak, bu tarz projelerin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

 

Spor yapan çocuklar
* Hayata özgüveni yüksek bireyler olarak adım atarlar.* Sporla birlikte düzenli beslenme düzenini de benimser ve sağlıklı gelişirler.* Çok daha disiplinli ve hedef odaklı olurlar. * Zorluklarla başa çıkmayı yaşıtlarından daha erken öğrenirler.* Takım çalışmasını öğrenir, paylaşımcı bir karaktere sahip olurlar. Ayrıca liderlik vasıfları da bu sayede gelişmeye başlar.* Yeni arkadaşlar edinir, gelişime açık olurlar.* Sporla ilgilenen çocuklar kazandıkları sorumluluk bilinci, disiplin ve bedensel enerjiyle derslerinde de çok daha başarılı olurlar.

 

 

 

Yorumlar | 0
üye profil