Sokaklarında kaybolacağınız şehir: Amsterdam

Sokaklarında kaybolacağınız şehir: Amsterdam

Kanalları ile ünlü Hollanda'nın şirin başkenti Amsterdam birbirinden güzel müzeleri ve mimari yapısı ile sizleri bekliyor... İşte Amsterdam'da gezebileceğiniz yerler...

Liberalizmin ve hoşgörünün dünya üzerindeki merkezlerinden biri olan Amsterdam kanalları ile de oldukça popüler olan bir şehir. Bisiklet yolları, renkli mimariye sahip evleri ve herkesin fikir özgürlüğüne sahip olduğu bu şehir, tarihi ve kültürel anlamda da oldukça zengin bir kent. Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam'ı gezmesi kolay ve bir o kadar da zevkli.

İşte Amsterdam gezi noktaları;

1. Dam Meydanı
Şehrin kalbinin attığı yer olan Dam Meydanı Kraliyet binasının da görülebileceği bir meydan. Birbirinden güzel heykellerin yer aldığı binanın ön cephesi kent yönetimine övgü için özel olarak yapılmış. Meydanda binlerce genç ve turistin eğlenmek ve dinlenmek için oturduğunu görebilirsiniz. Meydanda haftasonları dans gösterileri ve eğlenceler düzenleniyor.

2. Madame Tussaud Müzesi
Dam Meydanı'nda yer alan dünyaca ünlü bu müzede, dünyaca ünlü sanatçı, politikacı ve önde gelen simaların balmumu heykellerinin yanında pek çok sergi organizasyonu görmek mümkün. Müzeden ziyade eğlence merkezi olarak da adlandırabileceğimiz bu müze turistlerin en çok rağbet ettiği yerler arasında.

3. Anne Frank Evi
Nazilerden saklanırken 15 yaşında yakalanan ve yazdığı günlükleri ile meşhur olan Anne Frank'ın günlüğünün orijinalini ve Nazi dönemindeki üzücü olayların yansıtıldığı sergiyi burada görmek mümkün. Nazi döneminin dehşet verici yüzü ile tekrar tanışacağınız bu evde o döneme ait pek çok detay yakalamak mümkün.

4. Stedelijk Müzesi
Dünyanın en zengin modern sanat eserlerine sahip olan Stedelijk Müzesi, küvete benzeyen dış mimarisiyle dikkat çekiyor. Çağdaş sanatın önde gelen eserlerini görebileceğiniz bu müze, sanatseverler için adeta bir vaha.

5. Amsterdam Kanalları
Şehirde bulunan yüzlerce kanal nedeniyle Kuzeyin Venediği adını alan Amsterdam, irili ufaklı pek çok kanala sahip. Kanal turu yaparak keyfine varabileceğiniz Amsterdam kanallarının hepsini gezmek mümkün olmasa da en önemlilerini kanal gezisi ile görebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise birbirinden şık renkli ışıklarla aydınlatılan kanallar tam bir görsel şölen yaşatıyor. Büyüleyici ve romantik bir gezi için akşam saatlerinde kanalların yoğun olduğu bölgeleri kesinlikle dolaşmalısınız. Yürümeye üşeniyorsanız bisiklet kiralayarak da bu eşsiz şehri keşfetmek mümkün.

Huzur veren Amsterdam kasabaları

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 29/09/2016 09:27:51

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin