Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Selda Bağcan'la düet büyük bir onur'

'Selda Bağcan'la düet büyük bir onur'

‘İşte Gidiyorum’ albümünde Selda Bağcan’la düet yapan Ferhat Güneyli, “Ajda Pekkan bile kendisine teklif götürmüş” dedi

23.07.2016 03:03

Müziğe ilginiz nasıl başladı?
Müzikle tanışmama sebep olan, büyük üstat Neşet Ertaş’tır. 1979’a kadar Kırıkkale ve Tokat’taki yaşam sürecimden sonra, ailemin Almanya’nın Berlin kentine yerleşmesiyle yurt dışında yaşamaya başladım.

İlkokul yıllarında mandolin çalardım. 13 yaşımdayken batı müziğiyle tanıştım. Trompet ve temel batı müzik eğitimi aldım. Lisede okul orkestrasıyla sayısız konsere çıktım. Ailemin yönlendirmesi ve içimdeki hisler beni bir süre sonra halk müziğine yönlendirdi.

1990 - 2000 yılları arasında Türkiye’deki müzik akımlarını yakından takip ettim ve özgün müziğe olan ilgimin arttığını fark ettim. Aşık Mahsuni Şerif, Ahmet Kaya, Selda Bağcan, Zülfü Livaneli, Aşık Daimi, Edip Akbayram ve Hasret Gültekin’den etkilendim. Birçok Avrupa konserlerinde bu sanatçıların bazılarıyla sahneyi paylaştım.

İlk albümünüzü 19 yıl önce çıkardınız. Müziğe neden bu kadar ara verdiniz?
Böyle güzel besteleri niye bu kadar uzun süre sakladığımı ben de bilmiyorum.

Albümünüzün hikayesinden kısaca bahsedebilir misiniz?
Aslında yıllar önce çıkması gerekiyordu. İlk projem ‘Anadolu’nun Gizemi’, 1999’da müzikmarketlerdeki yerini aldı. Ne yazık ki, Türkiye 17 Ağustos 1999’da Marmara Depremi’yle  büyük bir travma yaşadı. Sonrasında 2001yılı ekonomik krizini gördü.

 Bu hadiselerden dolayı hayatımı Avrupa’da sürdürmeye karar verdim ve projemi ileriye attım. Esas mesleğim olan endüstri mühendisliğine geri döndüm. Ara dönemde besteler yaptım ve konserler verdim. 2015’te de yeni albüm kararı alarak aranjör Osman İşmen’le hayata geçirdim.

Yıllardır kimseyle düet yapmayan Selda Bağcan’ı birlikte şarkı söylemeye nasıl ikna ettiniz?
Selda Bağcan, protest müzik alanında bir   ekoldür. Seçici ve titiz çalışan, aynı zamanda vizyonu olan bir sanatçıdır. Sanıyorum bunları benim projemde de gördü ve bana güvendi.

Tabii ki ‘İşte Gidiyorum’ şiirinin bestesi de onu çok etkiledi. Albümdeki yorumuyla da muhteşem bir performans sergiledi. 

Kendisiyle tekrar düet yapmak ister misiniz?
Selda Bağcan’la  düet yapmak benim için büyük bir onurdur. Birçok sanatçı benim yerimde olmak istiyor, bunu biliyorum. Süperstar Ajda Pekkan bile kendisine düet teklifinde bulunmuş. Bağcan gibi dünyada kendini kanıtlamış ve Türkiye’de efsane olmuş bir sanatçıyla kim düet yapmak istemez ki? Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum.

‘Her kesime hitap ediyorum’
- Albümünüz sizce hak ettiği ilgiyi görüyor mu?
Bunu cevaplamak için henüz çok erken. Ferhat Güneyli’yi müzikseverler daha yeni tanıyor. Toplumsal açıdan zor bir zamanda albüm piyasaya çıktı. Alternatif müzik türü geçmişte böyle zamanlarda daha fazla ilgiyle karşılaştı. Açıkça söylemek gerekirse ben çok umutluyum.

- Müzik tarzı olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Belli bir sınıflandırma yapılmasına karşıyım. Her kesime hitap ediyorum ama dinleyicilerimin büyük kısmı beni protest müzik sanatçısı olarak görüyor.

- Müzikle ilgili hayaliniz nedir?
1979 yılında zorunlu göç ettiğim memleketim Tokat’ta bir halk konseri vermek ve Anadolu insanıyla kucaklaşmak.

- Almanya’da yaşayan bir sanatçı olarak Türk ve Almanlar’ın müzik anlayışını nasıl yorumluyorsunuz?
Ben fazla bir fark göremiyorum. İnternet çağında müzik hızla yayılıyor, gurbetteki halkın bir kulağı zaten Türkiye’de. 

- Zülfü Livaneli, Ahmet Kaya ve Musa Eroğlu gibi değerli sanatçıların dışında son yıllarda yeni isimler çıkmıyor, bunun sebebi sizce nedir?
Bu saydığınız sanatçıların tümü kendi alanlarında birer ekoldür, yani müzik akımları arasında özel bir yerleri vardır.

Bu sanatçılar, sadece kendi yaptıkları besteleri ve yorum-larıyla bu yerlere gelmişlerdir. Bu da çok uzun soluklu olmayı gerektirir. İnternet çağında müzik alanında çok büyük yarış var, insanlar her şeyi çok hızlı tüketiyor. Yenilik ve üretkenlik bu işin olamazsa olmazı, ancak diğer yanda profesyonellik, müzik bilgisi ve tecrübe de şart, biraz da şans.

 

 

az da şans. 

Yorumlar | 0
üye profil