Sinema oyuncusu Mehmet Yağmur, koronavirüsten can verdi!

30 yıllık kariyerinde birçok filmde sahne alan 78 yaşındaki Mehmet Yağmur, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yağmur, dün Malatya Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yayınlanma Tarihi: 05.10.2020 15:41
Değiştirme Tarihi: 05.10.2020 15:42
Sinema oyuncusu Mehmet Yağmur, koronavirüsten can verdi!

78 yaşındaki oyuncu Mehmet Yağmur, Malatya’da bir süre önce koronavirüse yakalanmıştı. Hastanede tedavi gören Yağmur, cumartesi günü hayata gözlerini yumdu. Yağmur, dün Şehir Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. 

SİNEMANIN OLMAZSA OLMAZLARI...

Geçen yıl düzenlenen 9’uncu Uluslararası Malatya Film Festivali’nde ’Sinemanın Olmazsa Olmazları’ ödülünü alan Mehmet Yağmur’a da ödül veren 9’uncu Uluslararası Malatya Film Festivali Direktörü Yönetmen Haydar Işık, "Figüran mecazi olarak ’sönük, etkisiz olan kimse’ anlamına gelse de gerçekte dizi ve sinemada konuşması (replik) olmayan ya da çok az olan rolleri oynayan kimselere denir. Başroller, ışıklar, kameralar, karavanlar. Dizi ve film sektörünün olmazsa olmazları sayılırken, figüranlar genellikle arka planda kalır hatta unutulur. Halbuki onlar film setlerinin ’fark edilmeyen’ yıldızlarıdır. Sıkça görürsünüz aslında onları ama dikkat etmezsiniz. İsimlerini kimse bilmez. Setler de bile ’Figüranlar şöyle geçsin’ denir. Ya bir kafe sahnesinde arka masada oturan müşteri, ya bir hastane sahnesinde sırasını bekleyen hastadır, ya bir doktor ya da avukattır. Ya da Mehmet Yağmur gibi Yeşilçam filmlerinde devamlı dayak yiyen kötü adamdır. Yediği her yumrukta ayağa kalkıp evine ekmek götürdü Mehmet ağabey. Koordinatörlüğünü yaptığım 9’uncu Malatya Film Festivali’nde ’Sinemanın olmazsa olmazları’ kategorisinde kendisine ödül vermiştik. Yüzlerce filmde binlerce dayak yemiş ve hep ayakta kalmıştı. Yıllar sonra ’fark edildiğinin’ görülmesi onu çok mutlu etmişti. Ancak hayatın yumruğuna yenik düştü Mehmet abi. Bu dünyadaki filminde, Allah’ın kendisine yazdığı rolün son sahnesini çekti. Yakalandığı koronavirüs hastalığından maalesef kurtulamadı. Kendisine rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dilerim. Sinema emektir" ifadelerini kullandı. 

(DHA)