Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Sınır Tanımayan Palyaçolar'dan Suriyeli çocuklara gösteri

"Sınır Tanımayan Palyaçolar"dan Suriyeli çocuklara gösteri

Felaket ve savaş bölgelerindeki minikler için gösteriler düzenleyen Sınır  Tanımayan Palyaçolar grubu, Şanlıurfa'daki sığınmacı çocuklarla bir araya geldi. Palyaçolardan Fremerin:  - "Bizim için çocukların gözlerindeki gülümsemeyi  görmekten daha önemli bir şey yok"

26.07.2016 15:23

Sınır Tanımayan Palyaçolar (Clowns Without Borders)  grubu, Şanlıurfa'daki Suriyeli sığınmacı çocuklar için gösteri düzenledi. 

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için  uluslararası kuruluşlarca zaman zaman çeşitli organizasyonların yapıldığı  Şanlıurfa'da, bu kez sığınmacı çocuklar için palyaçolar sahne aldı.

  Hayata Destek Derneğinin ev sahipliğindeki organizasyona, felaket ve  savaş bölgelerindeki çocuklar için gösteriler gerçekleştiren Sınır Tanımayan  Palyaçolar grubu katıldı.

 Çadır kentlerin dışında kendi imkanlarıyla hayata tutunmaya çalışan  Suriyelilerin yoğun yaşadığı merkez Haliliye ilçesi Süleymaniye Mahallesi'ndeki  gösteriyi, çok sayıda çocuk izledi. Çocuklar, palyaçolarla eğlenceli vakit geçirdi.SAVAŞIN ÇOCUKLARINI GÜLÜMSETTİK  Grubun Türk üyesi Güray Dinçol, AA muhabirine, sanatlarının "mutlu  etme" amacıyla icra edildiğini söyledi.

  Grupta çeşitli ülkelerden çok sayıda sanatçının yer aldığını belirten  Dinçol, "Yaklaşık 30 yıllık bir grubuz. Felaket ve savaş bölgelerinde çalışmalar  yürütüyoruz. Dünyanın birçok yerinde sanatçılar ortak çalışıyor. Bu projede  İtalyan, Amerikan ve Türk sanatçılar yer aldı. Nerede çocuk varsa, onlara  ulaşmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

  İtalyan palyaço Selene Fremerin de sığınmacı çocuklar için Türkiye'de  bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Çocukları mutlu etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Fremerin, "Savaşın  çocuklarını gülümsettik. Bizim için çocukların gözlerindeki gülümsemeyi görmekten  daha önemli bir şey yok. Burada da onu gördük. Bu bizim için yeterli. Savaş  bölgesi de olsa, dünyanın en zor şartlarında da yaşıyor olsa çocuk, çocuktur.  Kısa bir süre de olsa onları mutlu ettik." dedi.

  Hayata Destek Derneği Saha Koordinatörü Volkan Pirinççi ise Suriye  krizinin başından itibaren insani yardım operasyonları yaptıklarını, sığınmacı  çocuklar için kültürel ve sosyal etkinliklere önem verdiklerini, bu kapsamda da  organizasyonu düzenlediklerini kaydetti.

Yorumlar | 0
üye profil