Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Şimdi tam mevsimi: Porcini mantarı İstanbul'da lezzete dönüşüyor

Şimdi tam mevsimi: Porcini mantarı İstanbul'da lezzete dönüşüyor

Bir mantar düşünün. Mantarı sevmeyene bile sevdirecek kadar lezzetli! Üstelik şimdi tam mevsimi: Porcini mantarı. Taksim’de yer alan Grand Hyatt Istanbul sonbahara özel hazırladığı porcini menüsüyle bu mantarın en nefis sunumlarını midenizle buluşturuyor.

20.10.2016 14:40

Her sonbaharda eylülün ikinci haftasından kasım ortasına kadar porcini mantarını taze taze yiyebiliyorsunuz. Üstelik sanıldığının aksine o kadar pahalı da değil. Taksim’de yer alan Grand Hyatt Istanbul, konumu itibariyle şehrin gürültüsünden uzak 34 isimli restoranında sonbaharın bize hediyesi taze porcini mantarı menüsüyle renklendirdi. 

Şef Murat Dağlıoğlu'nun sunumuyla bu nefis lezzetleri tam mevsiminde tadabilirsiniz. Tavsiyem, porcini mantarlı çorba (yanında karides ile servis ediliyor). Porcini mantarı sayesinde, çorbanın tadını öyle yoğun alıyorsunuz ki bir tabak bile yetmeyebilir. Pancarlı ve Porcini mantarlı Risotto'ya da bayılacaksınız. Pancar, risottoya ayrı bir rayiha vermiş. 

Porcini mantarlı çorba
Porcini mantarlı tarifler arasında deniz mahsulleriyle yapılan salata ya da ana yemeğin yanı sıra ravioli ve risottolu seçenekler de yer alıyor.

Sonbahar menüsünde yer alan diğer lezzetler ise; taze baharatlı zeytin yağı eşliğinde, ahtapot ve radicchio ile harmanlanmış porcini salatası; porcini ve Manyas lor dolgulu safran soslu ravioli; tereyağı sosuyla lezzetlendirilmiş porcini ve ıspanaklı, dinlendirilmiş bistecca kemikli kaburga; taze soğan-ıspanak sos ile taçlandırılmış sote porcini üzerinde ızgara palamut fileto. 

Pancarlı Porcini mantarlı Risotto
 


 

Şef Murat Dağlıoğlu kimdir?
Murat Dağlıoğlu, 1976 Bartın’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra aşçılık okulunda okumak isteyerek 1988’den itibaren Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi’nde 7 yıl süren aşçılık eğitimi aldı. Çalışma hayatına ilk olarak 1993’te Robinson Club Likia World Muğla’da stajyer aşçı olarak başladı. 1995 yılında Mengen Aşçılık Okulu’ndan mezun olduktan sonra bir süre Mares (Altınyunus) otel Marmariste çalıştı. Ardından kariyerine İstanbul’da devam eden Dağlıoğlu, 1997 yılında Durusu Park Resort Hotel de departman şefi olarak görev aldıktan sonra 1999 yılında Beyoğlu Şarabi Restoran’ın kurucu şefliğini yaptı. 2010 yılına kadar Şarabi restoranın şefliğini sürdürdü ve bu süreçte Alaçatı Şarabi restoranın da kurucu şefliğini üstlendi. 2010 yılında İntercontinental Hotel Kazakistan’da sous şef olarak görev yaptı.

Şarap konusunda kendisini geliştirmek için çeşitli turlara ve kurslara katıldı ve “Gümüş Tirbuşon” sertifikasını aldı. Dünyanın bir çok bölgesinden gelen şaraplarla uyumlu tadım menuleri düzenledi. Uluslararası çeşitli yarışmalarda birçok dalda ödüller aldı. 2010 aralıkda Astana’da gerçekleşen “Dünya liderleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde” gala yemeği organizasyonuna chef olarak görev aldı. Türk aşçılığın gelişmesi için önemli bir sosyal sorumluk projesi olan Türkiye’den 35 üniversitenin katıldığı ‘Ulusal Aşçılık Kampı’nın düzenleme komitesinde yer aldı. Her yıl düzenlenen bu organizasyonda aynı zamanda eğitmenlik, üniversite eğitim kordinatörlüğü ve basın sorumluğu görevlerini üstlenmektedir. Grand Hyatt Otel İstanbul’un da sponsorlarının arasında olduğu Otizmli çocuklara destek vermek amacıyla hazırlanan 22.000 mini kekten oluşan kareografinin genel koordinatörlüğünü yürüttü.  Amerika, Hindistan,  Fransa ve  İtalya  da çeşitli etkinliklerde bulundu  ve Türk yemekleri sunumları yaptı. Zonguldak Valiliği iş birliği ile özel bir proje olan ‘Zonguldak İçin Yeni Lezzetler’ adlı kitabı hazırladı.

Murat Dağlıoğlu 2012 yılından bu yana Grand Hyatt Otel İstanbul’da Executive Sous Şef olarak görev alıyor.

Yorumlar | 0
üye profil